Šolarji na izlete še vedno v ilegali

Šolska ekskurzija ali turistični aranžma? Ministrstvi za šolstvo in gospodarski razvoj še iščeta rešitev.

Objavljeno
10. november 2016 21.00
Mojca Zabukovec
Mojca Zabukovec

Ljubljana – Medtem ko se na ministrstvu za šolstvo še naprej »konstruktivno dogovarjajo« z ministrstvom za gospodarstvo o možnih rešitvah v zvezi z organiziranjem šolskih ekskurzij, so v zvezi aktivov svetov staršev pozvali, naj »čim prej poskrbijo, da bodo šole lahko izvajale del vzgojno-izobraževalnega programa zunaj učilnic brez bojazni, da kršijo zakonodajo«.

Poziv Zveze aktivov svetov staršev Slovenije prihaja po tem, ko smo v Delu poročali, da naj bi bilo organiziranje strokovnih ekskurzij za učence v neskladju z zakonom o spodbujanju razvoja turizma. Tako je v primeru tridnevne ekskurzije na Dunaj, ki so jo organizirali na Osnovni šoli Prežihovega Voranca, odločil tržni inšpektorat in šoli prepovedal izvajanje ekskurzij, če za to ne bodo najeli turistične agencije. V nasprotnem primeru je to, kot menijo na inšpektoratu, delo na črno.

Na ljubljanski osnovni šoli so se po besedah ravnatelja Marjana Gorupa na odločbo pritožili, toda odgovora z ministrstva za gospodarski razvoj, ki je pristojno za odločanje, do danes še niso prejeli. Gorup vztraja, da je odločba inšpektorata »hud poseg v šolski program«. Šolske ekskurzije so, kot pravi, sestavni del vzgojno-izobraževalnega programa in »s turističnimi aranžmaji nimajo nobene zveze«.

Na tržnem inšpektoratu pojasnjujejo, da odločba, izdana šoli, še ni pravnomočna, ker o pritožbi na ministrstvu za gospodarski razvoj še niso odločili. Poudarjajo tudi, da je »inšpektorat le nadzorni organ nad posameznim predpisom, v skladu s pooblastili, medtem ko se predpisi pripravljajo na ministrstvih«.

»Konstruktivno dogovarjanje«

Da bosta z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom »poiskala zakonodajne rešitve, ki bi šolam omogočile organizacijo ekskurzij v lastni režiji«, je pred slabim mesecem dni, potem ko smo v Delu objavili zgodbo o OŠ Prežihovega Voranca, napovedala ministrica za šolstvo Maja Makovec Brenčič. Čeprav je takrat dejala, da »tovrstne ekskurzije nikakor niso tržna dejavnost, ampak sledenje učnim ciljem, ki jih šole napovedo v letnem načrtu«, je po njenem to vendarle treba »rešiti na zakonodajni ravni«, in sicer tako, da šolski prostor ne bo zavezan licenčnemu oziroma turističnemu delovanju z vidika spodbujanja turizma. Kdaj in kaj bodo naredili, ne vedo povedati, saj da se še, kot pravijo na šolskem ministrstvu, »konstruktivno dogovarjajo o možnih rešitvah«.

Toda ravnatelj OŠ Prežihovega Voranca ne vidi potrebe po spreminjanju zakonodaje, saj je ta po njegovem jasna. Med delovne obveznosti učitelja se po zakonu o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja štejejo tudi priprava in vodstvo ekskurzij, izletov, tekmovanj, šole v naravi, letovanj, taborjenj, ki jih organizira šola, ter opravljanje drugih nalog, določenih z letnim delovnim načrtom. »Potem ko sem bil izpostavljen v javnosti zaradi odločbe, ki smo jo dobili na šoli, so me klicali iz nekaj športnih društev in me spraševali, v kakšnem primeru morajo najeti turistične delavce. Morda bi bilo zato verjetno treba v gospodarski zakonodaji jasno opredeliti, kaj je turizem. Če gremo nekam z namenom turističnega obiska, verjetno potrebujemo turistično vodenje, toda če gremo z namenom strokovne ekskurzije in je tako realiziran učni program, pa je učitelj usposobljen, da ga izpelje,« razmišlja Gorup.

Tudi Igor Selan z Osnovne šole Preserje, na kateri so s tržnega inšpektorata pred časom prejeli zahtevo po pojasnilu v zvezi z ekskurzijo, ki so jo organizirali na Gosposvetsko polje, pravi, da odgovora do danes še niso dobili. »Inšpektorat mora delovati v javnem interesu, toda ne verjamem, da je v javnem interesu, da omejujejo šole pri izvajanju programa, ko gre za organiziranje strokovnih ekskurzij za učence,« poudarja Selan.

Starši zahtevajo hitro rešitev

Podobno menijo tudi v zvezi aktivov svetov staršev, zato so na ministrstvo za izobraževanje poslali dopis, v katerem so opozorili, da so pomemben dejavnik šolskega programa tudi vzgojno-izobraževalne dejavnosti zunaj učilnic, med katere spadajo šolske ekskurzije. Po njihovem se jih ne da obravnavati le parcialno kot turistično dejavnost, saj so vpete v siceršnji vzgojno-izobraževalni proces in so del letnega delovnega načrta šole v obliki obveznega, razširjenega in nadstandardnega programa. Teme ekskurzije so, kot so zapisali, vključene tako v priprave na ekskurzijo kot tudi v obravnavo vsebin po njeni izvedbi, za kar poskrbijo učitelji. Takšen način se je po njihovem v praksi izkazal kot cenovno optimalen.

Od ministrstev za šolstvo in gospodarski razvoj zato pričakujejo, da v najkrajšem možnem času obvestita javnost o pravilnem tolmačenju zakonskih norm, če se ugotovi neskladnost med zakoni, pa pričakujejo, da se jih odpravi tako, »da bodo šole lahko izvajale del vzgojno-izobraževalnega programa zunaj učilnic brez bojazni, da kršijo zakonodajo«.