EU namenja milijardo evrov za nizkoogljične tehnologije

Vir financiranja 19-ih projektov so prihodki od prodaje dovolilnic v okviru sheme EU za trgovanje z izpusti toplogrednih plinov.

Objavljeno
10. julij 2014 15.08
reu GERMANY/
Barbara Pavlin
Barbara Pavlin

Ljubljana – Evropska komisija bo podprla 19 projektov iz 12 držav, namenjenih boju proti podnebnim spremembam, in zanje namenila milijardo evrov. Objekti bodo začeli delovati leta 2018 in bodo povečali proizvodnjo energije iz OVE za skoraj osem teravatnih ur.

V okviru drugega razpisa t. i. programa NER 300, enega največjih programov financiranja nizkoogljičnih tehnologij, je evropska komisija (EK) izbrala 19 projektov, namenjenih boju proti podnebnim spremembam, in jim namenila milijardo evrov. Sredstva za program prihajajo od prihodkov od prodaje dovolilnic v okviru sheme EU za trgovanje z izpusti toplogrednih plinov. Tako so, kot pravijo v komisiji, onesnaževalci gonilna sila razvoja novih nizkoogljičnih pobud.

Od bioenergije do oceanov

Izbranih 19 projektov bo gostilo 12 držav: Hrvaška, Ciper, Danska, Estonija, Francija, Irska, Italija, Latvija, Portugalska, Španija, Švedska in Velika Britanija. Pokrivajo pa širok spekter tehnologij, od bioenergije, koncentrirane sočne energije, termalne energije, fotovoltaike, vetrne energije, do energije oceanov, pametnih omrežij ter prvič tudi tehnologije zajemanja in shranjevanja ogljika (CCS).

Izbrani projekti bodo povečali letno proizvodnjo energije EU iz obnovljivih virov energije (OVE) za skoraj osem teravatnih ur, pravijo v komisiji. To ustreza skupni letni porabi električne energije Cipra in Malte. Projekt zajemanja in shranjevanja ogljika (CCS) bo zajel 1,8 milijona ton CO2 na leto, kar je enako, kot če bi s cest umaknili več kot milijon avtomobilov. Skupaj z 20 projekti iz prvega razpisa bo ustvarjenih več tisoč delovnih mest v času gradnje in delovanja projektov, obljubljajo v Bruslju.

Kot je dajala komisarka za podnebne spremembe Connie Hedegaard, bo ta milijarda evrov pritegnila še 900 milijonov evrov zasebnega kapitala, kar pomeni skoraj dve milijardi evrov za do okolja prijazne naložbe v Evropi.

Zajemali bodo ogljika iz termoelektrarne

Med projekti, ki jih podpira EK, je tudi čezmejni projekt geotermalne elektrarne vzdolž francosko-nemške meje, ki bo proizvajala elektriko in toploto. Med sofinanciranimi je tudi razvoj geotermalne elektrarne na Hrvaškem.

Iz programa NER 300 se bo financiral tudi prvi večji projekt zajemanja ogljika iz Velike Britanije, pri katerem bodo uporabili tehnologijo, s katero bodo zajeli 90 odstotkov ogljikovega dioksida, ki nastane pri izgorevanju premoga v termoelektrarni Drax. Ogljik bodo shranili v skladišču na Severnem morju.

Evropska komisija je v svojem nedavno sprejetem sporočilu za naslovom Okvir podnebne in energetske politike za obdobje od 2020 do 2030 omenila možnost razširitve programa NER 300. To bi pomenilo dodatna sredstva od prodaje dovolilnic v okviru sheme EU za trgovanje z izpusti toplogrednih plinov za inovativne tehnologije. O teh vprašanjih trenutno poteka javno posvetovanje, ki se bo končalo 31. julija.