Kaj lahko pri tem stori posameznik kot potrošnik? Med drugim mora seveda paziti, kaj kupuje. Že leta 2003 je bila ustanovljena mednarodna organizacija EPEAT (Electronic Product Environmental Assessment Tool) za neodvisno »zeleno« vrednotenje računalniške in druge elektronske opreme. Merila so energijska varčnost naprav, količina uporabljenih škodljivih materialov in količina tistih, ki jih je mogoče uspešno reciklirati, ter nazadnje, kako težko (drago) oziroma lahko (poceni) je napravo ob koncu njene življenjske dobe mogoče razstaviti. EPEAT izdelkom, ki izpolnjujejo vsa obvezna merila in določen delež priporočenih meril, podeljuje tudi bronaste, srebrne in zlate ekološke oznake.
Upor v San Franciscu
EPEAT je po navedbi njenega vodstva za uporabo preprost »svetovni register splošne elektronike« in kot takšen pripraven »vir za kupce, proizvajalce, trgovce in druge, ki iščejo okoljsko ustrezne izdelke in jih hočejo promovirati«. Včlanjenih je 41 držav, med njimi ZDA, Tajvan, Japonska, Singapur in večina evropskih skupaj s Slovenijo.
Kolikšna je danes teža tega »orodja za vrednotenje elektronskih naprav«, je razvidno tudi iz zadnjega ukrepa, sprejetega v vodstvu računalniškega giganta Appla. Najuspešnejša gospodarska družba na svetu je svoje izdelke namreč najprej umaknila, po kritikah okoljevarstvenikov in celo svojih zvestih privržencev pa spet hitro vrnila pod drobnogled organizacije EPEAT. Odziv je bil silovit, mesto San Francisco je celo zagrozilo z bojkotom »jabolčnih« izdelkov.
»Pred kratkim so se nam oglasili mnogi zvesti uporabniki, razočarani zaradi umika naših izdelkov iz ocenjevalnega sistema EPEAT,« je dejal višji podpredsednik za strojno opremo Bob Mansfield. »Priznam, da je bila to napaka. Od danes so vsi razpoložljivi Applovi izdelki spet na EPEAT.«
Odnosi med Applom in varuhi okolja, ki družbo že nekaj časa pozivajo k večji uporabi zelenih tehnologij in prizadevanju za zmanjševanje onesnaževanja, so že nekaj časa napeti. Družba predvsem poudarja, da zelo izboljšuje energijsko učinkovitost svojih izdelkov in možnosti za njihovo cenejše recikliranje, Greenpeace in drugi okoljevarstveniki pa jo opozarjajo, naj energijsko varčnejšo opremo uporablja tudi v svojih podatkovnih centrih (afera, povezana z izkoriščanjem delavcev v Applovih kitajskih tovarnah, se je polegla, ker se je pokazalo, da govorice o množičnih samomorih niso resnične).
Greenpeace
»Uporabnikov Applovih izdelkov je danes veliko in njihovo število se še povečuje, družbo pa že nekaj časa spodbujajo, naj bo vodilna tudi na ekološkem področju – s ponovno vključitvijo v EPEAT, z izločitvijo strupenih snovi iz svojih izdelkov in z napajanjem iClouda z obnovljivo energijo,« je dejal Casey Harrell, analitik Greenpeacea. Število uporabnikov Applove spletne storitve iCloud, ki ni dostopna le iz operacijskega sistema Mac OS X, temveč tudi iz MS Windows, je letos doseglo 125 milijonov.
Kako pa je pri nas?
V naši državi je poskrbljeno za ekološko ustrezno ravnanje tudi z odpadno električno in elektronsko opremo (OEEO), le da ljudje tega ne vedo ali pa jih problem še ne skrbi pretirano. Odslužen računalnik, monitor, televizor, tiskalnik, telefon ... lahko v osrednji Sloveniji oddamo v Zbirnem centru Barje, kjer imajo za ta namen šest zabojnikov. Pri nas nastane vsako leto okoli 15 kilogramov takšnih odpadkov na prebivalca, ločeno pa jih zberemo le štiri kilograme (samo računalniških monitorjev in televizorjev se nabere skupaj 118 ton na leto).
Od junija 2005 imamo tudi družbo ZEOS – ravnanje z električno in elektronsko opremo, ki pomeni našo »prvo in edino nacionalno in neprofitno skupno shemo ravnanja z odpadno električno in elektronsko opremo (OEEO) v Sloveniji«. Spada v okvir enotnega sistema zbiranja in recikliranja odpadne EE opreme za EU, saj skrbi tudi za zbiranje in recikliranje odpadnih sijalk.