Turistični preporod tudi v Domžalah

Turističnoinformacijski center za zdaj deluje le kot projektna pisarna

Objavljeno
19. julij 2017 15.26
Janez Petkovšek
Janez Petkovšek
Domžale – Turističnoinformacijski center (TIC) so dobile tudi Domžale. Vodi ga Mira Bečan, trenutno pa deluje le kot projektna pisarna v okviru županovega urada na Ljubljanski 70 sredi mesta. V prihodnosti jo bodo nadgradili in najverjetneje spremenili v samostojni javni zavod.

Temelj za ustanovitev projektne pisarne je bil postavljen že decembra lani, ko so na občinskem svetu spremenili odlok o organizaciji in delovnem področju domžalske občinske uprave. Takrat je TIC postal notranja organizacijska enota v okviru županovega urada. S 1. majem letos pa sta v pisarni redno zaposleni dve turistični delavki (poleg Bečanove še strokovna sodelavka Ajda Vodlan). Za delovanje centra pa so poleg prenovljenih prostorov v pritličju nekdanje stavbe domžalskih političnih strank zagotovili tudi 90.000 evrov proračunskega denarja.

Predstavitev

Kot smo slišali na predstavitveni tiskovni konferenci, se je po več letih dela komisije za turizem pokazala potreba po večji in bolj odprti ustanovi, ki bi se z domžalskim turizmom ukvarjala poklicno, tako kot je to v drugih slovenskih občinah. Župan Toni Dragar je prepričan, da pomeni ustanovitev TIC Domžale pomemben korak naprej v razvoju turizma v tej občini. Trenutno je delo projektne pisarne predvsem priprava nove strategije občine Domžale, vodenje tekočih občinskih kulturnih, športnih in drugih dogodkov, predvsem pa priprava projektov za prihodnost. Zaradi predvidene razširitve turističnega programa in povečanega obsega dela občina načrtuje, da se bo TIC v prihodnosti tudi kadrovsko okrepil. Če bo vsebinsko zrastel in se bo pokazala potreba po samostojnosti, pa bo postal celo samostojni javni zavod.

Logotip in slogan

Kot je dejala Bečanova, so si izbrali tudi zgovoren večbarvni logotip. V znaku in sloganu »Domžale, prostor zadovoljnih ljudi« sta modra in rumena kot občinski barvi, skupaj z zeleno pa simbolizirajo vse glavne turistične atribute te občine. Ti bodo promocija športa, kulture, zelene osi ob Kamniški Bistrici, slamnikarske tradicije in čiste narave.

Spletna stran oktobra

Doslej so organizirali že več sestankov z gostinci, hotelirji, športnimi društvi, turističnimi društvi, javnimi zavodi, ki jih želijo povezati, vso turistično ponudbo pa združiti. Verjamejo, da bi lahko skupaj uresničili projekte, ki presegajo občinske meje. Večji projekt, ki je trenutno v izdelavi, je samostojna spletna stran TIC Domžale, ki bo dostopna tako v slovenskem kot angleškem jeziku. Namenjena bo turistom, saj bodo predstavljene znamenitosti in aktivnosti naših krajev, namenjena pa bo tudi domačinom, saj je stran zasnovana kot stičišče dogajanja na Domžalskem. Na spletno stran bodo dodajali vse dogodke, ki se bodo dogajali v okolici. Načrtovano je, da bi imela društva in zavodi svoj dostop ter bi sama dodali dogodek, TIC bi ga zgolj še odobril. Gre za izjemno zahteven projekt, saj je treba zbrati celotno gradivo in ga primerno oblikovati. Njihov cilj je, da bi spletno stran javnosti predstavili oktobra.

Glavna aktivnost Tica bo poleg naštetega še organizacija in vodenje decembrskih prireditev, pri čemer pa ne bo izstopalo le silvestrovanje, temveč tudi evropski pokal v lednem plezanju na domžalski garažni hiši P + R, kjer bosta občina in TIC Domžale soorganizatorja dogodka. Prav tako načrtujejo posodobitve informativnih tabel o občinskih krajih, označitev pohodnih in kolesarskih poti, oblikovanje primernih promocijskih materialov in iskanje novih idej ter projektov za prihodnost. Prihodnje leto načrtujejo, da bo TIC prevzel organizacijo občinskih proslav v sodelovanju z društvi, ki so do zdaj organizirala te dogodke. Cilj je financiranje in organizacija vseh dogodkov, ki so jih doslej vodili različni oddelki občinske uprave.

Strategija TIC Domžale

Nova turistična strategija za prihodnost bo sledila dvema glavnima smernicama: za občane in za turiste. Po prvi smeri bi razvijali predvsem dogajanje v občini in združevali društva in ljudi. Hkrati pa skrbeli za promocijo znotraj šol, zavodov. Po drugi pa bi razvijali Domžale kot turistično destinacijo. Ugotovili so namreč, da v Domžalah že prenoči veliko število tujih turistov, ki pa se nato odpravijo v prestolnico ali na oglede drugih slovenskih mest. Zato je cilj, da bi turistom ponudili možnost ogleda lokalnih znamenitosti in kulinarike ter jih vključili v pestro dogajanje v občini.

Načrti za prihodnost

TIC bo tudi v prihodnosti ohranil projektno pisarno na zgoraj navedenem naslovu, klasični center pa bodo odprli na neki drugi lokaciji v središču mesta Domžale. Kje bo, župan še ne želi razkriti. Ena glavnih nalog centra v prihodnjem letu pa bo tudi izobraževanje turističnih vodnikov za vodenje turistov po Domžalskem. Je pa povedal, da bo v novem mandatu treba poskrbeti za obogatitev turistične ponudbe. Ena glavnih bo odkup Metalkinih zemljišč pri domžalskem kulturnem domu in gradnja novega objekta s kulturno dvorano za 400 do 500 obiskovalcev. Zdajšnja jih namreč lahko sprejme največ 180. Poleg tega bi v novem objektu uredili občinski muzej, s katerim bi lahko močno obogatili turistično ponudbo kraja.

Prav tako na občini pripravljajo urbanistični načrt za razvoj gradu Krumperk z okolico, ki bi lahko postal glavna turistična atrakcija skupaj s tamkajšnjim konjeniškim centrom, jamarskim domom in bližnjo Železno jamo. To še toliko bolj, ker občina prav zdaj asfaltira makadamsko cesto, ki do gradu poteka vzporedno z avtocesto od priključka Domžale do Krumperka in bo postala najprimernejša pot do teh znamenitosti.