Ljubljana - »Združevanje Bayerja in Monsanta v eno mega korporacijo je resnično snov za nočne more. Skupaj bosta največja družba s semeni in največji proizvajalec pesticidov na svetu, kar pomeni, da bosta imela nadzor nad praktično vsem, kar jemo in kar sadimo. Združevanje pomeni tudi več nikotinoidov, ki ubijajo čebele na naših poljih, več nevarnega glifosata na naših krožnikih in več korporacijskega nadzora nad našo verigo dobave hrane,« pravijo v organizaciji SumOfUs, ki je s podporo javnosti že preprečila nekaj projektov.
Vendar ne obupajo. »Boj še ni končan, pravzaprav se šele začenja,« pravijo. Bayer in Monsanto bosta morala za združitev dobiti soglasja regulatorjev trga tako v ZDA kot v Evropi. »Tu vstopimo mi. Že zdaj se posvetujemo z nekaterimi največjimi svetovnimi pravniki, da bi lahko dokazali, da združitev krši protimonopolno zakonodajo. Za to, da bodo regulatorji trga sploh upoštevali pomisleke in se poglobili v gradivo, pa bo nujen glasen poziv množice ljudi,« še dodajajo v SumOfUs.
Nujno je glasno nasprotovanje
Regulatorji trga namreč še vedno lahko preprečijo to »združitev iz pekla«, kot ji pravijo okoljevarstveniki. »Vendar tudi regulatorje zdaj bombardirajo korporativni lobisti in zahtevajo, naj se umaknejo. Zato ne bodo ukrepali, če ljudje združitvi ne bodo nasprotovali jasno in glasno. Ni veliko časa, regulatorji imajo omejen čas za ukrepanje,« opozarjajo okoljevarstveniki.
»Če ne zmagamo, bomo vsi morali plačevati dražjo hrano, manj bo izbire. Strokovnjaki se strinjajo tudi s tem, da lahko pride do katastrof v oskrbi, saj lahko ogromne kmetijske površine, posejane zgolj z eno vrsto rastlin, povsem uniči že ena sama huda bolezen,« še dodajajo.
Niso sami, od objave, da je Bayer uspel s ponudbo za prevzem Monsanta, se je pozivu za ustavitev združitve pridružilo že pol milijona ljudi. Ti so SumOfUs povezali z uglednimi pravniki, poleg tega pa se je podpornikom kampanje pridružilo več znanih osebnosti, denimo Mark Ruffalo.