Novo mesto - Uslužbenci doma starejših občanov v Novem mestu so se, kakor piše v pismu, ki smo ga prejeli v naše uredništvo, pred osmimi dnevi morali na ukaz vodje ekipe sleči do spodnjega perila, da bi dokazali, da nihče izmed njih ni oskrbovancu ukradel 20 evrov. Direktorica Milena Dular se s takšno preiskovalno metodo, za katero je izvedela šele pozneje, ne strinja, opravičuje pa jo z obupom, da bi končno prišli na sled tatu, ki starejšim in onemoglim varovancem že nekaj let krade po 10, 20 evrov. Policisti ga ne iščejo, saj se zaradi tako majhnih vsot nihče ne odloči za kazensko ovadbo.
Dom starejših občanov stoji v Šmihelu nad Novim mestom, ob njem je majhen park z domačimi živalmi v ogradah in na gosto posejanimi klopmi. Nad 358 oskrbovanci bdi 200 delavcev, piše na njihovi domači spletni strani, in verjamemo, da je bivanje tamkaj zares prijetno. Toda vsaka človeška nrav ima tudi temne plati in v domu se že nekaj let dogajajo drobne kraje; upokojencem so prej zmanjkovali tolarski tisočaki, zdaj evrski desetaki, dvajsetaki. Ob zadnji kraji pred osmimi dnevi je posredovala vodja ekipe, vendar tako, da tudi buri duhove.
Do gat
Sredi zadnjega tedna v septembru je novemu oskrbovancu že kakšne pol ure po prihodu v dom zmanjkalo 20 evrov. Kaj naj bi sledilo, nam je v kratkem pismu sporočil eden izmed sorodnikov prizadetih: ČNadrejeni v domu starejših občanov v Novem mestu so od zaposlenih zahtevali, da se slečejo do spodnjega perila in jih nato pregledali z namenom, da ugotovijo, kdo je novosprejetemu stanovalcu po njihovem mnenju 'ukradel' 20 evrov. O tem so obvestili tudi novomeško postajo milice, ki se je odzvala na prijavo. Nad ravnanjem nadrejenih menda tudi policisti niso bili navdušeni, saj pri nobenem od zaposlenih, čeprav so jih slekli in pregledali, niso našli pogrešanega zneska. Zaposleni so bili po končanem pregledu, in so še zdaj, šokirani in ponižani ter osebno prizadeti zaradi načina in izbrane metode iskanja denarja ... Zgroženi smo nad ravnanjem vodstva, saj menimo, da so minili časi teroriziranja in zlorabe zaposlenih.
Nič ne bi dokazali
Direktorica doma starejših občanov mag. Milena Dular je bila danes odsotna, v telefonskem pogovoru pa nam je potrdila dogodek in tudi opisala ozadje: ČVeč let se že po malem krade. Vsote niso velike, toda tega se ne počne. Vodja je očitno hotela priti na sled storilcu in po septembrski kraji se je ekipa slekla Đ prostovoljno in ne pod prisilo. Vodja mi je o tem povedala šele pozneje, če bi me vprašala, ali se strinjam, bi ji tudi jaz rekla ne. Res pa tudi ne morem odobravati, da pade sum na dom, da se krade. Vse se je zgodilo za zaščito doma, oskrbovancev in zaposlenih. Vodja se je pozneje ekipi, ki se je slekla, tudi opravičila. Zdaleč pa ni šlo za šikaniranje.
Pobarali smo jo, zakaj se je opravičila, če pa so to naredili na svojo željo.
"Ker so stvari šle ven," je odvrnila Dularjeva.
Način, prostovoljni ali ne, pač ni pravi za iskanje kakršnih koli krivcev. Predvsem pa: kje piše, da si je tat zatlačil za gate tisti 20-evrski bankovec? In tudi, če bi si ga, kako bi mu dokazali, da ga je ukradel? Razen, seveda, če bi imel okradeni upokojenec zapisane serijske številke vseh bankovcev v svoji denarnici.
Dandanašnji se uslužbenci res ne bodo slačili, da bi dokazovali nedolžnost. Septembrski dogodek je bil verjetno zgolj osamljen poskus iz obupa, da bi končno našli tatu. Kajti to je v resnici zavrženo dejanje: krasti nemočnim, bolnim, onemoglim.
Ni ovadbe, ni preiskave
Na novomeški policijski upravi so nam potrdili, da so obravnavali prijavo iz doma upokojencev, očitno zaradi kraje denarja, niso pa prejeli predloga za kazenski pregon, zato so zadevo končali s poročilom na okrožno državno tožilstvo. Dularjeva nam je pojasnila, da oskrbovanec ni v fizičnem stanju, da bi ovadil (neznanega) storilca. Torej jo bo ta spet odnesel brez kazni. Zato tudi krade majhne vsote: za deset ali dvajset evrov se nikomur ne ljubi ukvarjati s kazenskimi ovadbami, sploh pa ne nege potrebnim upokojencem.
Iz petkovih Slovenskih novic!