Ljubljana – Prihodki Mestne občine Ljubljana so bili tudi letos načrtovani preveč optimistično, kar kaže realizacija nekaterih proračunskih postavk v prvem polletju.
V ljubljanski mestni upravi tako že pripravljajo drugi rebalans proračuna za leto 2012, s katerim bodo zmanjšali načrtovane odhodke za približno 30 milijonov evrov. Katere postavke bo občina oklestila oziroma financiranje katerih projektov se bo moralo zamakniti v prihodnje leto, bo jasno šele oktobra, saj bo mestni svet, kot so sporočili z oddelka za finance in računovodstvo, rebalans predvidoma obravnaval na oktobrski seji.
»Usmeritev za pripravo rebalansa proračuna MOL za leto 2012 je zmanjšanje izdatkov proračuna za približno deset odstotkov,« pravijo na oddelku. Odlok o proračunu MOL za leto 2012 so sprejeli konec leta 2010, januarja letos pa prvi rebalans proračuna, ki je načrtoval prihodke v višini 319,4 milijona evrov in odhodke v višini 318,4 milijona evrov.
Da je bilo načrtovanje prihodkov in skladno s tem odhodkov preoptimistično, kaže tudi poročilo o izvrševanju proračuna do 30. junija. V prvem polletju so v proračunu zagotovili le 117 od na letni ravni načrtovanih 319 milijonov evrov, kar predstavlja 37-odstotno realizacijo. Kot že v preteklih letih se je najbolj zalomilo pri polnjenju proračuna na postavki kapitalski prihodki, na kateri so na občini načrtovali, da bodo s prodajo nepremičnin zaslužili skoraj 40 milijonov evrov.
V prvih šestih mesecih jim je uspelo prodati le za slaba dva milijona nepremičnin, kar predstavlja manj kot petodstotno realizacijo. Še slabša, komaj 1,5-odstotna, je bila realizacija postavke kapitalski prihodki, na kateri se zbirajo sredstva iz državnega proračuna, predvsem sredstva, ki prihajajo iz Evropske unije. Do konca junija je MOL dobila le 287.000 evrov od načrtovanih dobrih 19 milijonov evrov. Manjšim prihodkom primerna je bila tudi realizacija odhodkovne strani proračuna. Ta je bila 37-odstotna; od v rebalansu predvidenih 318 milijonov so jih v prvem polletju porabili 117.
Najslabša, 22-odstotna, je realizacija pri najbolj fleksibilni postavki, investicijskih odhodkih, kjer so od na letni ravni načrtovanih 92 milijonov evrov, ki naj bi šli za investicije, do konca junija porabili dobrih 20 milijonov. Je pa občina v prvem polletju uresničila že več kot polovico načrtovanega zadolževanja.
Najeli so za pet milijonov evrov dolgoročnih kreditov; do konca leta naj bi se glede na prvi rebalans še za tri milijone. Če bo občina ostala v okvirih načrtovanega zadolževanja (osem milijonov evrov), bo odplačevanje posojil iz preteklih let, ki letos znaša 8,9 milijona evrov, preseglo znesek novega zadolževanja. Po podatkih ministrstva za finance je dolg MOL konec lanskega leta znašal 130 milijonov evrov, njene pravne osebe pa so bile zadolžene še za dodatnih 86 milijonov.