Zalegle niso ne peticije ne odločbe

Krajani Pirnič in Zavrha so na nevzdržne razmere zaradi lokala Lipa opozarjali že vse od decembra 2000, ko so napisali prvo peticijo.

Objavljeno
27. december 2005 10.07
Zalegle niso ne peticije ne odločbe
Medvode – Krajani Pirnič in Zavrha so na nevzdržne razmere zaradi lokala Lipa opozarjali že vse od decembra 2000, ko so napisali prvo peticijo (71 podpisov) in jo naslovili na občino Medvode in zdravstveni inšpektorat. Diskoteka, ki obratuje od konca leta 1998, kali s hrupno glasbo nočni mir, gostje lokala povzročajo škodo na cestni prometni signalizaciji, onesnažujejo okolico in zbujajo strah zaradi razgretega vedenja. Zaradi tega so zahtevali nadzor v okolici lokala.

Kot nam je včeraj povedal eden od pobudnikov peticije, ki je želel ostati anonimen, so se razmere le še slabšale. Hrup je bil še močnejši, lastnik je uporabljal laserski reflektor in čeprav sta vsako noč pred klubom vsaj dve policijski vozili, so se kršitve in divjaško obnašanje obiskovalcev nadaljevali. Pogoste izredne razmere, hrup traja do šestih in celo osmih zjutraj, stotine obiskovalcev …

Z vsem tem smo seznanjali občino in županu tudi večkrat telefonirali, naj ukrepa skladno s svojimi pristojnostmi. O nemogočih razmerah smo obveščali mestni in republiški tržni inšpektorat. Svetovali so nam, da se zaradi hrupa pritožimo lahko le na inšpektorat za varstvo okolja. A ta inšpekcija je pred dvema ali tremi leti ugotovila, da je vse po normativih. Večina objektov diskoteke je bila narejena na črno in čeprav so bili o tem obveščeni vsi, so mirno gledali, kaj se dogaja. Nepopisna gneča v lokalu in pred njim, ljudje so ležali kar na bližnjem travniku … Potem ko sem naslovil pismo tudi na takratnega ministra za notranje zadeve Rada Bohinca, so med množico več sto ljudi redno pošiljali dva dvajsetletna policista, ki sta pisala listke zaradi napačnega parkiranja in prenašala posmehovanje množice obiskovalcev v samem lokalu." Ogorčeni krajani na nevzdržne razmere pozneje niso več opozarjali tako glasno, govori se, da so bili nekateri med njimi ustrahovani.

Na sejah občinskega sveta je na pravi kaos opozarjal le še svetnik Anton Gustinčič in ob poročilu policijskega oddelka Medvode o varnostnih razmerah mu je komandir policijskega oddelka Medvode Dušan Mikolčevič pred natanko enim letom odgovoril, da izvajajo represivne ukrepe, a ti očitno ne rešijo ničesar. "Klub Lipa obratuje do štirih zjutraj, čeprav ima dovoljenje samo do 23. ure. Šele nedavno je dal lastnik vlogo za legalizacijo objekta," je decembra 2004 povedal župan Stanislav Žagar in opomnil, da bi v tem primeru morala bolj odločno, tako kot pri rušenju Orlovega gnezda, ukrepati inšpekcija.

Abolicija za prekrške pred letom 2005

O varnosti so v Medvodah spet razpravljali pred slabimi tremi meseci. Na vprašanje svetnika Janeza Burgerja, ali se da zadeve v zvezi s klubom Lipa urediti, je komandir Dušan Mikolčevič izjavil, da je s 1. januarjem 2005 začel veljati abolicijski zakon, zato so šli vsi ukrepi iz leta 2003 in 2004 zoper lastnika Kluba Lipa pod abolicijo.

Župan Stanislav Žagar je na septembrski seji povedal, da je sklical sestanek z lastnikom Robertom Zavašnikom (prišla je njegova mati Milena Zavašnik), njegovim odvetnikom ter inšpektorico Mileno Lipužič Brdar in komandirjem Mikolčevičem. "Lokal meri osemkrat več, kot ima uporabnega dovoljenja, in inšpekcija zdaj čaka sodni nalog za zaprtje lokala," je pred slabimi tremi meseci dejal župan.

Včeraj smo se pogovarjali z direktorico občinske uprave Vanjo Debeljak in potrdila nam je, da je bila na omenjenem sestanku pred približno pol leta tudi sama. " Pogovarjali smo se o tem, kako urediti razmere in kakšne ukrepe je treba sprejeti, predvidene za to dejavnost. Cel objekt ni legalno zgrajen in zdaj je vse v postopku legalizacije. Na zadnjem sestanku so Zavašnikovi želeli, da diskoteka obratuje do 6. ure zjutraj … Lokal bi morala zapreti inšpekcija," je poudarila direktorica občinske uprave in omenila, da je prav inšpekcija nedavno dosegla, da so diskoteki odklopili elektriko, a kaj, ko je zasebnik nemudoma postavil svoj agregat.

"Predložili so obratovalni čas za okrepčevalnico do 23. ure, mi pa jim prav zaradi pritožb krajanov nismo želeli podaljševati obratovalnega časa do jutranjih ur. Opozarjali smo jih na moteči svetlobni snop, saj zanj niso imeli dovoljenj, a se za opozorila niso zmenili. Župan je Zavašnika večkrat opozarjal, naj uredi razmere s sosedi," je omenila Vanja Debeljak in dodala, da na občini niso seznanjeni s tem, kako je bilo poskrbljeno za varnost v diskoteki in pred njo. Ve le to, da se je Zavašnikov odvetnik "prav na vsako odločbo pritožil na sodišče in da se prav zato ni dolgo časa nič odvilo".

Kaj je počela tržna inšpekcija?

Tržna inšpektorica Milena Lipužič Brdar je že marca 2001 ugotovila, da Robert Zavašnik ne posluje v zakonsko določenem obratovalnem času do 23. ure in da se te kršitve ponavljajo. Občini je predlagala, da na podlagi 19. člena zakona o gostinstvu poda tržnemu inšpektoratu pisni predlog, da tržni inšpektorat podjetniku začasno ali trajno prepove opravljati gostinsko dejavnost v baru Lipa. Toda župan Žagar je bil prepričan, da občina ni pristojna za izvrševanje takšnih ukrepov. Ko smo 18. novembra 2002 o tem v Delu napisali članek Prekršek za prekrškom, se je odzval glavni tržni inšpektor RS Roman Kladošek.Tržni inšpektor ne more prepovedati opravljanja gostinske dejavnosti, če gostinski obrat izpolnjuje minimalne pogoje, določene z zakonom, in ima odločbo za gostinstvo pristojne enote upravne enote. Če so ugotovljene kršitve zakona o gostinstvu, med drugim tudi kršitev obratovalnega časa, lahko tržni inšpektor vloži le predlog za kaznovanje prekrška pristojnemu sodniku za prekrške. Če gostinec ponavlja prekrške iz 21. in 22. člena zakona o gostinstvu, lahko tržni inšpektor začasno ali trajno prepove opravljanje gostinske dejavnosti po 19. členu zakona, vendar le na predlog pristojnega organa lokalne skupnosti in na podlagi pravnomočnih odločb sodnika za prekrške."