Pisani prostor centra ponovne uporabe (CPU) je kot nekakšen muzej, starinarnica. Časovna kapsula pravzaprav. V njem najdemo najrazličnejše predmete, ki vzbudijo v človeku posebne sinestezije. Stari telefoni, figurice, tapete, obleke, pregrinjala, stoli, porcelanasti servisi, videorekorderji ... prikličejo v spomin čas, ljubo obdobje, dogodek, zgodbo in ljudi, ki jih morda ni več. Med sprehodom po sobah in kabinetih obiskovalca zajame topla nostalgija, povsem osebna ali pa tista, ki jo nosimo v kolektivnem spominu.
Sem lahko vsak prinese stare, odslužene stvari, ki nato počakajo na novega lastnika ali bolje uporabnika – če smo antipotrošniško korektni. V centru vsak dan (za simbolično ceno) prodajo 75 stvari, preberemo na njihovi kreativni animirani in interaktivni spletni strani, ki nas prepriča, da se lahko brez slabe vesti ločimo od stare šare na podstrešju. Ljubljanski CPU je del mednarodne mreže centrov ponovne uporabe in eden od dvanajstih tovrstnih centrov v Sloveniji. »Že četrto leto ob sodelovanju javnega podjetja Snaga pomembno prispeva h krožnemu gospodarstvu. Promocija popravil in ozaveščanje o pomenu kreativnosti v prihodnosti poteka v okviru projekta 3R kot življenjski stil, ki ga vodi Okoljsko raziskovalni zavod ob podpori ministrstva za okolje in prostor. Trije R-ji pomenijo reduce, repair, reuse ali po domače zmanjševati (na primer potrošnjo), popraviti in ponovno uporabiti,« je povedala Nina Lukavečki, sistemska vodja na Okoljsko raziskovalnem zavodu. In v CPU je bil na zadnji oktobrski četrtek že drugič zapored dogodek, imenovan Repair café.
Enkratno je stvari
»Zdi se mi pomembno, da stvari ne mečemo stran, ampak razmislimo o njihovi ponovni funkciji, jim nekako podaljšamo življenje,« je povedala gospa, ki je za Repair café izvedela iz medijev, posebej pa jo je navdihnila tudi knjiga Dom brez odpadkov Bee Johnson.
Za sosednjo mizo se je druga gospa sklanjala nad šivalnim strojem. »Prišla sem, ker se mi je pri šivanju s strojem doma zatikalo. Rada bi videla, kaj delam narobe, včasih je problem že v sukancu, ki ni prave kvalitete,« je med drdranjem Višnje S (za nepoznavalce šivalni stroj znamke Bagat) pripovedovala gospa, ki jo v CPU večkrat zanese. »Ne maram potrošništva in kopičenja stvari. Če se mi kaj strga, zašijem. Zdaj se nova oblačila takoj uničijo ali obrabijo. Tale jopica iz Rašice pa je še vedno taka kot takrat, ko sem jo kupila, pred tridesetimi leti,« se pogladi po rokavu.
Da so včasih delali bolj kakovostne reči, bi podpisal tudi nekdanji uslužbenec v Iskri Dragan B., ki kot mojster dela na elektrooddelku CPU. »Ljudje prinesejo na popravilo zares stare stvari, ki morda potrebujejo le kakšen vzdrževalni popravek, a še vedno delujejo,« reče, ko dvigne pogled izza stalaž z magnetofoni, gramofoni, videorekorderji, električnimi grelniki in še kakšnim umetniškim delom, ki ga je iz odpadnega materiala ustvaril sam. »Danes mi je gospa na primer prinesla star brivnik, ki je bil posebej ljub njenemu očetu. Brivnik smo obudili v življenje in zdaj ga bo lahko očetu (ponovno) podarila ob njegovem jubileju,« pripoveduje elektrotehnik, ki je službo na Iskri zamenjal za filmsko umetnost in postal snemalec. Zdaj se spet ljubiteljsko posveča drobovju hišnih pripomočkov in svoje delo doživlja kot zelo ustvarjalno, razlaga in med pogovorom ne spusti iz rok stare oranžne namizne svetilke, da bi jo pripravil do tega, da bi spet dobro služila prevajalki, ki jo je prinesla tisti dan.
Prenos znanja,
V sosednjem prostoru je Barbara v svetovalnici za gospodinjske zadeve neki drugi obiskovalki predočila najboljšo metodo za čiščenje bakrenih loncev. V ozadju pa je medtem manjkajoče plastične koščke tiho izdeloval stroj, povsem nov 3D-tiskalnik, kot vesoljec iz prihodnosti sredi starih predmetov.