Zakonca Grims izgubila tožbo

Branko Grims je od Mladine zahteval 39.000 evrov odškodnine ter objavo opravičila in sodbe, njegova žena pa 80 tisočakov.

Objavljeno
20. avgust 2013 14.17
Mario Belovič, notranja politika, Ni. Č., Delo.si
Mario Belovič, notranja politika, Ni. Č., Delo.si

Ljubljana – Znani politik in poslanec SDS Branko Grims je skupaj z ženo Martino Dragoš Grims izgubil obe tožbi proti časopisnemu podjetju Mladina, ki je leta 2011 objavilo fotografijo družine Grims z otroki tik ob družinski fotografiji nacističnega ministra za propagando Josepha Goebbelsa.

Odvetnik zakoncev Grims je za STA že napovedal pritožbo na odločitev prvostopenjskega sodišča, poslanec Grims pa je bil v svojem komentarju zadeve kratek, saj odločitve sodišča še ni proučil: »Ko jo bom, bom komentiral, do takrat pa lep pozdrav.«

Sodbo v primeru tožbe Dragoš Grimsove so stranke prejele v ponedeljek, Hribernik pa je povedal, da je včeraj dobil še zavrnjeno sodbo v tožbi Branka Grimsa. Ta je od Mladine zahteval 39.000 evrov odškodnine ter objavo opravičila in sodbe, njegova žena pa 80 tisočakov.

Grims je v tožbi menil, da je Mladina z objavo nedopustno posegla v njegovo družino, podobno je zatrjevala tudi njegov žena, ki je v tožbi trdila, da so njuni trije otroci zaradi objave tarče šikaniranja vrstnikov, sama pa se je počutila prizadeta tudi zaradi primerjave z Magdo Gobbels, ki je ob porazu nacistične Nemčije s strupom umorila svoje otroke. Zato naj bi takšna objava »grobo okrnila njene osebnostne pravice ter razžalila njeno čast in dobro ime«.

Okrožna sodnica Martina Zidar je v tej sodbi ugotovila, da vsak neprimeren vpliv na čustvovanje določene osebe še ni nedovoljen in protipraven poseg v človekovo osebnost. Slika družine Grims je nastala na medijsko zelo odmevnem krščanskem dogodku, maše na Brezjah, zato ni mogoče govoriti, da je šlo za fotografiranje zasebnega dogodka. Prav tako sta Grimsova v preteklosti že privolila v fotografiranje svoje družine za različne medije.

Mladina je po mnenju sodišča le na »kritičen način obravnavala« in nazorno hotela prikazati, kako Grims izrablja medije za svojo promocijo »ravno tako, kot je to počel dr. Gobbels«, piše v sodbi.

SDS: »Sodišče nosilec razrednega boja«

»V kolikor navedbe medijev držijo - 'da Grims izrablja medije za svojo promocijo tako kot je to počel Göbbels' -, in v kolikor se takšna dikcija nahaja tudi v sodbi, ki bo šele vročena strankam, potem imamo vse razloge za globoko osuplost in zaskrbljenost,« je SDS zapisala na svoji spletni strani.

»Ne samo, da tranzicija v Sloveniji - in torej tudi na področju pravosodja - nikoli ni uspela, sodba Martine Zidar namreč nazorno kaže, da tranzicije nikoli sploh ni bilo,« so prepričani v SDS.

Stavek sodnice je po mnenju SDS »oddaljen od temeljnih vrednot sodobne Evropske unije in sodobne civilizacije« in »skorajda identičen z zapisi avtorja represivnega komunističnega prava Ljuba Bavcona«. Sodišče v Evropski uniji leta 2013 po mnenju SDS »ostaja nosilec razrednega boja iz totalitarnih komunističnih časov.«