Za vožnjo z neočiščenimi stekli 200 evrov globe

Pred uradnim začetkom zimske sezone so na cestah policisti na Gorenjskem preverjali stanje vozil.

Objavljeno
10. november 2016 17.20
Posodobljeno
10. november 2016 17.20
Blaž Račič
Blaž Račič
Kranjska Gora – Gorenjski policisti so v okviru preventivne akcije včeraj preverjali stanje in pripravljenost vozil za vožnjo v zimskih razmerah. Večinoma so vozila ustrezno opremljena, policisti pa so velik poudarek dajali čistosti avtomobilskih stekel in svetlobnih teles.

Kot je poudaril Rolando Brajič, vodja policijskega okoliša Kranjska Gora, morajo vozniki v zimskih razmerah avtomobil pred začetkom vožnje pripraviti za vožnjo tako, da na njem ni snega, da ni ledu na steklih, kar vozniku omogoča dobro vidljivost, hkrati je pomembno še, da so očiščena tudi stekla svetlobnih teles. O pomenu čistih stekel priča tudi višina kazni za voznika, saj policisti vožnjo z neočiščenimi stekli kaznujejo z globo 200 evrov, je dejal Brajič in dodal, da vožnja z letnimi pnevmatikami (in brez zimskih verig v prtljažniku avtomobila) v zimskih razmerah voznika lahko stane še dodatnih 40 evrov globe. Če zaradi vožnje z za zimo neustrezno opremljenim vozilom voznik povzroči zastoj v prometu ali ovira promet, pa je kazen celo 500 evrov in pet kazenskih točk.

Pnevmatike, brisalci, tekočine, akumulator ...

Kot je dejal Brajič, so na preventivni akciji v občini Kranjska Gora pregledali 37 vozil, večina pa je bila že pripravljenih za vožnjo v zimskih razmerah (le štiri vozila so bila brez zimskih pnevmatik). Pregledovali so stanje pnevmatik, ki morajo imeti vsaj tri milimetre profila, stanje brisalcev, avtomobilskih tekočin (zavorna tekočina, motorno olje, tekočina za stekla, hladilna tekočina) in akumulatorja. Voznikom ob ugotovljenih odstopanjih svetujejo in predlagajo morebitne ukrepe.

Monika Lihteneger, vodja sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Kranjska Gora, je poudarila, da gre za preglede, ki voznikom koristijo predvsem zato, da vedo, ali se vozijo z ustrezno opremljenim vozilom. Hkrati ugotavlja, da so vozniki v Kranjski Gori, ki je znana tudi po obilnih snežnih padavinah in dalj časa trajajočih zimskih voznih razmerah, vse bolj ozaveščeni. Na preglede vozila najpogosteje pripeljejo najbolj ozaveščeni vozniki, ki imajo vozila ustrezno opremljena, zato si želijo, da bi na pregled vozilo pripeljali tudi drugi.

Maja Vasič z Blejske Dobrave je svoj avto pripeljala na pregled, ker se sama ne spozna na avtomobile in to opravilo zaupa usposobljenim strokovnjakom. Hkrati je pregled brezplačen, policisti pa so voznikom razdelili tudi strgala za stekla, je še povedala in dodala, da je tako tudi ugotovila, ali je treba zamenjati gume, kar prinaša dodatne stroške in je treba biti nanje pripravljen.

Zaradi danes napovedanih snežnih padavin na Darsu opozarjajo voznike, da morajo biti vozila opremljena z zimsko opremo tudi pred uradnim začetkom cestne zimske službe 15. novembra.