V SMC o kandidatu za zdaj molčijo, desnica še tehta

Županske volitve v Ljubljani: Za zdaj jih je kandidaturo napovedalo pet. Novinci skoraj gotovo na volitve.

Objavljeno
29. avgust 2014 17.25
acr ZORAN JANKOVIČ
Luka Jakše, Mojca Zabukovec, Ljubljana
Luka Jakše, Mojca Zabukovec, Ljubljana
Ljubljana – Zadnji rok za vložitev kandidatur na lokalnih volitvah se izteče 10. septembra. Poleg zdajšnjega župana Zorana Jankovića so vstop v tekmo za županski stolček že napovedali direktor Slovenske filharmonije Damjan Damjanovič, mestni svetnik Miha Jazbinšek, prvak SNS Zmago Jelinčič in podjetnica Martina Valenčič.

Pred lokalnimi volitvami, ki bodo petega oktobra, so vse oči uprte v zmagovalko državnozborskih volitev Stranko Mira Cerarja. V tej pravijo, da imajo evidentiranih več kandidatov za župansko funkcijo in da bodo končno ime, prav tako tista na listi za mestni svet, predstavili tik pred zadnjim rokom za vložitev kandidatur.

Na lokalne volitve se pospešeno pripravljajo tudi v SD, kjer bodo prihodnji teden odločili, kdo bo njihov županski kandidat oziroma kandidatka. V igri sta direktorica nacionalnega inštituta za biologijo Tamara Lah Turnšek, ki je bila prejšnji teden imenovana tudi za predsednico vladnega sveta za znanost in tehnologijo, in Irena Kuntarič Hribar, vodja sektorja za vseživljenjsko učenje in štipendiranje na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Prva nam ni ne potrdila ne zanikala, da se bo potegovala za županjo, pravi le, da »pogovori še potekajo«, medtem ko nam je druga potrdila, da je v stranki med evidentiranimi za župansko kandidatko in da bo odločitev sprejeta prihodnji teden. Kuntarič Hribarjeva je sicer hči nekdanjega predsednika uprave Soda Tomaža Kuntariča.

Neopredeljena desnica

Neuradno smo izvedeli, da SLS na volitve ne bo šla s svojim kandidatom, ker v Ljubljani tradicionalno dosegajo slab rezultat, bodo pa pri naskoku na županski stolček podprli Damjanoviča. Kaj lahko se zgodi, da ga bo podprla tudi NSI, kajti na izvršilnem odboru stranke ta teden je Mojca Kucler Dolinar na presenečenje mnogih zavrnila župansko kandidaturo. V stranki zdaj sicer iščejo drugega kandidata, vendar ga morda v tako kratkem času ne bodo našli in bo tako njihova podpora romala k Damjanoviču.

Razprava še vedno poteka tudi v SDS, kjer še tehtajo, ali si kot stranka lahko privoščijo, da v glavnem mestu ne bi imeli svojega kandidata. Potrdili so nam le, da bodo z odločitvijo čakali do zadnjega dne. Če kandidata ne bodo imeli, bodo verjetno podprli Damjanoviča.

Na volitve skoraj gotovo tudi novinci

Potem ko se je šest članov Združene levice po zadnjih volitvah uvrstilo v državni zbor, v koaliciji treh strank politične levice (Iniciative za demokratični socializem, Trsa in Demokratične stranke dela) za zdaj ne morejo dati dokončnega odgovora, ali bodo sodelovali tudi na lokalnih volitvah. Kot pravijo, mora odločitev o tem najprej sprejeti vsaka članica koalicije posebej. Je pa, kot dodajajo, njihov skupni nastop zelo verjeten, zato se nanj že pripravljajo. V Iniciativi za demokratični socializem se bodo o nastopu na volitvah izrekli predvidoma prihodnji teden, ko bodo o tem odločili njeni člani na kongresu. Kot pravijo, bo sicer ena temeljnih točk širšega programa uvedba participativnega proračuna, ko občani sodelujejo pri porabi javnega denarja.

Participativni proračun je tudi ena od pomembnih programskih točk stranke Solidarnost. Sicer pa bodo posamezni lokalni odbori po Sloveniji, kot pravi član stranke Damjan Mandelc, določili specifične programske točke za posamezno lokalno okolje. V Ljubljani bo Solidarnost nastopila samostojno, medtem ko bo denimo v Domžalah nastopila na skupni listi s SD. Doslej so v stranki evidentirali tri kandidate za župana, med njimi je tudi Mandelc, a se mora vsak od njih o tem še dokončno izreči, za kar imajo na voljo še dober teden. Mandelc, sicer docent na katedri za sociologijo ljubljanske filozofske fakultete, meni, da bi se razmerja moči, kot so se pokazala na zadnjih državnozborskih volitvah, lahko prenesla na lokalno raven. Po njegovem bi sicer tiste nove stranke, ki so na parlamentarnih volitvah doživele preboj, »verjetno imele nekaj težav v tako zelo kratkem času izpolniti zakonsko zahtevane kriterije za lokalne odbore in celotno izvedbo lokalnih volitev«.