Zapravljivi veleposlanik Reberc utemeljeno ostal brez službe

Peter Rebec se je na odločitev sodišča, da je bila odpoved o zaposlitvi zakonita, pritožil.

Objavljeno
09. september 2012 20.34
*iza* Delo na crno
Marko Jakopec, kronika
Marko Jakopec, kronika

Ljubljana – Izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi je bila zakonita in utemeljena, je v sporu, v katerem je nekdanji veleposlanik v Madridu Peter Reberc skušal dokazati, da so ga odpustili nezakonito, odločilo delovno in socialno sodišče v Ljubljani.

Sodišče je sodbo utemeljilo z besedami, da bi glede na delo, ki ga je opravljal, od nekdanjega veleposlanika pričakovalo neoporečen odnos do obveznosti ter spoštovanje zakonov in podzakonskih aktov. Reberc pa je vse to kršil, še več, njegovo ravnanje je imelo celo znake kaznivih dejanj. Njegovo delovanje je bilo povsem neprimerno za uslužbenca, ki naj bi predstavljal in zastopal interese Slovenije v tujini. Reberc se je po svojem pooblaščencu Borisu Grobelniku že pritožil na višje sodišče. Višjim sodnikom je predlagal, naj sodbo spremenijo, razveljavijo in razpišejo obravnavo ali pa vrnejo prvostopenjskemu sodišču v novo sojenje.

In zakaj je ostal brez službe? Nekdanji veleposlanik je sredi leta 2010 uslužbenki veleposlaništva naročil, naj spremeni datum na enem od blagajniških prejemkov, ki ga je nato podpisal in posredoval uslužbencu v kabinetu predsednika vlade. Poleg tega je izredni pregled po njegovem odhodu z veleposlaništva pokazal, da manjka za približno 2500 evrov računalniške opreme. Približno 1500 evrov je veleposlaništvu poplačal, preostalega ne.

Kupil 29 lupilcev za krompir, 100 zajemalk, 11 sekir ...

V času svojega mandata je od februarja 2007 do avgusta 2010 nabavil veliko količino različnih gospodinjskih pripomočkov, orodja, goriva, knjig in tako naprej. Iz popisa drobnega inventarja začasne odpravnice poslov je mogoče razbrati, da je bilo ob njegovem odhodu v rezidenci 1800 kozarcev, 77 cedilnikov, 25 desk za rezanje, 34 lijev, 29 lupilcev za krompir, 83 obračalk, 100 zajemalk, 880 jedilnih nožev, pet fritez in še kopica drugih izdelkov.

Za vse to je zapravil najmanj 21.800 evrov. Kupil je tudi za 11.490 evrov električnega in ročnega orodja – med drugim pet vrtalnih strojev, 11 sekir, 15 macol, 16 dlet, 107 izvijačev, 37 klešč, štiri zračne kompresorje in 25 posod za gorivo.

Pa še tri električne brusilnike, pet kotnih električnih brusilnikov in štiri stroje za profesionalno rabo (dva stoječa vrtalna stroja, brusilnik in stoječo električno žago za les). Med najbolj nenavadnimi nakupi veleposlaništva v Madridu je bil prav gotovo puščavski skakač. Kupoval je tudi antene, kamere, alarmne naprave, za 4700 evrov navadnih in varčnih žarnic, najmanj 900 knjig, vrednih 33.800 evrov, ter za 40.200 evrov goriva. Za tega je odštel 935 evrov na mesec, več kot še enkrat toliko kot leta 2006 njegov predhodnik Tomaž Lovrenčič.

Sam svoj mojster

Reberc je nakupe gospodinjskih pripomočkov opravičeval s tem, da je na veleposlaništvu večkrat gostil večje število gostov, ki jih je bilo treba pač postreči. Nakupe orodja pa z dejstvom, da je bila rezidenca ob njegovem prihodu v Madrid v naravnost poraznem stanju.

Dotrajane talne obloge, nobenih zaves, uničena okna, uničena razsvetljava, nobenega varovanja ne znotraj ne zunaj stavbe, zanemarjen vrt in tako naprej. Glede na to, da bi bil najem zunanjih izvajalcev obnovitvenih oziroma vzdrževalnih del velikanski strošek, se je odločil, da bo zadeve uredil sam, zato je potreboval orodje in gradbeni material.