Ljubljana – Mestna občina se pripravlja na nov vrtičkarski projekt – uredili bodo območje ob Vojkovi cesti, kjer so zdaj nelegalni vrtički. Pričakovati je, da bo zanimanja za najem zaradi bližine blokov več, kot ga je bilo za odročne vrtičke na Rakovi jelši, ki ji bodo kmalu ponovno poskušali oddati.
Občina je pred dnevi objavila razpis za ureditev vrtičkarskega naselja ob Vojkovi cesti. To bo urejeno na območju med Vojkovo, Potjo spominov in tovarištva ter Božičevo ulico, kjer so zdaj na delu območja že nelegalni vrtički, preostanek pa so travniki. Kot so pojasnili na mestnem oddelku za varstvo okolja, so te vrtičkarje že pozvali, naj svoje vrtičke do 15. oktobra odstranijo. »Istočasno smo jih obvestili, da bomo na tem območju uredili vrtičke, za najem katerih se lahko prijavijo, ko bo objavljen javni poziv,« so zapisali.
Šport in šah
Kot pojasnjujejo, bodo območje uredili s skupnim prostorom, kjer bodo vrtičkarji lahko shranjevali orodje, s kompostniki in vodo. Torej po vzoru letos urejenih vrtičkov na Rakovi jelši. V neposredni bližini bodo uredili otroško igrišče, kjer nameravajo postaviti tudi igrala za gibalno ovirane. Razpisna dokumentacija določa, da morajo biti igrala pretežno iz lesa, ki naj bo obstojen; kot primer navajajo severni bor. Postaviti nameravajo igrala za najmlajše, za gibalno ovirane, pa tudi naprave za razgibavanje odraslih in starejših občanov ter namizno ploščo za igranje šaha.
Kot kaže, na občini ne pričakujejo, da bi zdajšnji vrtičkarji v celoti odstranili svoje vrtičke in lope, saj so v popis del vključili tudi podiranje obstoječih vrtičkov z lopami. Kot je še razvidno iz dokumentacije, bodo na območju zasadili nekaj belih javorov, jablan, hrušk in češenj in različne grmovnice − od ribeza, maline, aronije, borovnice, robide in kosmulje.
Koliko bo stala investicija, nam zaradi odprtega javnega naročila na občini niso hoteli razkriti, gre pa za naročilo male vrednosti. Izbrani izvajalec bo imel za izvedbo del na voljo pet mesecev, na MOL pa pričakujejo, da bodo vrtički nared za prihodnjo sezono, torej pred pomladjo.
Rakova jelša se polni počasi
Da bi se to uresničilo, bi moral izvajalec dela začeti že v začetku oktobra, sicer se kaj lahko ponovi zgodba z Rakove jelše, kjer so na MOL lani napovedovali, da bodo vrtičkarjem že ob začetku sezone predali vrtičke, a so zaradi zamud izvajalca območje odprli šele poleti. Zato najemnikom letos ne računajo uporabnine. Na Rakovi jelši so bila menda največja ovira mokra barjanska tla, vsaj teh težav pa pri urejanju območja za Bežigradom ni pričakovati.
Še vedno pa na Rakovi jelši veliko vrtičkov ostaja neobdelanih in brez najemnikov. Spomnimo: na prvi razpis se je javilo le okoli sto kandidatov za najem (razpisali so 442 vrtičkov). Zato so na koncu uredili manj vrtičkov z večjo površino, tako da naj bi jih bilo skupaj 320. Spomladi so napovedovali, da jih bodo znova poskušali oddati z razpisom, ki da ga bodo objavili junija, a se to ni zgodilo. Zdaj na oddelku za varstvo okolja napovedujejo, da bodo razpis objavili ta mesec: »Razpis bo odprt do zapolnitve območja oziroma do začetka prihodnje sezone. Ponudbe bomo odpirali vsak mesec in sproti oddajali vrtičke.« Ker je na Rakovi jelši doslej občina sklenila pogodbe z le 75 vrtičkarji, bo predvidoma na razpolago za najem še 245 vrtičkov.
Na vprašanje, kje še nameravajo urejati vrtičke v prihodnjem letu in koliko sredstev bodo za to namenili, na občini odgovarjajo le, da bodo prihodnje leto zaključili urejanje območja ob Vojkovi. Dodajajo, da je povečanje stopnje samopreskrbe »ena strateških prioritet programa varstva okolja do leta 2020, zato tej temi posvečamo še posebej veliko pozornost«.