Sojenje za smrt 12-letnega Bora Nekrepa se je začelo junija lani, dobra tri leta po dečkovi smrti. Zlatka Kanič se je branila očitkov tožilstva povzročitve smrti iz malomarnosti, a je mariborsko okrožno sodišče po končanem dokaznem postopku obtožbo prekvalificiralo v kaznivo dejanje malomarnega zdravljenja in Kaničevo spoznalo za krivo.
Zdravnica je dečka na intenzivni terapiji prevzela 12. marca 2008 zvečer. Nekaj po polnoči je naročila še zadnje izvide, ki so pokazali močno povišano stopnjo amoniaka, a Kaničeva kljub očitno previsoki stopnji amoniaka pri dečku ni začela ustrezne terapije, ni poskrbela za takojšnjo premestitev v Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana in se ni posvetovala z dežurnim endokrinologom. Na jutranjem sestanku je bolnika prevzel zdravnik Robert Pogorevc in se odločil za prevoz v Ljubljano, kamor pa je deček prispel šele okoli poldneva.
Posledica opustitve teh ukrepov je bila okvara možganov, ki se je osem dni kasneje končala s smrtjo dečka.
Zoper sodbo okrožnega sodišča sta se pritožili tako tožilstvo kakor obramba, a je višje sodišče pritožbe zavrnilo in v celoti potrdilo prvostopenjsko sodbo.
Poleg Kaničeve se je na zatožni klopi znašel tudi Robert Pogorevc, ki ga je obtožba prav tako bremenila povzročitve smrti iz malomarnosti, a ga je že okrožno sodišče oprostilo, višji sodniki pa so tako odločitev potrdili.
Zagovornica Kaničeve Nina Zidar Klemenčič je povedala, da bo proti pravnomočni sodbi vložila zahtevo za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče in da bo poskušala Kaničevi zagotoviti pravico pred slovenskimi sodiščimi.
Zastopnik družine Nekrep, odvetnik Andrej Pitako, pa je povedal, da je pravnomočna sodba zadoščenje za družino, ki novega procesa (višje sodišče bi lahko zadevo, denimo, vrnilo v ponovno presojo na prvo stopnjo) ne bi več prestala. Povedal je, da je glede na obrazložitev sodba podkrepila dokazni postopek na prvi stopnji in da je to lahko prejudic za odločitev v postopku zoper Kaničevo pred zdravniško zbornico.
Obtožnica zaradi krive izpovedbe
Po védenju Pitaka pa je medtem zaradi suma krive izpovedbe že pravnomočna obtožnica zoper zdravnika Zvonka Borovšaka. Ta je bil predsednik interne nadzorne komisije UKC Maribor in je kot priča na sojenju Kaničevi in Pogorevcu lanskega avgusta povedal, da napak pri zdravljenju Bora ni bilo, postopki ugotavljanja bolezni so bili pravilno izvedeni.
Tožilec Darko Simonič mu je takrat navrgel, da je v preiskavi povedal, da se o sindromu Reye med nadzorom niso pogovarjali, na sojenju pa da govori drugače. Borovšak je vztrajal, da je sindrom bil omenjen.