Ljubljana – Nič ni pomagalo, tudi v ponovljenem postopku je ljubljansko okrožno sodišče Simonu Mekindi, ki je 8. julija lani povzročil nesrečo, v kateri je umrl 52-letni motorist, izreklo sedem let in deset mesecev zapora.
Simon Mekinda je takrat na križišču ulice Trbeže in Šmartinske ceste v Ljubljani do smrti zbil motorista Simona Kozjeka in bil za to že obsojen, a je višje sodišče sodbo razveljavilo.
Tudi tokrat je v obrazložitvi sodbe sodnica Andreja Sedej Grčar povedala, da ni dvoma, da je storil kaznivo dejanje nevarne vožnje v cestnem prometu, in ne povzročitve prometne nesreče iz malomarnosti (ki se kaznuje mileje), kar je zatrjevala obramba.
Po mnenju sodnice je Mekinda vedel, da vozi brez vozniškega dovoljenja, da se je vključeval na prednostno cesto in da je bil na metadonski terapiji, zaradi česar avtomobila sploh ne bi smel voziti. »Gre za naklepno ogrožanje, in ne za malomarnost,« je povedala sodnica in pojasnila, da to ne pomeni, da si je želel motoristove smrti. »V takšnem primeru bi tukaj sedeli zaradi kaznivega dejanja uboja,« je dejala Mekindi, ki se s sodbo ni strinjal in ji je segal v besedo.
Mekindo je poučila tudi, da ta primer ni enak primeru Maček, kjer je vrhovno sodišče razveljavilo sodbo, ker ni bil dokazan naklep. Mekinda se namreč sklicuje na ta primer. Prav tako mu je sodnica dejala, da je njegovo obžalovanje le deklaratorne narave, saj je krivdo vseskozi hotel pripisati motoristu.
Mekinda je na ponovljenem sojenju vztrajal, da je nekaj minut po šesti popoldne po predpisih vozil po ulici Trbeže iz smeri Sneberske proti Šmartinski cesti, se ustavil na križišču in z neprednostne ceste zavil levo na prednostno Šmartinsko, ko se je prepričal, da je cesta prosta. Nato se je z veliko hitrostjo pripeljal motorist in trčenju se ni mogel izogniti. Kraj nesreče je res zapustil, ker je bila partnerka histerična. Res je tudi tistega dne segel po prepovedanih substancah in alkoholu, a šele po nesreči – hotel je zbrati pogum, da bi si vzel življenje.
Mekinda je bil v tem primeru že obsojen, in sicer na enako enotno kazen – sedem let in deset mesecev zapora. A je drugostopenjsko sodišče, čeprav je v celoti dalo prav sodnici Andreji Sedej Grčar, razveljavilo sodbo zaradi navedbe v obrazložitvi sodbe, da je »obtoženi ravnal z zavestno malomarnostjo«, kar je po oceni višjega sodišča v nasprotju z izrekom sodbe, kjer je navedeno, da je naklepno kršil cestnoprometna pravila. Zaradi tega je moralo sodišče odločati še enkrat.