Ljubljana – Čeprav so nekatere ljubljanske primestne občine jeseni že podražile program javnih vrtcev, nekatere pa o tem še razmišljajo, so zvišane cene večinoma nižje od cen vrtcev v mestni občini, kjer pravijo, da jih trenutno ne bodo spreminjali.
V primestnih občinah so se za zvišanje cen programa vrtcev za okoli 5 do 6 odstotkov odločili zaradi odprave plačnih nepravilnosti oziroma povečanja stroškov dela v vrtcih, zaradi avgusta letos podpisanih aneksov h kolektivnim pogodbam, s čimer so se plačni razredi zaposlenih zvišali. Na mestnem oddelku za vzgojo in izobraževanje pravijo, da bodo razliko za plače v vrtcih zagotavljali iz mestnega proračuna. Na MOL so upali, da bosta državni zbor in vlada upoštevala veto državnega sveta na višino povprečnine, ki jo dobijo občine, in da bo ta dvignjena na 600 evrov na prebivalca, vendar so poslanci ta teden vnovič potrdili spremembe zakonov o financiranju občin in o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti; tako bo povprečnina prvo leto 551 in drugo 558 evrov. Ali bo to vplivalo na cene vrtcev, pa na MOL do konca redakcije niso odgovorili.
Cene programa ljubljanskih vrtcev od avgusta 2012 znašajo 485 evrov za otroke, mlajše od treh let, 346 evrov za starejše in 937 evrov za tiste v razvojnem oddelku. Nove, višje cene na Vrhniki, ki veljalo od prvega novembra, pa so denimo nižje od ljubljanskih: 451 evrov za prvo starostno skupino, 343 evrov za drugo in 754 evrov za otroke v razvojnem oddelku. Na vprašanje, kako to komentirajo, na MOL pravijo, da so ljubljanski vrtci med najcenejšimi v državi, saj vso razliko do celotnih stroškov pokrijejo iz mestnega proračuna, hkrati pa izvajajo kakovosten program. Pojasnjujejo, da so cene za razvojni oddelek izračunane na podlagi dejanskih stroškov (izobrazbe in delovne dobe posameznih strokovnih delavk, dejanskega števila otrok v oddelku) ter specifične zahtevane in zagotovljene strokovne pomoči glede na posamezno odločbo o usmeritvi, zato so cene v tem programu med vrtci neprimerljive.
Cene niso usklajevali z rastjo stroškov
Kot pravijo na MOL, po zadnji podražitvi vrtcev pred petimi leti cen niso več usklajevali z rastjo stroškov, zato temeljijo na stroških dela iz leta 2007, saj so leta 2012 zgolj prevrednotili sredstva za materialne stroške s 44 na 55 evrov na mesec na otroka. Ker cene programa tako vključujejo plače zaposlenih glede na stanje septembra 2007, je v desetih letih razlika med stroški v cenah ter dejanskimi stroški narasla na 5 milijonov evrov na leto. To pomeni v povprečju 31 evrov na mesec na otroka, ki jih trenutno zagotavlja občina iz proračuna. Pravijo, da ti stroški trenutno niso vključeni v cene programa, kljub upravičenosti po spremembah pravilnika o metodologiji za oblikovanje cen programov v javnih vrtcih s konca leta 2015, zato jih tudi ni mogoče zaračunati ne drugim občinam, iz katerih so nekateri otroci v ljubljanskih vrtcih, ne staršem.
Starši plačujejo določen delež cene programa po lestvici zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, v MOL pa jim omogočajo še dodatne popuste: v prvem starostnem obdobju 20 odstotkov za starše do četrtega dohodkovnega razreda oziroma 14 odstotkov od petega do devetega razreda in v drugem starostnem obdobju 10 odstotkov za prve in 7 odstotkov za druge. Še dodatno znižanje upoštevajo staršem od drugega do vključno šestega dohodkovnega razreda za en dohodkovni razred, če odplačujejo posojilo za stanovanje stalnega prebivališča v MOL. Enkrat na leto lahko starši uporabijo rezervacijo zaradi počitniške odsotnosti med 1. junijem in 30. septembrom – plačajo 30 odstotkov od njihovega plačilnega razreda. V ljubljanskih javnih vrtcih je sicer v tem šolskem letu skupaj 13.529 otrok. Na centralnem čakalnem seznamu je 195 mlajših otrok in trije starejši.
