Ljubljana – Zaradi gradenj novih sosesk Polje III in IV tamkajšnje osnovne šole že nekaj časa opozarjajo na pomanjkanje prostora. V bližini sosesk Zeleni gaj in Novo Brdo pa je v občinskem prostorskem načrtu celo predvidena možnost gradnje nove šole.
Največje težave s prostorom v četrtni skupnosti Polje ima OŠ Polje, kjer prostorsko stisko zaradi povečanega vpisa v letošnjem šolskem letu rešujejo z odprtjem treh oddelkov prvega razreda v prenovljeni stavbi stare OŠ Polje, ki je na Zadobrovški cesti 1 delovala do septembra 2010; med protipotresno sanacijo matične šole na Bazoviški 1 pa jo je uporabljala tudi OŠ Vide Pregarc. Tam je sicer skupaj 9 učilnic s sanitarijami, razdelilno kuhinjo, telovadnico itn.
V šestih letih 141 učencev več
Tudi v naslednjem šolskem letu bodo potrebovali prostore stare šole, saj bodo po trenutnih podatkih ob letošnjem vpisu prvošolcev imeli tri oddelke, prav toliko bo tudi šestošolcev, kar pomeni dodatno obremenitev za šolo na naslovu Polje 358, je povedala ravnateljica OŠ Polje Barbara Smrekar. Poudarja pa, da težava njihove šole ni samo premalo učilnic, premajhni sta tudi telovadnica in jedilnica. Poleg tega tudi nimajo manjših učilnic in kabinetov za delo z učenci s posebnimi potrebami in učenci iz tujine.
Kot pravi ravnateljica, so v septembru 2010, po delitvi stare šole na OŠ Kašelj in OŠ Polje šolsko leto začeli kot dvooddelčna šola z 18 oddelki in 385 učenci. V letošnjem šolskem letu, torej šest let pozneje, pa imajo 22 oddelkov in 526 učencev. Ob enakih prostorskih pogojih in 141 učencih več so se razmere zelo spremenile. Njihov cilj je, da bi lahko čim več učencem zagotovili pouk v šoli na naslovu Polje 358, saj stavba na Zadobrovški cesti 1 nima ustreznih pogojev. Tamkajšnja telovadnica z 90 kvadratnimi metri normativno ne ustreza, saj naj bi za kakovosten in varen pouk športa na podlagi učnega načrta vsak učenec imel 20 kvadratnih metrov površine za gibanje. V stavbi ni jedilnice, v okolici pa ni nobenih zunanjih površin za otroke, pravi ravnateljica. Stavba je bila za potrebe OŠ Vide Pregarc res obnovljena, vendar pa je primerna le kot začasna rešitev.
Letos morda odkup zemljišč za OŠ Polje
Ljubljanska občina sicer na OŠ Polje načrtuje spremembo dvooddelčne šole v trioddelčno. Izdelana je idejna zasnova širitve šole z novo telovadnico. Izvedba projekta je povezana z odkupom za širitev potrebnih zemljišč, ki so v solasti še 14 lastnikov, na občini pa pravijo, da so se z njimi že začeli dogovarjati. Kot še pravijo na MOL, je v pripravi tudi novelacija DIIP (dokumenta identifikacije investicijskega projekta) in ko bo potrjen, bodo sredstva za odkup zemljišč zagotovili predvidoma z rebalansom ljubljanskega proračuna v letih 2017 oziroma 2018. S tem bi pridobili osem novih učilnic, šest kabinetov, nove sanitarije in garderobe. Predvidena je ureditev nove telovadnice s tremi vadbenimi prostori s spremljajočimi prostori in parkirnimi mesti. Investicija je ocenjena na približno 8 milijonov evrov brez davka.
Smrekarjeva poudarja, da je edina ustrezna in dolgoročna rešitev uresničitev tega načrtovanega projekta – torej odkup zemljišč ob šoli in dograditev manjkajočih učilnic, spremljevalnih prostorov ter gradnja večje telovadnice. »Le tako bomo zagotovili ustrezne pogoje za izvajanje programa osnovne šole. Poleg tega bi lahko na delu odkupljenega zemljišča uredili tudi otroško igrišče za potrebe treh novih stanovanjskih naselij v bližini šole. Takšno igrišče potrebujemo, saj v stanovanjskih naseljih živijo predvsem mlade družine,« dodaja Smrekarjeva.
Na OŠ Zadobrova priprave na začetek del
Na OŠ Zadobrova, kjer se po besedah ravnatelja Vlada Znoja pospešeno pripravljajo na začetek rušitve in dozidave dela šole, imajo prostorsko stisko že nekaj let. Rešujejo jo tako, da za izvajanje pouka uporabljajo tudi knjižnico, računalnico, gospodinjsko učilnico in manjšo učilnic oziroma kabinet. Trenutno imajo 495 učencev v 20 oddelkih. V prvi razred se je vpisalo 56 učencev, vendar pa vpis še ni končan in lahko se zgodi, da bodo v prihodnjem šolskem letu imeli tri oddelke prvega razreda, pravi ravnatelj.
