Novi balon na Kodeljevem z zamudo

Zaplet pri razpisu: Zaradi pritožbe neizbranega izvajalca do montaže nove napihljive dvorane dva meseca kasneje. 

Objavljeno
28. julij 2017 16.51
Maša Jesenšek
Maša Jesenšek
Ljubljana – Bazen na Kodeljevem novega balona ne bo dobil že septembra, kot so v Športu Ljubljana načrtovali ob objavi javnega naročila pred slabimi tremi meseci. Zavleklo se je zaradi pritožbe na odločitev o izbiri dobavitelja, ki pa jo je državna revizijska komisija zavrnila.

Naj spomnimo, konec preteklega leta so starši otrok, ki trenirajo v ljubljanskih plavalnih klubih, začeli glasno opozarjati na slabe razmere, v katerih plavajo otroci v glavnem mestu, ki še vedno nima pokritega olimpijskega bazena. Opozorila in pozivi dolgoročne rešitve za ureditev pokritega olimpijskega bazena še niso prinesli, so pa nekaj hitrih posegov na bazenu Kodeljevo februarja in razpis za nakup in montažo nove napihljive nadtlačne dvorane za tamkajšnji bazen.

Razpis, ki ga je javni zavod Šport Ljubljana objavil na začetku maja, je rok za izvedbo del določal do 1. septembra. Prispeli sta dve ponudbi, cenejša DBS Inženiringa za 117 tisočakov in dražja Duolova za 215.000 evrov (oba zneska brez DDV), ki so jo kasneje v pogajanjih znižali na 155 tisočakov. Šport Ljubljana je najprej zavrnil obe ponudbi – ponudbo DBS Inženiringa, ker naj bi bila nedopustna (ponudnik ni navedel ene izmed cen), Duolovo pa, ker je presegala razpoložljiva sredstva (150.000 evrov brez davka). Nekaj dni kasneje so si v javnem zavodu premislili in to odločitev odpravili, ker da »so nastala nova dejstva in okoliščine«. Za izvajalca so tako izbrali DBS Inženiring. A se je zaradi tega na državno revizijsko komisijo pritožil Duol.

Iz Športa Ljubljana so zdaj sporočili, da so revizorji pritožbo Duola zavrnili kot neutemeljeno. Kot navajajo, Duolu ni uspelo izkazati naročnikovih kršitev v postopku oddaje javnega naročila. Neizbrani ponudnik je zatrjeval, da je izbrana ponudba neobičajno nizka in »posledično tehnično neustrezna zaradi odsotnosti lastnega laboratorijskega testa in neizpolnjevanja referenčnih zahtev«.

O Iliriji še nič novega

V Športu Ljubljana so veseli odločitve revizijske komisije, ki pomeni, da je njihova izbira DBS Inženiringa za dobavitelja pravnomočna in da lahko s ponudnikom sklenejo pogodbo. A zamik podpisa pomeni, da septembra na Kodeljevem še ne bo novega balona. »Vlagatelj je z nerazumno pritožbo odložil montažo dvorane za dva meseca in s tem oškodoval plavalce,« so zapisali v javnem zavodu. Več o tem, kdaj točno bo lahko DBS postavil novo dvorano in kako bodo uredili plavanje na Kodeljevem do takrat, bo znano prihodnji teden, so še povedali.

Montažna dvorana na Kodeljevem ni dolgoročna rešitev za ljubljansko plavanje. Potem ko so spomladi na občini napovedali, da bo pokriti olimpijski bazen vendarle na Iliriji in da bodo nadaljevali projekt, zastavljen pred več kot desetletjem, se o tem še vedno ne ve veliko. Na MOL pravijo, da bo več informacij o tem, kdaj bi se lahko začela gradnja in v kakšnem obsegu, znanih letos. Doslej je bil projekt namreč načrtovan zelo razkošno, saj bi gradnja kompleksa po ocenah stala skoraj 60 milijonov evrov.

Na Kodeljevem pa tudi z novim balonom ne bodo odpravljene vse težave. Na facebooku se je že pojavila nova skupina »Potrebujemo varne olimpijske štarte na neprimernih slovenskih bazenih«, ki opozarja na neprimerne in odtrgane štartne bloke na Kodeljevem.