Sodeč po študiji, objavljeni v reviji Nature, ki so jo podpisali Timothy A. C. Gordon, Steve Simpson, Andrew N. Radford, Isla K. Davidson, Kasey Barnes in drugi raziskovalci, je mogoče ribe s pomočjo podvodnih zvočnih ojačevalcev vrniti na predele, na katerih življenja zaradi posledic človeškega ravnanja in dviga temperature morja v zadjnjih dveh desetletjih ni več.
V primerjavi z »neozvočenimi« predeli so na območja, ki so bila vključena v raziskave, pritegnili dvakrat več rib, te pa so na teh območjih tudi ostale, se naselile. Za 50 odstotkov se je zvišala tudi raznovrstnost prisotnih živali.
Preberite tudi:
Največji koralni greben na svetu odmira
Znanstveniki ugotovili množično odmiranje koral
Veliki koralni greben vse manjši
»Zdravi koralni grebeni so zelo hrupna območja. Mlade ribe se ravnajo po teh zvokih, ko si iščejo kraj, kjer se bodo naselile,« je za BBC povedal Simpson, sicer profesor morske biologije na univerzi v Exetru. »Ko postanejo grebeni degradirana območja, so tihi, saj raki in ribe izginejo. A če z zvočniki poustvarimo to zvočno krajino, lahko mlade ribe pritegnemo nazaj.«
»Ribe so za delovanje koralnih grebenov kot zdravih ekosistemov ključne. Spodbujanje populacij rib na tak način lahko pomaga k spodbujanju naravnega procesa obnove, lahko je protidejavnik škodljivim posledicam, ki jih srečujemo na številnih koralnih grebenih po svetu,« je dodal Gordon.