Stolpnica in hotel namesto korenja in klobas

Občina pripravlja prostorski načrt, s katerim bi na šišenski tržnici omogočili gradnjo stolpnice, hotela, stanovanj ...

Objavljeno
08. november 2016 17.38
Tržnica v Šiški. V Ljubljani 3.11.2016[tržnica.šiška]
Maša Jesenšek
Maša Jesenšek
Ljubljana − Občina pripravlja nov prostorski načrt, s katerim bi na območju šišenske tržnice, ki je v zasebni lasti, omogočili gradnjo stolpnice, hotela, stanovanj, poslovnih prostorov in garaž. Za koga se pripravlja tak načrt, ni povsem jasno, saj je lastnik zemljišča vse prej kot finančno sposoben kakršne koli investicije.

Kot so pojasnili na mestnem oddelku za urejanje prostora, so postopek priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) 257 Stara Šiška – Drenikova – del in 29 Celovška cesta (Dravlje – Center) – del začeli na pobudo podjetja Arbitum oziroma njegovega zastopnika Dušana Borošaka. Arbitum je namreč lastnik zemljišč, kjer je danes šišenska tržnica. Novi OPPN bo obsegal približno 1,2 hektara veliko območje v južnem vogalu med Celovško cesto in Drenikovo ulico, ki na severu in jugozahodu meji na cesti, na vzhodu pa na obstoječo prostostoječo stanovanjsko zazidavo. Poleg tržnice je danes na območju tudi nekaj stanovanjskih objektov. Arbitum je lastnik večjega dela območja, med drugimi lastniki zemljišč pa najdemo tudi občino in več fizičnih oseb.

Potem ko se poskus oživitve tržnice, ki ga je Borošak z družino začel pred leti, ni najbolj prijel in je ta živahna le ob kakšnih posebnih dogodkih, kot je bil pred kratkim projekt Nakupujmo skupaj, ima lastnik zemljišč očitno bolj velikopotezne načrte. »Investitor želi na območju urediti podzemne garaže, hotel, prodajne prostore z živilsko in neživilsko ponudbo, poslovno-stanovanjske prostore in podobno,« so pojasnili na občini. Namen načrta je celovito preurediti prostor na stiku dveh pomembnih mestnih prometnic, kjer je dopustno načrtovati tudi višinski poudarek, in ustrezno oblikovati severni rob ob načrtovano rekonstruirani Celovški cesti, so zapisali na MOL, kjer sprejetje novega OPPN načrtujejo v letu dni po začetku priprave, torej prihodnjo jesen.

Tržnico bi ohranili

Občinski prostorski načrt tu predvideva območje centralnih dejavnosti, kjer je po klasifikaciji mogoče urediti vse od večstanovanjskih stavb, hotelov, gostiln, objektov javne uprave, knjižnic, muzejev, zdravstvenih objektov, športnih objektov ... Določa tudi, da je v križišču Drenikove in Celovške dopustna gradnja višinskega poudarka, torej stolpnice, da je treba pri zasnovi tega križišča oblikovati trg, da je stanovanja dopustno umeščati v nadstropja objektov in v zaledje območja, nestanovanjske dejavnosti pa je treba umeščati v pritličje in mezanin objektov ob Celovški cesti. Na MOL so še zapisali, da bo podlaga za OPPN prostorska zasnova, ki bo izbrana med vsaj tremi rešitvami različnih načrtovalcev. Na vprašanje, kakšni so načrti z mestno tržnico, pa odgovarjajo, da je želja, da se dejavnost tržnice ohrani: »Podrobneje bo zadeva obravnavana v postopku priprave OPPN z vsemi ključnimi deležniki – lastnikom zemljišč, izvajalci dejavnosti, MOL s četrtno skupnostjo in drugimi.«

Izgube in hipoteke

A že hiter vpogled v poslovanje Arbituma vzbudi dvome o tem, kdo želi na tem območju res graditi. Podjetje ima po podatkih baze Gvin skoraj dve leti blokiran račun, od odprtja podjetja leta 2012 pa so vsako leto končali z več kot sto tisočaki izgube (lani so ob 113.000 evrih prihodkov imeli 171.000 evrov izgube). Hkrati je iz zemljiške knjige razvidno, da je na šišenskih zemljiščih v lasti Arbituma več hipotek, med drugim za 5,25 milijona evrov vredno posojilo Poštne banke Slovenije, za katero je zaznamovana tudi izvršba.

Za pojasnila, zakaj so dali pobudo za pripravo OPPN, ali nameravajo zemljišče prodati ali so morda že našli kakšnega investitorja, smo se obrnili tudi na Dušana Borošaka. Odgovore nam je obljubil ob prvi priložnosti, a jih še nismo dobili.