Jeseni so v mestnem inšpektoratu izvedli nadzorstveno akcijo nad gostinskimi vrtovi v središču mesta. Oktobra in novembra so opravili 66 inšpekcijskih nadzorov, pri čemer so ugotavljali, ali imajo gostinski obrati dovoljenje za rabo javnih površin in ali je postavitev gostinskega vrta izvedena v skladu s tem dovoljenjem. Nadzor so izvajali na Ciril-Metodovem, Mestnem, Starem, Jurčičevem in Levstikovem trgu, na Gallusovem, Cankarjevem, Petkovškovem in Hribarjevem nabrežju, v Mačkovi in Čopovi ulici, na Bregu ter na Slovenski in Cankarjevi cesti.
Čeprav so bili, kot so zapisali na inšpektoratu, »vsi gostinci pred izvedbo nadzora o tem obveščeni s pisnim dopisom«, ki so jim ga dostavili v obrat, rezultati nadzora kažejo, da na tem področju še vedno vlada divji zahod. V skoraj 60 odstotkih nadzorov so inšpektorji kljub vnaprej napovedanemu obisku ugotovili nepravilnosti. Od 66 obiskov le v 16 gostinskih obratih nepravilnosti niso našli, medtem ko v sedmih gostinski vrt ni bil postavljen.
»Nespodbudni« podatki
Pri 43 gostincih pa so odkrili nepravilnosti treh vrst: bodisi zavezanci niso imeli pripravljenega dovoljenja ali pa dovoljenja sploh niso imeli, bodisi so dovoljenje imeli, a gostinski vrt ni bil postavljen znotraj predvidenega območja, tretji sklop nepravilnosti pa se nanaša na neupoštevanje pogojev urbanističnega soglasja oziroma splošnih določb odloka o posebni rabi javnih površin v lasti MOL. V okviru zadnjih kršitev so inšpektorji ugotavljali, da imajo gostinci postavljen več kot en reklamni pano, da imajo postavljene podeste in preproge (te so z odlokom prepovedane – podesti so dovoljeni le v primerih večjega naklona terena ali dotrajane talne površine, za kar pa je treba vnaprej pridobiti dovoljenje občine), da imajo vrt ograjen s cvetličnimi koriti (po odloku je korita dopustno postaviti na vrtu, ni pa dovoljeno z njimi ograjevati površine gostinskega vrta) in da imajo senčnike z zavihki, ki jih odlok prepoveduje.
Na vprašanje, kako komentirajo dejstvo, da so kljub vnaprej napovedanemu nadzoru odkrili kršitve pri več kot polovici gostincev, na inšpektoratu MOL odgovarjajo, da podatek »zagotovo ni spodbuden«. Pojasnili so še, da so kasneje v osmih kontrolnih nadzorih ugotovili, da zavezanci »le niso imeli pripravljenega dovoljenja, torej so bile kršitve dejansko ugotovljene v 35 primerih«.
Samo trije plačilni nalogi
Na naše vprašanje, zakaj so gostincem nadzor vnaprej napovedali, so odgovorili, da to dopušča zakon o inšpekcijskem nadzoru. »V tem primeru smo se za to odločili zato, da lahko zavezanci, ki jih je veliko, vnaprej pripravijo dokumentacijo. Ob predaji obvestila v posameznem obratu smo bili na voljo tudi za dodatna vprašanja.«
Kljub velikemu številu ugotovljenih kršitev pa so bili do kršiteljev prizanesljivi. V 35 postopkih so izdali le tri plačilne naloge. Preostalim kršiteljem so, kot so pojasnili na MOL, izrekli dvajset opozoril in sedem opominov. V petih primerih postopka o prekrških še niso začeli.
Niso pa na občini hoteli razkriti, koga so oglobili, za katere prekrške so izdali plačilne naloge in v kolikšnem znesku. Odgovor na naše vprašanje so zavrnili, češ da gre za varstvo osebnih podatkov, čeprav so, kot so sami zapisali, globe izrekali tudi pravnim osebam. Globe sicer določa odlok o posebni rabi javnih površin v lasti MOL, gibajo pa se med 250 in 500 evri za posameznike ter med 1500 in 3000 evri za pravne osebe.
Infografika: Delo
Samostojni inšpektorji
Zanimalo nas je tudi, na podlagi česa inšpektor odloči, ali bo izdal globo ali le opozorilo oziroma opomin, ter ali imajo na inšpektoratu splošne usmeritve ali pa je to odvisno od vsakega posameznega inšpektorja. Na inšpektoratu so zapisali: »Inšpektorji so pri opravljanju nalog inšpekcijskega nadzora v okviru svojih pooblastil samostojni in se za ukrepe odločajo na podlagi diskrecijske pravice po proučitvi vseh okoliščin.«
Na MOL tudi niso znali povedati, koliko glob so v zadnjih dveh letih izdali za kršitve pri rabi javnih površin zaradi postavitve gostinskih vrtov. Kot pravijo, posebne statistike samo za gostinske vrtove ne vodijo. So pa v svojem zapisu na spletni strani napovedali, da bodo inšpektorji še naprej nadzorovali upravičenost rabe javne površine, tako za postavitev gostinskih vrtov kot tudi za druge namene: »Uporabnikom javne površine priporočamo, da si dovoljenje za rabo priskrbijo pred uporabo.«