Ljubljana – Do včeraj, pred danes napovedanim izidom razpisa za vpis v srednje šole, na Ekonomski šoli Ljubljana na Prešernovi 6 še vedno niso bili obveščeni o usodi dijakov in zaposlenih. Tudi ravnatelja ledinske in šentviške gimnazije nista dobila informacij.
Ravnateljica Ekonomske šole Ljubljana Eva Kardelj Cvetko je včeraj sporočila, da »do tega trenutka nimam nobenega podatka, ki bi ga lahko posredovala staršem, učiteljem in dijakom ter širši javnosti glede statusa in vpisa v 1. letnik naše šole«. Po prvotnih namerah ministrstva za izobraževanje (MIZKŠ) na tej šoli namreč ne bi bilo več vpisa v prvi letnik, šolo pa naj bi združili s Srednjo ekonomsko šolo na Roški cesti 2.
Svet staršev je na ministrstvo večkrat posredoval zahtevo za sprejem pri ministru ali drugi odgovorni osebi, pa je sredi januarja dobil samo odgovor: »Omenjenega sestanka se ne bomo udeležili, saj je statusno preoblikovanje Ekonomske šole Ljubljana še v teku, in šele ko bodo stvari povsem dorečene, bo tudi vodstvo šole seznanjeno z vsemi potrebnimi podatki in informacijami, ki jih bo lahko posredovalo predstavnikom sveta šole, staršem, dijakom in drugim zaposlenim na šoli.« Ravnateljica pa od 31. decembra, ko sta z vodjo sektorja za srednje šolstvo Slavico Černoša sprejeli sklep, da predlagata, da se vpis v 1. letnik ohrani, ni bila vabljena na pogovor.
Kardelj Cvetkova se sprašuje, komu koristijo skrivalnice in stopnjevanje napetosti tik pred koncem konferenčnega obdobja. Opozarja, da to stresno vpliva na dijake, starše in učitelje ter vodstva šol in ne nazadnje tudi na devetošolce, ki jim predstavljajo programe že od novembra, »ne vemo pa, ali jih zavajamo ali ne«. Sprašujejo se, kje so argumenti, analize in drugi razlogi, ki so ministra privedli do teh odločitev, ter »kje so dokazi, da delovanje ni politično, prijateljsko, nestrokovno ali celo koruptivno«.
Vodja službe za odnose z javnostjo Bojan Brezigar je povedal, da bo razpis za vpis v srednje šole danes objavljen na spletnih straneh. Na ministrstvu so se odločali še včeraj popoldne, dokler pa ni sklepov, združevanja šol ne morejo komentirati. Dejal je še, da so vse šole s predlogi seznanjene.
To pa sta zanikala tudi ravnatelja ledinske in šentviške gimnazije, ki jima je ministrstvo v prihodnjem letu napovedalo en vpisni oddelek manj. Včeraj sta klicala Slavico Černoša, kot so bili dogovorjeni, izvedela pa sta, da je odsotna. Ravnatelj Gimnazije Ledina Roman Vogrinc je povedal, da je protestno izjavo o ukinitvi enega oddelka na njihovi šoli podpisalo več kot 2100 dijakov, staršev, zaposlenih in predstavnikov druge zainteresirane javnosti. Ravnatelj Gimnazije Šentvid Jaka Erker pravi, da uradnih informacij ni in da je zelo nenavadno, da jih bodo izvedeli šele danes z interneta. Dodaja, da ignoranca otežuje delo, v zadregi pa so tudi pred bodočimi dijaki, ki jim program že od jeseni predstavljajo v osnovnih šolah.