»Cerkniške dvoživke so spet krenile na pot,« sporočajo iz Notranjskega parka. Prve se začnejo seliti rjave žabe, sledijo jim krastače in sekulje. A žal večini ne uspe prispeti do cilja.
Prečkati morajo namreč eno najbolj črnih žabjih točk v Sloveniji – regionalno cesto med Martinjakom in Grahovim. Notranjski regijski park vse voznike zato opozarja in prosi, naj ob vožnji po cerkniški regionalki na odseku Martinjak – Grahovo vozijo
previdno, če že ne počasneje, vsaj po predpisani hitrosti 70 kilometrov na uro, in se, če je to seveda mogoče zaradi prometne varnosti, malim bitjem na cesti izognejo.
V času najbolj množične selitve se bo ekipa Notranjskega regijskega parka pridružila skrbnim in požrtvovalnim prostovoljcem, ki v svojem prostem času v večernih urah žabice, ki leno prečkajo prometno cesto in se na njej rade ustavijo, ročno pobirajo in nosijo na varno.
Prostovoljci, ki bi bili veseli družbe, so na delu tudi v številnih drugih krajih.
Dvoživke so izjemno koristne živali in imajo znotraj ekosistema zelo pomembno vlogo. So namreč plenilci, prehranjujejo se predvsem z žuželkami, ki so ljudem izjemno nadležne (denimo ličinkami komarjev) in s tem redčijo njihovo populacijo. Obenem so pomemben vir hrane za druge živali, kot so ptice, vidre in ribe. Imajo pomembno vmesno vlogo v ekosistemu – skrbijo, da kroži energija v ekološkem zemeljskem ciklu. Če izgine taka skupina, ki ni na vrhu prehranjevalne lestvice, bi se v zmernem časovnem pogledu zgodila katastrofa, saj bi se del prehranjevalnega kroga sesul, pojasnjujejo v Notranjskem parku.