Ljubljana – V ZPMS menijo, da poskuša ZZZS prikrito varčevati pri otrocih, ki so upravičeni do zdravstvenega letovanja. Teden pred prvimi odhodi so prijavljeni otroci le na dobro tretjino razpisanih mest, po njihovem so kriva zaostrena navodila pediatrom. Na ZZZS trditve zavračajo.
ZZZS je letos društvom in zvezam ZPMS na letošnjem javnem razpisu skupaj odobrila 5442 mest za zdravstveno letovanje otrok, na letovanje pa je teden dni pred prvimi odhodi prijavljenih le 1747 otrok; podobno pa opažajo tudi drugi organizatorji teh letovanj, denimo RKS, so poudarili na včerajšnji tiskovni konferenci. Razlog vidijo v tem, da pediatri otrokom ne izdajo potrdil, s katerimi so otroci upravičeni do tega letovanja. Menijo, da so kriva navodila ZZZS pediatrom, da bodo v primeru, če bo napotitev neupravičena, zdravnik sam moral pokriti stroške zdravstvenega letovanja. Pri tem pa opažajo velike razlike v regijah: otroci s Štajerske in iz Posavja bodo zapolnili od 70 do 90 odstotkov razpisanih mest, problem pa so južna in severna Primorska (zapolnjenih je od pet do 10 odstotkov mest) ter Ljubljana (manj kot 40 odstotkov mest).
V ZPMS menijo, da gre za prikrito varčevanje pri otrocih, saj predvidevajo, da bo ZZZS na podlagi toliko manjšega števila letos napotenih otrok na zdravstveno letovanje v prihodnjih letih temu namenil manj denarja. Ne verjamejo namreč, da je do zdravstvenega letovanja upravičena le dobra tretjina otrok, za katere so rezervirana sredstva, saj mnoge raziskave kažejo, da kronične bolezni med otroki naraščajo, še posebno sladkorna bolezen, težave s hrbtenico in motoričnimi spretnostmi, bolezni dihal itn. Ti otroci običajno večkrat na leto obiščejo specialista, izbrani pediater pa tega pri sebi nima zabeleženega, zato imajo starši težave pri pridobivanju potrdil. Ob tem poudarjajo, da zdravstveno letovanje otrok sodi k pomembnim preventivnim ukrepom, ki zmanjšujejo obolevnost otrok.
ZPMS ima na razpolago 16 domov za letovanje otrok ob morju in v hribih, v katerih lahko naenkrat skupaj namestijo 2300 otrok. Cena za posameznega otroka na dan je od 25 do 30 evrov, pri čemer v primeru zdravstvenih letovanj približno polovico, 16,42 evra krije zavarovalnica. Drugo polovico prispevajo starši, za socialno ogrožene otroke pa zagotovijo sredstva z akcijami, kot je Pomežik soncu, s katero so letos zbrali 100.000 evrov. Desetdnevno zdravstveno letovanje otrok tako starše, ki niso socialno ogroženi, stane od 140 do 160 evrov.
Na ZZZS zavračajo trditve o zaostrovanju meril ali celo o varčevanju pri zdravstvenih letovanjih.Pravijo, da je ta pravica nespremenjena že 20 let.Zavarovalnica pa letos zahteva zgolj natančnejše dokumentiranje zdravstvene ogroženosti otrok, ki je pogoj za njihovo zdravstveno letovanje, zaradi nekaterih hudih nepravilnosti; februarja pa so enega od organizatorjev iz severnovzhodne Slovenije zaradi suma storitve kaznivega dejanja zaradi oškodovanja javnih sredstev prijavili tudi policiji.
Poudarjajo, da je zaskrbljenost, da urejeni kronični bolniki ne bi mogli letovati, odveč, saj so zdravstvena letovanja namenjena prav njim. Prav tako tudi menijo, da pogoja večkratne hospitalizacije v javnem razpisu ni mogoče razumeti ali tolmačiti drugače, kot da je bil otrok hospitaliziran več kot dvakrat, kar velja tudi za pogosteje bolnega otroka. Pravijo, da je bilo letos razpisanih 8594 zdravstvenih letovanj, zanje pa je namenjenih 1.975.997 evrov.
Lani se je zdravstvenega letovanja udeležilo 9213 otrok in šolarjev, ki so v povprečju letovali 11 dni, porabili pa so 84 odstotkov načrtovanih sredstev, podobno kot predlani. Vzrok za manj prijav pripisujejo slabim finančnim razmeram, ki staršem onemogočajo, da bi zagotovili prispevek za udeležbo otrok na zdravstvenem letovanju. V nasprotju z ZPMS pa menijo tudi, da vse manj otrok izpolnjuje merila iz Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, predvsem zaradi boljšega zdravljenja, vodenja bolezni in manjše hospitalizacije.