Ljubljana - Romunska družba Prime kapital, ki ima sedež v Bukarešti, nas je obvestila, da je s Slovenskimi železnicami (SŽ) podpisala sporazum o prevzemu in nadaljevanju projekta Emonika. Čeprav bo ta nekoliko okrnjen predvsem v komercialnem delu, bo kljub temu največji tako v Ljubljani kot v državi. Prve objekte naj bi začeli graditi že konec tega leta.
Celoten kompleks Emonike, ki bi poleg nove avtobusne in železniške postaje ob Vilharjevi cesti imel še več kot 80.000 kvadratnih metrov komercialnih površin (od tega 59.000 kvadratnih metrov trgovskih ter 21.500 poslovnih), bodo pripravili na temelju TriGranitovega projekta, ki ga je omenjena družba odkupila od neuspešne madžarsko-kanadske predhodnice. Kako velike spremembe bo doživel in kakšna bo njegova nova ocenjena vrednost, nam za zdaj še niso hoteli razkriti, saj je v fazi preprojektiranja.
Dobra lokacija
V sporočilu za javnost precej drzno napovedali, da bodo glede na dosedanje zelo konstruktivne in uspešne pogovore z vodstvom SŽ in ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, začeli graditi že konec tega leta, še v tem četrtletju pa zbirati prijave za zakup trgovskih in poslovnih prostorov. Prepričani so, da bo zaradi dobre lokacije, ki je le štiri minute hoda oddaljena od središča mesta, interesentov za lokale in pisarne veliko. V trgovskem delu naj bi ponujali blago in storitve najbolj znanih svetovnih znamk.
Za zdaj nezavezujoč dogovor
Ker smo v preteklosti s pompom napovedovali gradnjo še precej impozantnejšega projekta Emonike, nato spremljali le izgovore, zakaj ga družba TriGranit ne more začeti izvajati, na koncu pa še zgodbo o razdrtju pogodbe in sodnem sporu med SŽ in TriGranitom na avstrijskem sodišču, smo za komentar novega dogovora o Emoniki zaprosili direktorja SŽ Dušana Mesa.
Glede na pretekle izkušnje smo ga najprej vprašali, ali ima z novim partnerjem v javno-zasebnem partnerstvu zdaj boljši občutek, kot ga je imel pri prejšnjem. In ali je prepričan, da se ne bo spet kje zalomilo.
Z nepremičninsko razvojno in investicijsko družbo je sklenjen šele nezavezujoč dogovor, je povedal Mes, pri čemer je predvideno, da bodo zavezujočo pogodbo podpisali aprila. Pred tem pa bo Prime Kapital, ki je najprej odkupil TriGranitov projekt, tega moral posodobiti oziroma prilagoditi svojim potrebam in zahtevam SŽ.
Povedano drugače, Prime Kapital bo moral svoj načrt uskladiti z zahtevami, ki jih predpisujeta Občinski prostorski načrt MOL in podrobni občinski prostorski načrt za območje Potniškega centra Ljubljana. Od občine, kjer je bil z novimi partnerji že večkrat na delovnem obisku, je dobil zagotovilo, da zaradi popravkov projekta (največkrat se govori o opustitvi gradnje stometrske stolpnice) ne bo treba spreminjati omenjenih prostorskih aktov.
Prve lopate že konec leta
Na vprašanje, ali lahko razkrije terminski načrt izvajanja projekta, je Mes dejal, da je ta trenutno le okvirni. Vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja naj bi vložili poleti, pri čemer bo moral zasebni partner najprej zagotoviti denar, potreben za gradnjo javnega dela (avtobusna in železniška postaja naj bi stala približno 30 milijonov evrov). Šele potem bo dobil možnost in pravico graditi na komercialnem delu. Prve lopate bodo v zemljo zasadili menda že konec leta.
Ker je tudi TriGranit kazal, da ima zagotovljen denar za gradnjo od 250 do 300 milijonov evrov vreden projekt Emonike, potem ga deset let ni imel niti za plačilo komunalnega prispevka, nas je zanimalo, ali so na SŽ dobili trdnejše zagotovilo, da ima novi investitor projekt finančno pokrit.
Mes je zatrdil, da je bilo med pogajanji s TriGranitom nerešenih veliko vprašanj (poglobitev tirov, spremembe OPN MOL in OPPN PCL) in da multinacionalka tudi v finančnem smislu ni bila dovolj resna. Zato je pogodbo razdrl.
Dodal je, da je zatem k njemu prihajalo veliko novih interesentov, ki pa ga vse do prihoda Prime Kapitala niso prepričali. Vodstvo te družbe ga navdaja z optimizmom, saj se je pokazalo, da misli resno. Predložili so mu, pravi Mes, trdna (bančna) dokazila, da so likvidni in finančno sposobni izvesti ta zahtevni in dragi projekt. In tudi na sestankih pri Zoranu Jankoviću je dobil občutek, da občina verjame v novega inverstitorja.
Glede na to, kako novi investitor na skoraj dnevnih sestankih upošteva zahteve SŽ (med gradnjo bosta morala biti za promet nenehno odprta vsaj dva tira), direktor SŽ upa, da bosta za konec leta 2019 obljubljeni nova avtobusna in železniška postaja že zgrajeni in da bodo staro in neprimerno avtobusno postajo lahko podrli in Masarykovo nato preuredili v eno lepših mestnih avenij. Edino, kar Mesa skrbi, je, ali bo država sposobna tako hitro izdati vsa potrebna soglasja in dovoljenja, še posebno gradbeno.













