Konec tedna bo manj sončne elektrike

Razmeroma dolgo obdobje visoke proizvodnje se bo v soboto začasno končalo.

Objavljeno
15. september 2016 17.15
Borut Tavčar
Borut Tavčar

Ljubljana – Zmanjševanje proizvodnje sončnih elektrarn se bo začelo že danes v Novi Gorici in Portorožu, v soboto pa seglo čez vso državo. Niti toplote v soboto ne bo na pretek, sončni kolektorji ne bodo mogli segreti 200-litrskih bojlerjev vode.

Povprečna proizvodnja štirikilovatne sončne elektrarne v Sloveniji je pretekli teden presegla porabo poldrugega povprečnega štiričlanskega gospodinjstva. Danes se bodo po napovedi EnergizAIR razmere začele slabšati. Največ elektrike bo proizvedla sončna elektrarna v Murski Soboti, s 16,5 kilovatne ure (kWh) elektrike bo pokrila 152 odstotkov porabe gospodinjstva. Po podatkih Slovenskega e-foruma povprečno gospodinjstvo v Sloveniji namreč na dan porabi 10,85 kWh elektrike. Druga bo elektrarna v Mariboru s 14,7 kWh (135 odstotkov porabe), tretja elektrarna v Novem mestu s 13,2 kWh (121 odstotkov porabe), četrta elektrarna v Lescah z 12,7 kWh (116 odstotkov potreb), peta elektrarna v Ljubljani z 12,5 kWh (115 odstotkov potreb), šesta pa elektrarna v Novi Gorici z le 9,4 kWh (86 odstotkov potreb). Najmanj elektrike bo danes proizvedla elektrarna v Portorožu. Z le 8,6 kWh bo pokrila 79 odstotkov potreb gospodinjstva, elektrike bo zmanjkalo za razsvetljavo, hladilnik in štedilnik.

 

 

 

 

Temačna sobota

V soboto bo večina sončnih elektrarn proizvedla še manj elektrike kot najslabša danes. Prva po proizvodnji bo še vedno elektrarna v Murski Soboti. Z 9,8 kWh bo lahko napajala 90 odstotkov naprav gospodinjstva. Druga bo elektrarna v Novem mestu z 9,6 kWh (88 odstotkov potreb), tretja elektrarna v Mariboru z 8,9 kWh (82 odstotkov potreb), četrtna elektrarna v Ljubljani s 7,7 kWh (70 odstotkov potreb), peta bo elektrarna v Lescah s 6,6 kWh (60 odstotkov potreb), šesta pa elektrarna v Portorožu s šestimi kWh (55 odstotkov potreb). Najmanj elektrike bo v soboto proizvedla sončna elektrarna v Novi Gorici. S skromnimi 4,9 kWh bo pokrila le 45 odstotkov potreb gospodinjstva oziroma napajala le velike in male gospodinjske aparate ter stanje pripravljenosti.

Toplota slabi

Povsem podobno bo tudi s proizvodnjo toplote za ogrevanje vode. Danes bodo v večini gospodinjstev še lahko segrevali tudi 200-litrski bojler vode, izjemi sta le Nova Gorica in Portorož. V soboto bodo večino vode v 200-litrskem bojlerju lahko segreli le v Murski Soboti in Novem mestu. Povsod pa bodo lahko segreli vodo v 80- in 140-litrskem bojlerju.