Ljubljana – Ljubljanska občina bo podeljevala novo priznanje na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami – znak za delovanje v velikih intervencijah. Mestni svet bo spremembe in dopolnitve občinskega odloka o priznanjih s še nekaj novostmi sprejemal na ponedeljkovi seji.
Do zdaj so ob 1. marcu, dnevu civilne zaščite, posameznikom, skupinam in pravnim osebam za dosežke na tem področju podeljevali zahvalno listino in plaketo. Na mestnem oddelku za zaščito, reševanje in civilno obrambo pa ugotavljajo, da je čedalje več naravnih ali drugih nesreč, ki zahtevajo profesionalno ali prostovoljno angažiranje vse več ljudi. Z novim priznanjem, znakom za delovanje v velikih intervencijah, želijo izraziti hvaležnost za njihovo sodelovanje in pripravljenost pomagati tudi v primerih, ki presegajo obseg vsakodnevnih nesreč.
Znak bo podelil poveljnik civilne zaščite
Takšni dogodki so bili na primer poplave v letih 2010 in 2014, žled leta 2014, pomoč Ljubljane drugim občinam ob požaru na Krasu leta 2013 in ob povodnji v Železnikih septembra 2007. Pomagali so tudi zunaj Slovenije, ob poplavah v Bijeljini v BiH leta 2014. Predvideno je, da predlog za podelitev znaka poda poveljnik civilne zaščite MOL, ki vodi te aktivnosti.
Sicer je v odloku opredeljeno, da mestni svet odloča o podelitvi največ dveh nazivov častnega meščana oziroma meščanke glavnega mesta, o nagradah (podelijo jih lahko največ pet) in plaketah (podelijo jih lahko največ sedem, od tega največ dve za donatorstvo). Župan pa odloča o podelitvi Župančičevih nagrad za kulturne dosežke, nagrad Marjana Rožanca za športne dosežke, priznanj na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami in spominskih priznanj.
V predlogu sprememb odloka je predvidenih še nekaj novosti: tako bo komisija za priznanja zbirala pobude za podelitev naziva častni meščan do 31. marca istega leta, do zdaj jih je vse leto, ker niso vezane na razpis; po tem datumu pa bodo pobude obravnavane v postopku za podelitev naziva v naslednjem letu. Ta predlog so utemeljili z izkušnjami, da mora komisija obravnavo pobud za tekoče leto končati konec marca in pripraviti predlog za obravnavo na aprilski seji mestnega sveta. Dva naziva namreč podelijo na slavnostni seji ob prazniku Ljubljane 9. maja.
Skupinske nagrade ne bodo več izjema
Prav tako so odpravili določbo, da lahko nagrado glavnega mesta samo izjemoma prejmejo skupine in pravne osebe, ki se ne ukvarjajo s pridobitno dejavnostjo; kot piše v obrazložitvi, je bila preveč omejevalna glede na veliko število v preteklosti prejetih odličnih pobud za podelitev nagrade skupinam in društvom, ki delujejo na različnih področjih že več desetletij.
Med spremembami je še predlog, da bo Župančičevo nagrado za izjemne kulturne dosežke isti dobitnik lahko prejel dvakrat: za dveletno obdobje (vsako leto podelijo največ tri), po večletnem ustvarjalnem delu pa jo lahko prejme še za življenjsko delo (podelijo eno na leto); druga priznanja vsak dobitnik prejme samo enkrat.
Komisije za podelitev posameznih priznanj bodo lahko s svojim poslovnikom opredelile način dela in natančnejša merila za izbor kandidatov. Pobudnik, ki predlaga kandidata za priznanje MOL, bi po novem moral posredovati vse podatke o kandidatu, ki so določeni v objavljenem razpisu za podelitev priznanj MOL, priskrbeti pa bi moral tudi soglasje predlaganega kandidata. Do zdaj je bilo določeno, da se javni razpis za zbiranje pobud objavi v sredstvih javnega obveščanja enkrat na leto za posamezno priznanje, po novem bo poleg tega še poudarjeno, da tudi na občinski spletni strani.