Papir za nalepke ne spada v papir

Podlaga nalepk je silikoniziran papir, ki ga je težko reciklirati, zato ga odvrzite med mešane odpadke.

Objavljeno
20. junij 2013 17.38
Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo
Slopak, družba za ravnanje z odpadno embalažo
Ste kdaj pred dilemo, kam s papirjem, na katerem so nalepljene nalepke? V zabojnik za papir zagotovo ne.

Nalepke, ki so večinoma v uporabi v pisarnah ali v kuhinjah za označevanje živil, pa razne sličice, ki jih zbirajo otroci, so nalepljene na papir, ki pa ni navaden. Gre za silikoniziran papir, ki zaradi svojih lastnosti v procesu reciklaže ne spada med papir. Tja načeloma spadajo kartonska embalaža in lepenka, ovojni papir in papirnate nakupovalne vrečke, časopisi, revije, zvezki in knjige ter prospekti, katalogi, pisemske ovojnice in pisarniški papir.

Podlaga nalepk je iz glasin silikoniziranega papirja, ki ga je težko reciklirati, zato spada med mešane odpadke. Po večini države so to črni zabojniki, nekatera območja komunalnih podjetij pa tudi izstopajo. Silikoniziran papir ni primeren za reciklažo, zato poskušajo njegovi proizvajalci z zmanjševanjem gramature oziroma teže papirja zmanjšati tudi količino odpadka.

Razen silikoniziranega papirja pa poznamo še en tip papirja, ki ne spada v zabojnik za papir. Gre za povoščen peki papir, ki ga uporabljamo pri peki, da se živila ne sprimejo. Tudi ta spada v zabojnik za mešane odpadke.

Pomembno se je zavedati, da v zabojnik za papir prav tako ne spadata papir in karton, ki sta umazana, navlažena ali prepojena z živili.

Enako je s kopirnim papirjem, zidnimi tapetami in celofanom. Tudi ti odpadki spadajo v zabojnik za mešane odpadke.