Ljubljana - Na zatožno klop okrajnega sodišča v Ljubljani je sedel znani (nekdanji?) novinar nacionalne televizije Vladimir Vodušek, kateremu obtožni predlog očita nadaljevana kazniva dejanja nasilništva. Vodušek naj bi trikrat nasilno obračunal s svojo ženo Natašo in ji s tem povzročil lahke telesne poškodbe. Oškodovanka je sicer preko telefaksa poslala sodišču predlog za poravnavo, a se obtoženi s tem ni strinjal, zato je sodišče začelo z glavno obravnavo. Vodušek, ki je na včerajšnje sojenje prišel v družbi zagovornikov Boštjana Penka in Blaža Kovačiča, je pred začetkom glavne obravnave želel izključiti javnost, a je sodnica Mojca Lendvaj Brecelj ocenila, da za to ni nobene zakonske podlage.
Obtožni predlog Voduška bremeni, da je v noči z 19. na 20. marca 2005 na Železni cesti v Ljubljani žalil in grdo ravnal z ženo Natašo. Z roko naj bi jo udaril v obraz in ji zlomil nosno kost. Naslednjič naj bi bil do nje nasilen v Sarajevu 23. marca 2005, kjer ji je želel vreči v glavo pepelnik. Po incidentu naj bi posredoval celo varnostnik, obtoženi pa naj bi mu za ovratnik vrgel cigaretni ogorek. Zadnji dogodek se je zgodil 7. avgusta letos, prav tako na Železni cesti, takrat naj bi obtoženi ženo zmerjal s »prasico debelo,« jo davil in ji govoril, naj ga prosi za življenje. Z udarcem pa naj bi ji ravno tako zlomil nosne kosti.
Odvetnik Boštjan Penko je v ugovoru pravne narave povedal, da gre za konstrukt, ki ne vsebuje znakov nasilništva. Za prvi dogodek je povedal, da je oškodovanka dobila poškodbe v prometni nesreči, dogodki v Sarajevu se niso zgodili, kot piše v obtožbi, pri zadnjem pa bi lahko to opredelili kvečjemu le kot grdo ravnanje, ki se preganja na predlog, je ocenil Penko. Drugi Voduškov zagovornik, Blaž Kovačič je še dodal, da sta prva dogodka že zastarala in predlagal sodišču, da ta del obtožbe zavrže.
»V profesionalnem in zasebnem življenju sem bil vedno na strani šibkejših,« je svoj zagovor začel Vodušek, ki je po lastni izjavi zdaj brezposeln, in nadaljeval, da nikoli v življenju ni udaril otroka ali žene. Prepričan je, da gre za najbolj podlo zaroto proti njemu zaradi zamer pri novinarskem delu, ki so jo razširili mediji. Dodal je, da je šokiran nad državno represijo in poudaril, da se v Sloveniji še ni zgodil tak linč, ki ga je deležen on. Takoj po objavi medijev so mu na nacionalni televiziji prepovedali tudi opravljanje dela. Da gre za načrtovan medijski linč oziroma umor je prepričan tudi zato, ker je oškodovanka vprašala ministra Dragutina Mateja, zakaj je vse to prišlo v medije, on pa naj bi ji odgovoril: »Morali smo.« Tožilstvu je tudi predlagal naj začne kazenski pregon zoper zdravnika na urgenci, ki je izdal lažno potrdilo o sveži poškodbi zlomljenega nosu. Ta poškodba je namreč nastala pred leti v prometni nesreči, je povedal obtoženi. Vodušek, ki sicer v zagovoru dogodkov v obtožnici ni komentiral, vendar je le okrcal policijo, tožilstvo in medije, je zaključil, da na nobena nadaljnja vprašanja ne bo odgovarjal.
Sodnica je ob koncu glavne obravnave, kljub temu, da oškodovanka dela kot veleposlanica v Sarajevu, zavrnila predlog zagovornikov obtoženega po odpravi ukrepa prepovedi približevanja. Sojenje se bo z zaslišanjem prič nadaljevalo 14. oktobra.
Iz sredine tiskane izdaje Dela!