Ljubljana − Prenova Art centra Pionirskega doma, centra za kulturo mladih, se je vendarle končala. Skrbno prenovljene prostore vile na Komenskega 9 s konca 19. stoletja, ki jih bodo napolnili z umetniškimi in ustvarjalnimi deli otrok in mladih, bodo slovesno odprli danes ob 17. uri.
Prenova vile, v kateri je bila skoraj petdeset let, od leta 1962, Pionirska knjižnica, od leta 2008 pa jo s svojimi vsebinami bogati Pionirski dom, je trajala dobro leto in pol. Gradbeno dovoljenje so pridobili že leta 2014. S prenovo, ki jo je izvedlo podjetje Dema plus, pa niso le obnovili stavbe, ampak so vhodni veži in drugim ohranjenim zgodovinskim elementom hiše vrnili nekdanji lesk, med drugim so s pomočjo restavratorjev obnovili tudi stenske poslikave in štukaturno okrasje.
Ohranjeni keramika in poslikave
Za prenovo je MOL odštela dobra 2,085 milijona evrov, vgrajeno je tudi dvigalo za invalide, ki lahko s parkirišča pridejo v vsa nadstropja. »V stavbi smo hoteli ohraniti vse, kar je bilo tu že od takrat, ko je bila stara meščanska hiša zgrajena. Ohranjeno je izjemno veliko originalnih elementov, od keramike do restavriranih poslikav,« pravi direktorica Pionirskega doma Vika Potočnik. Med drugim so našli tudi unikatne poslikave angelčkov, napovedujejo, da bodo morda enega izmed njih tudi že razstavili.
Kot je povedala Potočnikova, so se programi v prenovljenem Art centru že začeli. Novoletne praznike so preživljali v znamenju selitve, saj jim je konec leta potekla pogodba za nadomestne prostore na Miklošičevi, kjer so ves čas potekali njihovi programi med prenovo vile. Nimajo še vse opreme, letos bodo nabavljali še drobni inventar ter opremili še dva prostora, večinoma za razstave. Kot odprt zavod, ki privablja številne mlajše umetnike, bodo prostor namenili tistim, ki nimajo kje razstavljati svojih del. Začeli bodo z njihovimi mladimi pedagogi, nato bodo priložnost dobili tudi tečajniki Art centra in umetniki. Ta teden so v prostorih Baragovega semenišča že pripravili tretjo razstavo v okviru festivala Likfest, pri katerem sodeluje 24 ljubljanskih osnovnih šol in osem vrtcev, naslednja pa bo že v prenovljenem Art centru. Ker imajo prošnje za sodelovanje tudi iz tujine, želijo tudi ta festival prihodnje leto razširiti na vso Slovenijo in v mednarodni prostor.
Dejavnosti kiparstva, slikarstva in grafike
V kleti nekdaj družinske vile, ki jo je konec 19. stoletja dal zgraditi ljubljanski mestni svetnik in nadporočnik Ivan Velkavrh (oziroma Velkovrh), ki se je zavzemal za lepše mesto, bodo dejavnosti kiparstva, slikarstva in grafike za mlade in odrasle ter prostori Hiše otrok in umetnosti. V pritličju je dvorana za 90 obiskovalcev za gledališko, lutkovno, glasbeno, likovno dejavnost in druge projekte za umetniško druženje otrok in mladih. V prvem nadstropju bodo likovne, kiparske in literarne dejavnosti otrok in mladih. Mansarda pa bo namenjena predstavljanju likovnih del, učenju glasbe, delavnicam animiranega filma, filmski dejavnosti in šoli mode. Prirejali bodo tudi rojstnodnevne zabave in počitniške šole.
Potočnikova napoveduje izjemno bogatenje programov Art centra, pri čemer se poleg Hiše otrok in umetnosti povezujejo tudi z drugimi nevladnimi organizacijami, ki izvajajo kulturno-umetniške programe, da bi izobrazili učitelje mentorje in omogočili še kakovostnejše vsebine otrokom: »Zavedamo se, da je spodbujanje ustvarjalnosti izjemno pomembno za razvoj otroka, oblikovanje njegove samopodobe in samozavesti, ker programi temeljijo na individulanem delu.«