Ljubljana – Bodo krajani Hrušice kdaj dočakali urejeno kanalizacijsko omrežje? Glede na načrtovane spremembe proračuna se vse več ljudi boji, da ne. Odzval se je tudi svet četrtne skupnosti Golovec, ki zmanjšanju sredstev za ureditev Litijske in obodnih cest nasprotuje.
Občina prebivalcem Hruševske ceste in okolice kanalizacijo obljublja že več kot dvajset let. Župan Zoran Janković in direktor javnega podjetja Vodovod-Kanalizacija (Vo-Ka) Krištof Mlakar sta maja lani predstavila časovni načrt, po katerem bi se gradnja komunalne infrastrukture začela avgusta, končala pa aprila letos. Nato bi bil v maju in juniju izveden tehnični pregled in pridobljeno uporabno dovoljenje, tako da bi morala biti po tem načrtu kanalizacija že v uporabi. To se seveda ni uresničilo.
Časovni načrt le »informativnega značaja«
Ko se niti konec leta na tem območju ni še nič dogajalo, so nam na Vo-Ki odgovorili, da so zaradi dolgotrajnih postopkov pridobivanja dokumentacije »časovni načrti informativnega značaja«. In napovedali, da bo gradnja stekla maja 2014 – »če bodo izpolnjeni vsi pogoji«. Aprila letos so na MOL začetek gradnje napovedali za letošnji junij, pri čemer naj bi javno naročilo za izvajalca del objavili v maju. Nič od tega se ni zgodilo.
Drugi rebalans proračuna za letošnje leto, o katerem bodo svetniki odločali prihodnji teden, znova zmanjšuje sredstva pri postavki »ureditev Litijske ceste v Hrušici«. Ostalo je le dobrih 600 tisočakov, več kot milijon in pol so prerazporedili na druge projekte. Kot so zapisali na občini, je »obseg sredstev za ureditev komunalne infrastrukture na območju Litijske ceste ter obodnih ulic Hruševske ceste, Ceste v Kostanj, Fužinske ceste, Gramozne poti in drugih prilagojen dinamiki napredovanja del«.
Dodajajo, da trenutno potekata projektiranje in pridobivanje soglasij in da bo razpis za gradbena dela izveden v dveh mesecih – če bodo pridobljena vsa soglasja. Letos so tako predvideni izdelava projektne dokumentacije, pridobitev potrebnih zemljišč in pridobitev gradbenega dovoljenja kot pogoj za izvedbo gradnje, so zapisali. In čeprav bi morala biti po napovedih izpred dobrega leta danes gradnja že končana, so dodali, da se »s prerazporeditvijo sredstev investicija ne upočasnjuje«.
Brez kanalizacije tri kilometre od mestne hiše
S tem pa se ne strinja svet četrtne skupnosti Golovec, ki je zadevo obravnaval na zadnji seji. V pripombah k predlogu rebalansa, ki so jih poslali na MOL, so opozorili, da se »vnovič jemljejo sredstva za ureditev edine ljubljanske vpadnice znotraj cestnega obroča, ki nima urejene niti kanalizacijske in druge osnovne infrastrukture niti pločnika in kolesarske steze«. Poudarjajo, da občani že več desetletij poslušajo obljube o ureditvi kanalizacije in Litijske ceste, a se izvedba vsakič znova odloži do naslednjega roka, ki se ga nato pristojni ne držijo.
»Ne moremo sprejeti dejstva, da se sredstva jemljejo iz postavk za ureditev življenjsko nujne infrastrukture – kar kanalizacija gotovo je – in se na drugi strani namenjajo za sicer zelo pozitivne, potrebne in všečne, vendar v tem trenutku luksuzne projekte, kot je ureditev Petkovškovega nabrežja, Slovenske ceste ...« so zapisali v dopisu občini, pod katerega se je podpisal predsednik sveta ČS Aleš Dakić, ki je bil sicer izvoljen na Listi Zorana Jankovića.
V četrtni skupnosti še poudarjajo, da občani, ki živijo znotraj obroča, le tri kilometre stran od magistrata, nimajo ustrezno urejenega odvajanja odpadnih voda, ampak morajo za zagotavljanje minimalnih higienskih pogojev in odvajanje fekalij poskrbeti sami. Opozarjajo, da mora MOL v skladu z evropskimi direktivami do konca prihodnjega leta poskrbeti za javno kanalizacijo in ustrezno čiščenje v območjih z obremenitvijo od 50 do 2000 populacijskih enot. A se bojijo, da se z novim odvzemom denarja ureditev kanalizacije v Hrušici prestavlja v obdobje po tem roku.
MOL brez prave strategije
Četrtni svetnik Igor Pigac (NSi) pa je spomnil, da so ob prvem rebalansu letošnjega proračuna januarja Litijski cesti že odvzeli pol milijona evrov in jih namenili za ureditev Slovenske ceste. »Groteskno je, kako MOL dokazuje, da nima prave strategije pri rekonstrukciji nujno potrebnih cest,« meni Pigac.
Svet ČS Golovec tako zahteva od občine, da do septembra letos »pripravi in podpiše memorandum, s katerim se bo z jasnim časovnim načrtom zavezala, v katerih rokih bo zgrajena kanalizacija in urejeni Hruševska in Litijska cesta«. Prav tako nasprotujejo dodatnim pooblastilom županu Jankoviću glede prerazporejanja sredstev, o čemer smo pisali nedavno.