V novem tednu se bo dogajalo ...

Spremljali bomo ozadje predvolilnih brezplačnih tednikov, kongres plemenitih kovin in zbor proti pohlepu finančnih institucij.

Objavljeno
09. oktober 2011 16.26
Posodobljeno
10. oktober 2011 06.00
G. U., Nedelo
G. U., Nedelo

Zadnji trzljaji

Sedanjemu sklicu državnega zbora se mandat končuje, vendar je za torek in sredo predsednik Ljubo Germič kljub temu sklical 48. izredno sejo, na kateri bodo obravnavali tudi dve zelo sočni temi. Vsaj zdelo se je tako. Prva je predstavitev končnega poročila komisije, ki se je ukvarjala s preiskovanjem ozadja predvolilnih brezplačnih tednikov Slovenski tednik in Ekspres leta 2008. Njene ugotovitve bodo imele oznako zaupnosti »interno«, vendar skoraj ni dvoma, da bodo prej ali slej prišle v javnost, ker jih bodo verjetno lahko s pridom uporabili v volilni kampanji.

Še bolj sočna pa bi bila druga obravnava zakona, s katerim bi država prevzela poroštva za 440 milijonov evrov težko posojilo Evropske investicijske banke šoštanjski termoelektrarni. Ta ga potrebuje za gradnjo 6. bloka (na fotografiji njegovo gradbišče). Vendar se bo DZ le seznanil z odklonilnim mnenjem odbora za finance; v sredo je poroštvo zavrnil in tako odločitev prevalil na naslednike. Odločilno je bilo, da so podporo zakonu o poroštvu kljub prejšnjemu zatrjevanju, da ga so zanj, odrekli demokrati, stranka novopečenega prebivalca Šaleške doline Janeza Janše.

Zlati sejem

V času, ko nepremičnine, evro in druge valute ter predvsem delnice nikakor niso vabljive za varčevanje, se prihranki pretakajo v zlato in druge plemenite kovine, kakor so srebro, platina in paladij. Vsem, ki se odločajo, ali bi bil to za njih primeren način varčevanja – in imajo kaj za varčevanje –, bo pomagal 5. slovenski kongres plemenitih kovin in surovin. Potekal bo v petek in soboto na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču.

Prireditelj, podjetje Elementum iz Šenčurja, je povabil številne razstavljavce, predvsem iz tujine. Obljubljajo, da se ne bodo ukvarjali samo z zlatom, ampak bodo z vrsto zanimivih predavanj razložili sedanje gospodarske razmere, razloge zanje in mogoče scenarije za prihodnost. Med predavatelji bosta najbrž najbolj zanimiva švicarski ekonomist Marc Faber, znan po svojih zelo črnogledih, vendar pogosto pravilnih gospodarskih napovedih, in eden najbolj znanih nemških borznih posrednikov Dirk Müller.

Zbor jeznih

Najbrž po vzoru ameriških hipijev, anarhistov, punkerjev in drugih jeznih na pohlepne finančne institucije, ki že kar nekaj časa taborijo blizu svetovnega finančnega centra Wall Street v New Yorku in – upravičeno – nadlegujejo tamkajšnje borzne mešetarje in bankirje, se bo nekaj podobnega zgodilo tudi v Sloveniji. Ker nobeno od slovenskih mest ne premore finančne četrti, se bodo nezadovoljneži v soboto popoldne zbrali na ljubljanskem Kongresnem trgu.

Vse skupaj deluje podobno anarhično kot dogajanje na Manhattnu, kjer vodilna skupina protestnikov še ni pripravila svojih zahtev. V spletnem pozivu oziroma vabilu k peturni zasedbi Kongresnega trga slovenski jezneži na bankirje govorijo o pravi demokraciji, da je zdaj čas, »da razbijemo zid skepticizma in vdanosti«, ter čas, »da se osvobodimo logike pritoževanj, ogorčenja in propagande«