Ljubljana – Stanko Petrič, nekdanji direktor CPL, je presodil, da bo zanj najbolje, če se s tožilstvom pogodi in prizna očitke o goljufiji v zameno za nižjo kazensko sankcijo. Že pred dnevi je krivdo priznal nekdanji lastnik CPL Ranko Mimović in si prislužil dve leti življenja za zapahi ter 100.000 evrov denarne kazni.
Na predobravnavnem naroku se je Stanko Petrič izrekel za nedolžnega, na današnji glavni obravnavi pa je sodišče obvestil, da prizna goljufijo pri poslovanju družbe CPL. Sodišče je upoštevalo dogovor med obtoženim in tožilko Blanko Žgajner in ga obsodilo na 18 mesecev zaporne kazni in plačilo denarne kazni. Kazenski postopek se je s tem končal.
Zgodba se je začela razpletati v začetku januarja letos, ko so kriminalisti preiskovali sume zlorabe položaja, pranja denarja in goljufij nekdanjih odgovornih v CPL in Komunalnem podjetju Ljubljana (KPL), zaradi katerih je prvo končalo v stečaju, upniki pa brez skoraj sto milijonov evrov. Mimović je pristal v priporu, Petrič v hišnem priporu, že po dveh mesecih pa sta sedla na zatožno klop zaradi prve obtožnice, ki jo je v tej zadevi spisalo tožilstvo.
Oškodovancu del dolga že poplačala
Mimoviću in Petriču specializirano tožilstvo očita goljufijo, s katero sta menda prišla do 2,2 milijona evrov, ki jih je Mimovićevemu podjetju Patera nakazal Alojz Bizjak, direktor družbe Albistroj. Petrič je, sodeč po obtožnici, decembra 2011 Bizjaka, čigar podjetje je za CPL opravljalo pripravljalna zemeljska dela, prepričal o kratkoročnem posojilu. Bizjaku je domnevno Petrič pojasnil, da bo CPL prevzela Mimovićeva družba Patera, ki bo tudi poplačala vse njegove dolgove. Le s posojilom pa bi bilo mogoče sprostiti 25 milijonov evrov iz finančnih skladov v Švici in Italiji. Večino denarja je tako Bizjak decembra 2011 nakazal na račun Patere, še skoraj 100.000 evrov pa februarja 2012 na Mimovićev osebni račun.
Bizjak je vložil tudi premoženjski zahtevek za povrnitev teh sredstev, skupaj z obrestmi pa zahteva 2,5 milijona evrov. Doslej sta mu Petrič in Mimović povrnila 550.000 evrov.
Ponudil denar v zameno za (začasno) prostost
Ranko Mimović je sodišču že pred časom ponudil 500.000 evrov varščine in obljubil, da bo sodišču vedno dosegljiv. Tožilstvo je seveda nasprotovalo odpravi pripora v zameno za varščino, saj je prepričano, da bi obtoženi v tem primeru pobegnil.
Tožilstvo med drugim razpolaga s podatkom srbskega Interpola, da je Mimović državljan Srbije, čeprav je obramba predložila fotokopijo dokumenta, ki menda dokazuje nasprotno. Mimović, ki je bil po besedah tožilke Žgajnarjeve, to je razvidno še iz člankov tujih medijev, tudi v nekdanjih jugoslovanskih republikah vpleten v podobne afere, prav tako v preteklosti večkrat ni bil dosegljiv upnikom. Mimovićeva obramba – branijo ga kar trije zagovorniki – je poskušala sodišče prepričati, da je to kvečjemu pozitivna okoliščina, saj zaradi svoje razvpitosti in pojavljanja v medijih domnevno nezakonitih poslov ne bo mogel več opravljati. A sodnica predlogu o odpravi pripora in odreditvi varščine ni ugodila.
V prihodnjih mesecih bi bilo mogoče pričakovati nove obtožnice zoper nekdanja vodilna v CPL, saj ju preiskovalci sumijo tudi kaznivih dejanj zlorabe položaja in pranja denarja. Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so januarja izvedli 27 hišnih preiskav, v katerih so iskali dokaze za utemeljitev sumov finančnega izčrpavanja CPL ter hčerinskih družb KPL in Tovarna asfalta Črnuče.