Ljubljana - Predstavniki policije, inšpektorata za notranje zadeve ter ministrstev za šolstvo in šport in zdravje so na tiskovni konferenci opozorili, da ob koncu šolskega leta, ki je v večji meri kot sicer namenjen zabavi, ne smemo pozabiti na varnost. Predstavili so nekaj ukrepov, ki jih bodo v ta namen izvajali različni resorji in opozorili, da je predvsem alkohol med mladimi velik problem.
Kot je poudaril Matej Košir iz sektorja za krepitev zdravja in zdrav življenjski slog na Direktoratu za javno zdravje, mladostniki po alkoholu posegajo vse mlajši - starost prve uporabe alkohola je tako pri fantih kot tudi pri dekletih okrog 13 let. »Približno četrtina, kar je največ vseh smrti pri mladih med petnajstim in dvajsetim letom starosti, je povezana z alkoholom, pri čemer prednjačijo prometne nesreče, pa tudi samomori,« je povedal. Ob tem je treba spomniti na dejstvo, da je Slovenija, čeprav smo po Koširjevih besedah zmanjšali porabo alkohola in število prometnih nesreč, še daleč od zadovoljivega stanja. Tretjino nesreč s smrtnim izidom so lani namreč povzročili pijani vozniki, ki so sicer povzročili 12,6 odstotkov vseh nesreč, ta delež pa se kljub vsemu povečuje. Ker tematika zahteva celovito obravnavo, je še povedal Košir, bo Svet za alkoholno politiko v ta namen jeseni sprejel dveletni akcijski načrt. Ob tem, je še povedal, sta pomembni še novosti iz tujine, in sicer trenutni poskus uvedbe minimalnih cen alkoholnih pijač na Škotskem in projekt odgovorne strežbe osebja v lokalih na Švedskem - obema bodo pozornost namenili tudi v Sloveniji.
Vodja sektorja splošne policije uniformiranih policistov Janez Ogulin je dejal, da mladi ob koncu šolskega leta pogosteje obiskujejo lokale in različne prireditve. Ob tem času pa policisti ugotavljajo večje število prekrškov zakona o javnem redu in miru, torej nedostojnega vedenja, groženj, pretepov, in tudi najrazličnejših kaznivih dejanj. Policisti bodo zato obiskovali vse kraje, kjer se mladi zbirajo, kot so lokali, avtobusne in železniške postaje, avtobuse, vlake, okolice šol ... Predvsem v diskotekah in nočnih lokalih pa bodo izvajali poostrene nadzore.
Kot je povedala Mateja Rokvič, glavna inšpektorica na Inšpektoratu za notranje zadeve, bodo tudi v bodoče izvajali nadzore nad delom družb za zasebno varovanje. Inšpektorji so od leta 2007 sicer izvedli prek 60 tovrstnih nadzorov, še vedno pa ugotavljajo, da prireditve in lokale varujejo celo varnostniki brez ustreznih licenc. »Letos je inšpektorat začel izvajati nadzore tudi pri lastnikih diskotek in nočnih lokalov. Do maja 2009 je izvedel 35 takih nadzorov in pomanjkljivosti ugotovil predvsem pri izdelavi načrtov varovanja, nekateri jih sploh niso imeli. Zaradi tega so inšpektorji izdali več odločb, v enem primeru so od organizatorja zahtevali prekinitev prireditve,« je povedala Rokvičeva.
Iz torkovega Dela.