Preberite še:
V Karpatih, od koder prihajata risa Goru in Doru
Slovenskim in hrvaškim risom so prešteli vse pike
V Karpatih, od koder prihajata risa Goru in Doru
Slovenskim in hrvaškim risom so prešteli vse pike
Life Lynx si prizadeva za okrepitev slovenske in hrvaške populacije risov, ki sta ogroženi zaradi posledic parjenja v sorodstvu, z doseljevanjem risov iz Romunije in Slovaške. Cilj je v obstoječo populacijo vključiti vsaj 14 živali.
Boris je tretji ris od najmanj desetih, ki bodo v prihodnjih štirih letih izpuščeni v Sloveniji v okviru projekta za rešitev dinarsko-jugovzhodnoalpske populacije risa pred izumrtjem, LIFE Lynx. Dva risa od skupno štirih so že izpustili tudi na Hrvaškem.
Na današnjem dogodku v Loškem Potoku so projekt doselitve risov predstavili Damjan Oražem, direktor Zavoda za gozdove Slovenije, Lado Bradač, predsednik Lovske zveze Slovenije, Rok Černe, koordinator projekta iz zavoda za gozdove, Stanko Anzeljc, starešina lovske družine Loški Potok, in Mojca Vesel, učiteljica biologije na Osnovni šoli Sodražica, kjer so oblikovali program Mladi varuhi risov.
Risa so v Slovenijo pripeljali v času izrednih razmer zaradi koronavirusa. Rok Černe, koordinator projekta LIFE Lynx: »Pri organizaciji prevoza v času izrednih razmer so nam pomagali Ministrstvo za okolje in prostor RS, slovenska Policija, Veleposlaništvo RS v Budimpešti in Veleposlaništvo RS v Bukarešti, ki se jim zahvaljujemo za hitro ureditev vseh potrebnih dokumentov za prevoz risa. Najlepša hvala tudi Živalskemu vrtu Ljubljana, skupaj s katerim smo risa pripeljali v Slovenijo.«
Namen programa je učence čim bolj vključiti v aktivnosti projekta Life Lynx. Mladi so tudi izbrali ime za risjega mladostnika, ki bo po tritedenskem bivanju v prilagoditveni obori izpuščen v naravo. Od 58 predlaganih imen je največ točk komisije, v kateri je bil tudi ambasador projekta Life Lynx, smučarski skakalec Peter Prevc, dobilo ime Boris, ki je sestavljanka besed bor in ris.