Med nadležne odpadke spadajo vsi predmeti, ki niso nastali v naravi, vendar jih tam kljub temu lahko najdemo, pojasnjujejo v podjetju SloPack. Nekateri so nastali neposredno v morju (so jih tam odvrgli ali izgubili), druge pa v morje pridejo iz rek, hudournih voda ali vetrov. Večkrat pa se zgodi, da jih malomarne človeške roke pustijo ob obali in jih morje posrka vase. V večini primerov je to rezultat nemarnega ravnanja.
V morju so odpadki na dnu ali plavajo na različnih globinah. V SloPacku menijo, da jih v Severnem morju 70 odstotkov potone na dno. Preostanek odpadkov morje odloži na obali ali pa ti plavajo na površju. V Sredozemskem morju, med Francijo in Korziko, so našli 300 milijonov kosov odpadkov samo na globini 2500 metrov. Morski odpadki ne samo, da onesnažujejo morsko okolje, temveč pomenijo tudi grožnjo morskim sesalcem, ptičem in drugim manjšim živalskim vrstam. Morske živali odpadke zamenjajo za hrano, se v njih zapletejo ali se kako drugače poškodujejo z njimi. Smeti pa lahko poškodujejo koralne grebene, ki so zatočišče za veliko morskih vrst.
Po ocenah kar 80 odstotkov vse morske navlake izvira na kopnem. Če upoštevamo, da gre večinoma za plastiko, kovino in steklo, torej materiale, ki se lahko reciklirajo, največ naredimo, če pravilno ločujemo odpadke. Tako bodo ti odpadki predelani v nove surovine in ne bodo končali v naravi oziroma morju. Pametno ravnanje z odpadki naj se začne že doma. Ko pa v teh poletnih dneh zapustite obalo, pomislite tudi za okolje. Najmanj, kar lahko storite, je, da smeti odnesete s seboj in jih primerno ločite.