Vozilo vam lahko ukradejo v manj kot petih minutah

Za tatove so najbolj zanimivi avtomobili znamk volkswagen in renault.

Objavljeno
11. avgust 2011 09.21
Posodobljeno
11. avgust 2011 15.00
Ba. P., Delo.si
Ba. P., Delo.si

V prvih šestih mesecih letošnjega leta so policisti na območju PU Ljubljana zabeležili 202 tatvini motornih vozil, skoraj 50 odstotkov več kot v istem obdobju lani.

Po podatkih policije v Sloveniji letno ukradejo okrog 1500 motornih vozil, od tega več kot 60 odstotkov na območju PU Ljubljana. Izslediti jim uspe le četrtino ukradenih vozil.

Na srečo še nihče od mojih znancev ni ostal brez svojega jeklenega konjička, ki je za marsikoga kot član družine. Nič nenavadnega se mi ne zdi več, da namesto o avtomobilu poslušam prigode, ki jih je prijatelj doživel z »Mondijem«.

»Kdo je Mondi,« začudeno vprašam ob njegovi prvi omembi in dobim še bolj začuden pogled ter obrazložitev, da je kupil ford mondeo. Ki ga, mimogrede, ne pelje na servis, ampak »k zdravniku«. Tudi pogovori z Mondijem so nekaj vsakdanjega. Brez dvoma je dober poslušalec.

In potem vprašanje, ki Mondijevemu lastniku požene srh v kosti: »Kaj bi storil, če bi ti avto ukradli?« Dolga tišina in nato jecljajoč »meni pa že ne, saj ga vedno zaklenem«.

Če upoštevamo, da je v Sloveniji registriranih okrog milijon vozil, je možnost, da ukradejo ravno vaše, res majhna. A lahko se zgodi. Sploh, če ste lastnik avtomobila znamke volkswagen ali renault. Ti so za tatove namreč najbolj zanimivi, čeprav bistveno ne zaostajajo niti vozila znamk audi, mercedes, BMW in opel.

Policisti predvsem v teh dneh opozarjajo na povečano število vlomov v avtomobile gobarjev, ki avto pustijo na samotnih poteh in se za več ur odpravijo v gozd. Za vlom v avtomobil nepridipravi potrebujejo manj kot deset sekund, ukradejo vam ga lahko v manj kot petih minutah. Delo jim še olajšate, če, medtem ko »samo skočite do bližnjega bankomata«, avto pustite odklenjen in v njem ključe. Ste res tako zelo prepričani, da vas izza vogala ne opazuje nekdo, ki čaka ravno na takšen trenutek nepazljivosti?

Načinov, kako se nepridipravi lahko lotijo vašega jeklenega prijatelja je ogromno; možnosti so lomljenja stekla in ključavnice ali tiste bolj »prefinjene«. Po spletu kroži kar nekaj video posnetkov bolj drznih in iznajdljivih tatov, ki za dosego svojega cilja ne uporabljajo nasilja, niti ne vlamljajo v avtomobile. Na enem posnetku tako moški v garažni hiši na zadnji del avtomobila priveže tri pločevinke. Ko lastnica želi odpeljati, začnejo te ropotati, voznica izstopi iz avtomobila, da bi pogledala, kaj se dogaja, vrata avtomobila pusti odprta, v njem pa ključe. Stopi le nekaj korakov, da bi pogledala od kod hrup, medtem pa na voznikov sedež skoči tat in odpelje.

V tujini (kako je s tem pri nas, ni podatka) pa se najdejo tudi nepridipravi, ki lahko v avtomobil vlomijo s prenosnim računalnikom in celo mobilnim telefonom. Seveda morajo imeti lastniki vozila programsko opremo, ki jim omogoča odklepanje in zagon avtomobila. Nepridipravi (z malo znanja računalništva) lahko v nekaj urah prestrežejo ukaze, ki potujejo med avtomobilom in omrežjem in jih na svojem prenosniku spremenijo. Nekako tako kot spremenijo varnostna gesla, če vam vdrejo v računalnik.

In zakaj policiji uspe izslediti le četrtino ukradenih vozil? Med drugim tudi zato, ker se le redko kdo odloči, da bo ukradenega jeklenega konjička obdržal. Navadno končajo v mehaničnih delavnicah, kjer jih razstavijo in prodajo po delih.

Da se kaj takšnega ne bi zgodilo z vašim avtomobilom, ga ne parkirajte na neosvetljenih in  parkiriščih, zaklepajte vrata avtomobila, tudi če se nekam odpravite le za kratek čas, ne puščajte ključev v kontaktni ključavnici in dosledno uporabljajte alarmno napravo. Na policiji namreč ugotavljajo, da vozila, v kateri je vgrajena alarmna naprava, izginejo zelo redko.