Domžale – V soboto se bo na domžalski tržnici začela druga sezona ulične kuhinje, imenovane Kuhna na plac. Na tridesetih stojnicah bodo kulinarične specialitete ponujali med 10. in 15. uro. Za zdaj le vsako prvo soboto v mesecu, zadnja v letošnji sezoni bo 7. oktobra.
Če so se organizatorji Kuhne na plac v lanski premierni sezoni še nekoliko lovili pri ponudbi, gostinci pa so se bali, da bo ljudi premalo, da bi prodali večino sveže pripravljenih kulinaričnih specialitet, tega letos ni pričakovati. Že lani se je izkazalo, da je bila dodatna ponudba domžalske tržnice, ki jo ob sobotah obišče vsaj tisoč ljudi, zadetek v polno. Z ulično prodajo sveže hrane, slaščic in pijač so namreč privabili tudi obiskovalce iz širše okolice in posredno povečali promet še na tržnici.
V pogovoru s pobudnikom Kuhne na plac, fotografom Vidom Repanškom, ki je hkrati član komisije za izbor ponudnikov, smo zvedeli, da bo letos precej novosti tako v ponudbi kot organizaciji te vsakomesečne kulinarične prireditve. Na sobotni uverturi bodo tako svojo ponudbo predstavili Gostilna dela (v njej za gostinske poklice izobražujejo mlade iz ranljivih skupin), nekdanja televizijska vremenarka Reza, podjetje Eniko iz Idrije bo ponujalo idrijske žlikrofe ... Na tridesetih stojnicah bodo obiskovalci sicer uživali v jedeh, izdelkih in pijačah najrazličnejših gostincev, kmečkih turizmov in drugih ponudnikov, pri čemer bo vodilo komisije pestrost in kakovost ponudbe. Repanšek je pojasnil, da bo tretjina stojnic namenjenih klasični ponudbi, tretjina slaščicam in vegetarijanski oziroma veganski ponudbi, preostale pa bodo zasedali ponudniki z doma varjenim pivom, sokovi, vinom ter posebno ponudbo hrane ali dodatkov (burgerji, v posebnih kotlih pečeno meso, domača olja, moka, začimbe ...).
Novosti
Glede na lanske izkušnje so se odločili, da na stojnicah ne bodo nujno vedno isti ponudniki, temveč se bodo morali ti prijaviti za vsak mesec posebej, izbirala pa bo komisija, h kateri so kot zunanjega strokovnega sodelavca povabili tudi Tomaža Vozlja, predsednika slovenskega društva kuharjev in slaščičarjev. Namen je namreč, da bodo obiskovalcem vedno ponudili nekaj novega, zato mora vsak imeti v ponudbi vsaj tri jedi ali pijače.
Ker stojnična prodaja traja pet ur, med obiskovalci pa je precej starejših, ki hrano težko pojejo stoje pri pultu, so povečali število miz in klopi. Na voljo bo 40 kompletov, torej bo lahko naenkrat jedlo več kot tristo ljudi. Glede na dosedanje pripombe obiskovalcev so se z vsemi ponudniki dogovorili, da morajo imeti hrano pripravljeno že ob 10. uri. Prav tako bodo poleg običajnih na voljo polovične porcije.
Na račun pa ne bodo prišli le ljubitelji burgerjev, jedi na žlico, sladokusci, vegetarijanci, vegani in privrženci tipičnih slovenskih jedi, temveč je Kuhna vse bolj priložnost za druženje vseh generacij. Za otroke bodo tako pripravili delavnico Lonček kuhaj, na kateri jih bodo v pol ure naučili pripraviti in speči piškote, športna društva pa bodo zanje pripravljala priložnostne animacije.
Organizatorji bodo poskrbeli še za ekološko ozaveščanje. V navezi s Prodnikom bodo postavili zabojnike za ločeno zbiranje odpadkov, gostince pa spodbujali k uporabi ekološke embalaže. Namesto plastičnih kozarcev bodo promovirali steklene (ob plačilu kavcije), namesto plastičnega pribora lesenega ...
Prihodnost
Na spletnih straneh Kuhne na plac (imajo profil na facebooku in twitterju) je več obiskovalcev predlagalo, naj domžalska občina kot organizatorka podaljša čas oziroma jo prireja pogosteje. Repanšek je odgovoril, da jo bodo morda že maja podaljšali do večera. Razmišljali so tudi o petkih, a odločitve še niso sprejeli.













