Akcijo izvaja Energetska agencija za Podravje v sodelovanju z Mestno občino Maribor v okviru evropskega projekta za načrtovanje in izvajanje aktivnosti na področju trajnostne energije Leap.
»V vseh letih našega delovanja ugotavljamo, da veliko govorimo o varčevanju in emisijah ogljikovega dioksida. Ko pa konkretno vprašamo, koliko je ena tona ogljikovega dioksida, so odgovori zelo različni in zelo redko konkretni,« je povedala direktorica Energetske agencije za Podravje Vlasta Krmelj. »Ljudje se premalo zavedamo, da vse to, kar na Zemlji ustvarimo, tu tudi ostane. Tudi emisije ogljikovega dioksida, ki jih s svojim ravnanjem ustvarimo, ostanejo v plašču v atmosferi, ki pa ni neskončno velik.«
Kocka z dimenzijami 8 x 8 x 8 metrov bo na trgu postavljena do 20. junija. V tem času bodo potekale številne spremljevalne aktivnosti na temo učinkovite rabe energije, rabe obnovljivih virov energije in zmanjševanja emisij ogljikovega dioksida. Med drugim bodo nudili individualna energetska svetovanja za občane, predstavitev električnih vozil in testne vožnje ter strokovna predavanja in delavnice.
Poleg vizualizacije količin ogljikovega dioksida želijo z akcijo hkrati opozoriti na dejstvo, da lahko s premišljenimi odločitvami na področju ravnanja z energijo vsak posameznik občutno zmanjša količino emisij, ki jih ustvari doma, na delovnem mestu ali na poti.
Z rabo energije povprečen Slovenec ustvari 25 kilogramov emisij ogljikovega dioksida na dan, letno torej devet takšnih kock, kakršna bo stala na Trgu Leona Štuklja. Zemlja je sposobna absorbirati le dve toni emisij posameznika na leto, kar pomeni, da so nosilne sposobnosti okolja že nekajkrat presežene.
40 odstotkov vseh emisij ogljikovega dioksida pridelamo v naših domovih, največ na račun ogrevanja, ki je v povprečju odgovorno za 70 odstotkov vse porabljene energije v gospodinjstvih. Za 30 odstotkov vseh emisij ogljikovega dioksida je odgovoren promet.
Akcija 1 tona CO2 poteka v okviru meseca trajnostne energije v Mariboru, ki bo potekal med 28. majem in 20. junijem.