Ljubljana – Predloga proračuna občine za leti 2017 in 2018, o katerih bodo v ponedeljek odločali svetniki, bosta v grobem začrtala razvoj občine v prihodnjih dveh letih. Opozicija je k dokumentoma že vložila vrsto dopolnil.
V vladajoči Listi Zorana Jankovića ocenjujejo, da predloga zagotavljata nadaljnji razvoj mesta. Kot izpostavljajo, bo v prihodnjem letu za investicije namenjenih 108 milijonov evrov, leto zatem pa dobrih 90 milijonov. »Ljubljančani so se v zadnjih letih že navadili na veliko število uspešno izvedenih projektov, ki zagotavljajo dvig kakovosti bivanja v našem mestu, omenjena sredstva pa zagotavljajo, da bomo ta tempo ohranjali tudi v prihodnjih dveh letih,« meni vodja svetniškega kluba LZJ in podžupan Aleš Čerin. Ob tem izpostavlja še ohranjanje »vseh nadstandardov in normativov s področja sociale, zdravstva, športa, problematike mladih in drugih tovrstnih dejavnosti«. Napoveduje tudi razdolževanje mesta, a hkrati opozarja na »nevzdržnost trendov«, ki jih s spremembami zakonodaje povzroča država in ki vplivajo na upad občinskih prihodkov.
Namesto za garažo za protipoplavne ukrepe
V največji opozicijski stranki SDS so drugačnega mnenja. »Predlog proračuna je nerazvojen, manjkajo postavke poplavne varnosti, potresne varnosti objektov, ki so za kulturo in gospodarstvo neprecenljivega pomena, kvalitetni razvoj mestnih prometnih površin ter ukrepi za preboj do zdravega bivanjskega okolja,« meni vodja svetniške skupine SDS Mirko Brnič Jager, ki dodaja, da župan Zoran Janković ponovno dokazuje, da ne želi upoštevati dobronamernih predlogov opozicije. Brnič Jager izpostavlja prenapihnjeno proračunsko postavko za projektne študije, nadzor in inženiring storitve, vztrajanje pri projektu kanalizacije na vodovarstvenem območju Ljubljanskega polja, s katerim »župan neposredno ogroža izvir in zaloge pitne vode ter pridobitev EU sredstev«, ter »novo Jankovićevo gradbeno avanturo« – garažno hišo pod Plečnikovo tržnico: »V letu 2017 ji namenja 2,2 milijona evrov, kljub temu, da projekt nima kulturno-varstvenega soglasja, da niso znani gabariti garaže, niti ni gradbenega dovoljenja. Gre za novo vrečo brez dna, izključno na račun javnega denarja.« V stranki z dopolnili predlagajo, da se več denarja zagotovi za gradnjo kanalizacije.
Tudi v SMC so nezadovoljni z odgovori mestne uprave na njihove pobude, saj da so ti pomenjkljivi in nevsebinski. Zato so vložili več dopolnil, od tega, ali jih bo župan upošteval, pa bo odvisna njihova podpora proračunoma. »Z vloženimi amandmaji želimo doseči potrebne izboljšave v smeri izenačevanja kvalitete življenja v vseh četrtnih skupnostih, vendar ne rušimo strukture proračuna, niti ne blokiramo financiranja, ki je potrebno za normalno delovanje MOL,« poudarja vodja svetniškega kluba SMC Dragan Matić. Največ njihovih dopolnil se nanaša na protipoplavno zaščito (predlagajo novo postavko za zagotavljanje poplavne varnosti na Rudniku in več sredstev za izvedbo projekta Brdnikova). Predlagajo pa tudi, da se zagotovi dodatna sredstva za varno sobo za odvisnike od drog, investicije v živalskem vrtu, gradnjo turističnih kolesarskih poti ter za varstvo starejših. Za navedene projekte bi sredstva vzeli garaži pod tržnico in načrtovanim investicijam na Ljubljanskem gradu.
Desus za garažo pod tržnico
V NSi menijo, da ni razloga za optimizem, »saj sta oba proračuna MOL za prihodnji dve leti domišljijsko načrtovana«. Iluzorno je pričakovati, da bo MOL iz kapitalskih prihodkov iztržila za 70 odstotkov več prilivov, kot ji je to uspelo iztržiti v preteklih letih, še manj verjetno je, da bi povečala prodajo zemljišč za neverjetnih 200 odstotkov, meni vodja svetniškega kluba NSi Mojca Kucler Dolinar in dodaja, da zaradi predimenzionirane prihodkovne strani mnogi projekti ne bodo realizirani. Dodaja, da je večina načrtovanih projektov za mesto potrebnih, kot nepotrebnega pa ocenjuje garažno hišo pod tržnico. Kot nerazumno drag projekt pa izpostavlja nadgradnjo centralne čistilne naprave. Na drugi strani si v NSi želijo več sredstev za četrtne skupnosti, zato z dopolnilom predlagajo, da se sredstva zanje povečajo za 170 tisočakov (na skupno 671.000 evrov).
Marija Horvat, vodja svetniškega kluba Desus, ki je del koalicije, poudarja, da podpirajo projekt gradnje garaže pod tržnico, ki da bo bistveno razbremenila parkirišča v neposredni bližini, in ureditev območja Brdnikove ulice z izvedbo protipoplavnega nasipa. Dodaja, da bi več sredstev želeli za čim hitrejšo sanacijo Malega grabna zaradi protipoplavne varnosti na Viču, »vendar si želimo, da bi tudi država imela večji posluh pri saniranju tega področja v delu, za katerega je dolžna zagotoviti sredstva«. Seveda je veliko področij, kjer bi želeli več sredstev (zdravje in socialno varstvo, dolgotrajna oskrba na domu, skrb za starejše in invalide), dodajajo v koalicijskem Desusu.
Iz druge koalicijske stranke SD pa so sporočili, da predloga »v grobem zaokrožujeta načrt dela mestne koalicije v tem mandatu«, zato verjamejo, da bosta sprejeta. Dodajajo, da se sicer dokončanje nekaterih projektov zamika nekoliko dlje v prihodnost, na primer vzpostavitev osrednjega mladinskega centra za mlade. V svetniškem klubu izpostavljajo še povišanje cene za oskrbo na domu, o katerem bodo svetniki prav tako odločali v ponedeljek: »Ker se sredstva v tej fazi prerazporejajo za zagotavljanje večjega obsega te dejavnosti in ker v Ljubljani kljub temu še vedno ohranjamo eno najvišjih subvencij in najugodnejših cen za to storitev med občinami v Sloveniji, bomo Socialni demokrati kljub določenim pomislekom predlog sklepa podprli.«













