Urbani poligoni bodo, a le pod milim nebom

Skejtparki - Še letos pod Fabianijevim mostom, morda tudi na tivolskem kotalkališču – Pogrešajo streho nad glavo.

Objavljeno
26. januar 2018 10.38
Skate park pri POP TV,Ljubljana Slovenija 25.01.2018 [Bmx,koloesar,šport ]
Tina Lešničar
Tina Lešničar
Ljubljana – Edini pokriti skejterski park v Ljubljani – Urban Roof, kjer so bili mogoči skejtanje, rolanje ter vožnja s skirojem in bmx kolesom v nadzorovanem okolju, se je moral na začetku tedna izseliti iz Šiške. V občinskih načrtih pa sta v tem času dozorela dva nova projekta za zunanji poligon.

Če se bodo na občini držali obljub in načrtov, se za urbane športe v mestu obeta pestro poletje. V zadnjem času se je v skejterskih krogih omenjalo več lokacij za nov poligon: pod Fabianijevim mostom, na mestu kotalkališča v Tivoliju, v kletnih prostorih še ne zgrajenega atletskega centra Žak v Šiški ter pod tribunami stadiona Stožice. Izboljšano podobo naj bi dobil lani obnovljeni skejtpark v Savskem naselju, v igri pa je bil tudi zapuščeni objekt na Cesti dveh cesarjev.

Najbolj resen projekt je skejterski park pod Fabianijevim mostom, pri Cukrarni, za katerega je arhitekturni biro Scapelab ob sugestijah strokovnih sodelavcev že izdelal idejno zasnovo. Včeraj je potekalo odpiranje ponudb za njegovo gradnjo. Glede na to, da skejterski parki v betonu s površino 250 kvadratnih metrov pri nas niso nekaj vsakdanjega, so bili razpisni pogoji dokaj strogi. Na občini so jih nekoliko omilili in na naročilo sta se odzvala dva ponudnika. KPL bi park zgradil za nekaj manj kot 346 tisoč evrov, Lesnina MG oprema pa za sedem tisočakov več. Skejterski park pod Fabianijevim mostom je v načrtu že nekaj časa, a ker je mestni proračun za ta podvig lani zagotavljal le dobrih 78 tisoč evrov, so izvedbo zamaknili. Na občini so zdaj zatrdili, da je zanj zagotovljena večja vsota, ki omogoča izvedbo glede na programsko oceno. Po hitrem postopku bodo sledila pogajanja, potem pa bo imel izbrani ponudnik štiri mesece časa za gradnjo.

Prostor za resen trening

Urbani športi resda izvirajo z ulice, a odkar sta kolesarjenje z bmx in skejtanje postala tudi olimpijska športa, se športniki zavzemajo za urejene površine, kjer bi lahko vadili. Pokriti skejtpark v Rogu standardov ne izpolnjuje. Tako je župan prisluhnil pobudi edinega slovenskega profesionalnega skejterja Timoteja Lampeta Ignjića, ki je že lani predlagal, da bi na zdaj zapuščenem kotalkališču pri hali Tivoli postavili 525 kvadratnih metrov velik zunanji betonski skejtpark, ki bi ustrezal olimpijskim normativom. Na občinsko povabilo je idejni načrt izdelalo športno društvo Ilužn, ki sicer upravlja Urban Roof. Po poročanju nekaterih medijev MOL gradnjo načrtuje še letos, vrednost del pa naj bi bila 150 tisoč evrov.

»Pri nas ni skejtparka, ki bi bil primeren za resen trening. V Savskem naselju je park prirejen štirim športom, kar pomeni, da idealen ni za nobenega. Največji približek pravemu skejtparku je poligon v Novi Gorici,« je povedal Lampe Ignjić, ki ve, o čem govori, saj na prvenstvih za svetovni pokal tekmuje na najboljših skejtparkih v Ameriki, Kanadi in na Kitajskem.

Varni pred dežjem in vandali

Odkar je župan Zoran Janković leta 2010 odprl Urban Roof v Ulici Milana Majcna z besedami »Skejtpark pri Popu, Urban Roof tu in na pomlad še skejtpark v Stožicah. Mislim, da bo to zadovoljilo vse športnike«, je minilo že več pomladi. NLB, nova lastnica objekta v Šiški, je urbanroofovce izselila, skejterskega parka pod tribunami stožiškega stadiona pa še vedno nimamo. Sedem pomladi pozneje so nam z občine sporočili, da v Stožicah trenutno »preverjajo tehnično možnost« za postavitev.

Vmes je zunanji skejtpark pri Popu ali uradno skejtpark v sklopu športnega parka Savsko naselje, zgrajen leta 2009, razpadel do neuporabnosti – bojda predvsem zaradi vandalizma, ne zaradi zanemarjanja podjetja Pasap, ki park upravlja. Lani so ga obnovili (izvajalska dela so zaupali športnemu društvu Ilužn) in v popravilo elementov vložili okoli 50 tisoč evrov, občina pa je poostrila nadzor, ki ga izvaja v okviru kampanje Človek. Odtlej je po ocenah poznavalcev to najbolj obiskan skejterski park v Sloveniji, so sporočili z občine.

Podjetje Pasap je s tamkajšnjim skejtparkom imelo še večje načrte. V okviru javno-zasebnega partnerstva z občino so nameravali postaviti montažni nadstrešek ter urediti ozvočenje in osvetlitev, a so od dogovora odstopili. Zdaj naj bi se s ŠD Ilužn dogovarjali o podnajemu zunanjega rolkarskega poligona, kar naj bi se zgodilo spomladi.

Ko se je športno društvo Ilužn z Urban Roofom znašlo v prostorski stiski, so se ob iskanju novega primernega prostora za pokriti skejterski park po pomoč obrnili tudi na mestni oddelek za šport. Vendar pogovori niso obrodili sadov. Na občini so sicer omenjali več lokacij, kjer bi društvo lahko postavilo pokriti skejtpark, med drugim objekt na Cesti dveh cesarjev in kletne prostore v novem atletskem centru Žak v Šiški. A izkazalo se je, da nobena od teh dveh lokacij ni realna možnost. »Objekt na Viču ni primeren, v Atletskem centru Ljubljana pa skejtpark ni predviden,« so redkobesedno zapisali.

Dva nova zunanja skejterska parka, ki ju bomo očitno dobili v bližnji prihodnosti, sta seveda prepotrebna za resno ukvarjanje s športi, toda to ne bo rešilo prezimovanja urbanih športov, ki bodo do nadaljnjega še vedno brez strehe nad glavo.