Ljubljana – Zaradi zlorabe položaja ali uradnih pravic je bil na ljubljanskem okrajnem sodišču včeraj predobravnavni narok zoper litijskega župana Francija Rokavca. Obtoženec se je izrekel za nedolžnega.
Obtožni predlog Rokavcu očita, da je marca in julija 2013 ministrstvu za finance predložil dve zahtevi za izdajo soglasja k začetku postopka zadolževanja in nato oktobra in decembra istega leta še zahtevi za izdajo soglasja k zadolžitvi v skupnem znesku 4,5 milijona evrov, pri čemer pa ni priložil podatkov o sklenjeni pogodbi za rekonstrukcijo cest na območju Litije s tamkajšnjo družbo Trgograd v vrednosti dobrih šest milijonov evrov. Ker za sklenjeno pogodbo ministrstvo ni vedelo, je občini izdalo soglasje za zadolžitev. »V primeru, da bi ministrstvo za finance prejelo vse podatke, soglasja ne bi izdalo, saj bi z upoštevanjem obveznosti občina presegla največji obseg možnega zadolževanja, ki je določen v zakonu o financiranju občin,« med drugim piše v obtožnem predlogu.
Litijski župan Franci Rokavec. Foto: Bojan Rajšek/Delo
Po prepričanju tožilstva je Rokavec storil kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, za kar je zagrožena kazen do leto dni zapora. »Ne priznam krivde, absolutno ne,« je na sodišču izjavil Rokavec, ki se je izrekel za nedolžnega. Njegov pravni zastopnik Peter Žnidaršič je imel vrsto pomislekov glede datumov, ker da je občina zaprosila za izdajo soglasja, še preden je sklenila pogodbo s Trgogradom, ter da v tem primeru ni šlo za blagovno kreditiranje. Tožilki Tini Sočan je predal zajetno dokumentacijo v proučitev in ji, da bi se izognili stroškom postopka, predlagal umik obtožnega predloga, česar pa tožilka ni storila, ampak si je pridržala pravico do predložitve novih dokazov.
Z goljufijo do soglasja
Žnidaršič je opozoril, da je računsko sodišče poslovanje občine ocenilo kot zakonito. Toda varuhi javnega denarja so leta 2015 pod drobnogled vzeli občinsko poslovanje v letu 2014 ter v prvi četrtini leta 2015, ne pa v letu 2013. Ugotovitve računskega sodišča po opravljeni reviziji občine in njene družbe SVC so bile take, da so varuhi javnih financ o njih obvestili tožilstvo in policijo. Revizorji so takrat odkrili kopico napak, od ustanovitve gospodarske družbe SVC (ta je izključno v lasti litijske občine) do številnih dokapitalizacij, ki jih je Rokavec predlagal občinskim svetnikom, ti pa so jih kot po tekočem traku sprejemali.
Ministrstvo za finance je pojasnilo, da je občina z zamolčanjem najetih posojil za družbo SVC in izdanih poroštev za najeti posojili kršila zakon o javnih financah, saj jih o tem ni obvestila. »Zaradi zamolčanih podatkov, torej z goljufijo, je občina v letu 2013 pridobila soglasje k novi zadolžitvi, čeprav ni izpolnjevala pogojev. Poroštva se namreč štejejo v kvoto dovoljenega obsega zadolževanja,« so takrat v odgovor zapisali na ministrstvu. Rokavec je sicer ves čas zatrjeval, da patronatske izjave niso poroštva, a jih je oktobra 2015 le preklical.