V Trzinu po starem, dražje na Vrhniki, v Dolu in na Igu
Primerjava cen programov javnih vrtcev v mestni in nekaterih primestnih občinah je v tabeli. Poleg MOL so se tudi v občini Trzin odločili, da cene programa ne bodo spreminjali, pri čemer navajajo, da so stroški živil v ceni 40,72 evra za mlajše otroke in 41,30 evra za starejše. Trzinski vrtec ima eno enoto na dveh lokacijah, vpisanih je 183 trzinskih otrok, še 14 jih obiskuje vrtec v drugih občinah, od tega štirje v Ljubljani. V vrtcu so še tri prosta mesta.
Nove cene pa so že znane v občinah Vrhnika, Dol pri Ljubljani in Ig. Dolski župan Janez Tekavc je povedal, da 293 otrok iz njihove občine obiskuje vrtec pri OŠ Janka Modra, trije koncesijski vrtec z zasebno vzgojiteljico, 27 otrok obiskuje vrtce v MOL, 37 pa še 14 drugih. Čakalnega seznama v njihovi občini ni. Vodja oddelka za družbene dejavnosti in gospodarstvo na vrhniški občini Matej Černetič je razložil, da je na Vrhniki v javnem vrtcu s petimi enotami trenutno 679 otrok. V zasebnem vrtcu s koncesijo jih je 144, v zasebnem vrtcu montessori pa 14. V drugih občinah vrtce obiskuje 62 vrhniških otrok, od tega dvajset v Ljubljani. Na čakalni listi vrhniškega javnega vrtca je 21 otrok, starih leto ali manj, za otroke, stare do treh let, pa bodo predvidoma po novem letu odprli še en oddelek.
Vrtec Ig ima pet enot, obiskuje jih 373 otrok, v vrtcih drugih občin pa je še 42 otrok iz ižanske občine. Od teh jih deset obiskuje zasebne vrtce in 32 javne vrtce v Ljubljani, je povedala višja svetovalka na ižanski občini Polona Skledar. Na čakalnem seznamu je 27 otrok, rojenih lani, od teh jih je sedem iz občine Ig, ter 12 otrok, rojenih letos, od teh jih je 11 iz občine Ig.
Za povečavo kliknite na infografiko.
Drugje predlog novih cen še pripravljajo
V drugih občinah bodo cene povišali, vendar še niso določene. Svetovalec medvoškega župana Matej Osolnik je pojasnil, da predlog novih cen programa vrtca še pripravljajo, veljati pa bo začel prihodnje leto. Tamkajšnji javni vrtec z osmimi enotami na sedmih lokacijah obiskuje 694 otrok, 631 iz domače občine in 63 od drugod. V druge vrtce je vključenih 80 medvoških otrok, od teh 58 v ljubljanske. Na čakalnem seznamu imajo trenutno 24 otrok, ki še niso dovolj stari za vstop v vrtec (11 mesecev), pričakujejo, da bodo ob izpolnitvi teh pogojev sprejeti vsi.
Tudi v občini Domžale še ne morejo napovedati, za koliko se bodo dvignile cene, ker jih še preračunavajo, je povedala Jana Goropečnik iz službe za odnose z javnostmi. Imajo dva javna in dva zasebna vrtca, od tega ima eden koncesijo. Razvojni oddelek je organiziran pri eni od osnovnih šol. Vrtce v domžalski občini obiskuje 1631 otrok, v drugih občinah pa 129 domžalskih otrok, od teh 48 v Ljubljani. Čakalnega seznama ni.
V Kamniku bodo ceno vrtca spremenili na podlagi končane revizije, je pojasnila vodja županovega kabineta Janja Zorman Macura. V občini imajo javni vrtec, ki deluje na 14 lokacijah, ter tri koncesijske. V vse skupaj je vključenih 1339 otrok s stalnim prebivališčem v kamniški občini. Vrtce v MOL obiskuje 22 kamniških otrok. Na centralnem čakalnem seznamu je 50 otrok, od tega jih je 25 rojenih letos in vsi še ne izpolnjujejo starostnega pogoja za vstop v vrtec.
Tudi v Grosuplju bodo o spremembi cene odločali na decembrski seji občinskega sveta, vrtci so predlagal petodstotno povišanje, je povedala strokovna sodelavka na občini Jana Roštan. V občini deluje šest vrtcev, obiskuje jih 950 otrok, število se sicer iz meseca v mesec nekoliko spreminja. Vrtce v drugih občinah obiskuje 80 grosupeljskih otrok, od teh polovica ljubljanske. Na čakalnem seznamu v Grosuplju je 50 otrok.