Sprva je kazalo, da se bo investicija začela šele v letih 2018 in 2019, čeprav je občina že predlani in lani pridobila dokumentacijo ter gradbeno dovoljenje za rušitev, rekonstrukcijo ter dozidavo. Vendar pa so na MOL napovedali, da bodo glede na potrebe morda spremenili terminski plan ob rebalansu letošnjega ljubljanskega proračuna in začeli z aktivnostmi že letos. Po okvirnem časovnem načrtu izvedbe bo marca objavljeno javno naročilo za izvedbo del, dela bodo potekala od maja do novembra, uporabno dovoljenje pa naj bi bilo izdano januarja 2018.
Šola bo s tem projektom pridobila pet novih učilnic, garderobe in dva naravoslovna kabineta. V celoti pa bodo prenovili še štiri učilnice in sanitarije. Šola bo pridobila prostor za svetovalno službo ter novo povezavo z dvigalom, da bodo lahko do telovadnice dostopali tudi invalidi. Ocenjena vrednost te investicije je približno dva milijona evrov. Kot še pravi ravnatelj, je ta rešitev dobra in bo zadostila kakovostnemu izvajanju vzgojno-izobraževalnega dela.
Na ljubljanskem oddelku za predšolsko vzgojo in izobraževanje pravijo, da bodo potrebe po novih prostorih na območju Polja ponovno preverili ob letošnjem vpisu. Na OŠ Zalog so lani prizidali tri učilnice z izhodnimi atriji, uredili povezovalni hodnik z garderobami ter nakupili in namestili opremo. Vrednost del je bila 338.000 evrov, za opremo novih učilnic in garderob pa je MOL namenila še 34.000 evrov. V letošnjem mestnem proračunu pa so na tej šoli predvidena sredstva za dokončanje obnove knjižnice, kar naj bi sprostilo prostor še za eno dodatno učilnico.
Tudi OŠ Vrhovci potrebuje prenovo
Opozorila o prezasedenosti pa prihajajo tudi z OŠ Vrhovci in OŠ Vič, ob tem pa na območju Brda nastaja stanovanjska soseska Zeleni gaj (Brdo zahodno), v načrtu pa je še ena stanovanjska soseska Novo Brdo (Brdo vzhodno).
Na OŠ Vrhovci s trenutno 514 učenci so v zadnjih dveh letih v dve novi učilnici preuredili dve športni garderobi in kabinet. Ob letošnjem vpisu pa kaže, da bodo imeli od 65 do 70 prvošolcev, kar pomeni, da bodo ponovno imeli tri oddelke prvega razreda oziroma en oddelek več, je povedala ravnateljica Marjanca Vampelj. Prihodnje šolsko leto bodo za manjše učne skupine uporabljali tudi specialno učilnico za tehniko. S popolnoma polnimi učilnicami bodo lahko izvajali pouk, vendar pa postajajo premajhne tudi telovadnica, jedilnica in kuhinja. Poleg tega tudi nimajo prostorov za individualno delo z učenci, ki zdaj poteka kar v jedilnici in na hodniku. Da bi lažje delali, šola potrebuje prenovo, dolgoročno pa tudi specialne kabinete in večjo knjižnico, pravi ravnateljica.
Idejna zasnova za širitev OŠ Vrhovci je glede na še mogoče prostorske danosti že pripravljena. Dela naj bi potekala v več fazah in več let, skupna vrednost po grobi oceni pa je 4,5 milijona evrov. Predvidevajo rušitvena dela, novogradnjo prizidka, dozidavo telovadnice, obnovo preoblikovanih delov objekta, večjo prenovo prostorov, estrihov, fasade, menjave oken in vrat z energijsko varčnimi, menjavo talnih oblog, pleskanje.
Na OŠ Vič stiska v obeh zgradbah
MOL je naročila tudi prostorsko prevetritev za dozidavo OŠ Vič, saj njen šolski okoliš vključuje tudi načrtovano sosesko Novo Brdo. Ravnatelj OŠ Vič Sašo Vlah je povedal, da imajo prostorsko stisko v obeh zgradbah, tako na Tržaški 74, kjer je 408 učencev, kot tudi na Abramovi 26, kjer sta 502 učenca. Imajo premalo učilnic in predvsem učitelji predmetnega pouka na Abramovi 26 se morajo prestavljati iz učilnice v učilnico. V letošnjem šolskem letu prostorsko stisko rešujejo tako, da so e-učilnico predelali v navadno, v njej pa poteka pouk za manjše učne skupine osmih in devetih razredov. Za prihodnje šolsko leto imajo vpisanih za štiri oddelke prvošolcev, ob tem pa odhajajo štirje oddelki devetošolcev. Ravnatelj pravi, da je vsekakor v prvi vrsti potrebna prostorska preveritev šole na Abramovi, na tej podlagi pa se bodo na MOL odločili, kako naprej. Po njegovem bi bila najboljša rešitev prizidek za vsaj šest novih razredov na Abramovi.