Ljubljana – Na Vodnih dnevih 2016 prihodnji četrtek in petek v Podčetrtku se bodo pogovarjali o meritvah, upravljanju voda, odvajanju in čiščenju odpadne vode in oskrbi s pitno vodo.
Brigita Jamnik iz ljubljanskega Vodovoda - Kanalizacije je povedala, da je obseg podatkov, ki jih zberejo z meritvami, že tako velik, da bi lahko naredili precej več analiz. Vodarji pa se ne strinjajo najbolj z odločitvijo vlade, da se bo nadzor kakovosti vode po novem urejal s pogodbami med izvajalci javne službe in akreditiranimi laboratoriji. Do zdaj so laboratoriji dobivali denar iz državnega proračuna, kar načeloma preprečuje konflikt interesov.
Mihael Toman z biotehniške fakultete je opozoril, da upravljanje vod ne sme biti namenjeno le eni vrsti (človeku), temveč zagotovitvi dinamičnega ravnovesja. Dodal je, da imamo veliko meritev, ukrepov pa ne. Marjetka Levstek, predsednica društva vodarjev, se je zato vprašala, ali opravljamo meritve za to, da pošljemo primerna poročila v Bruselj, ali zato, ker hočemo vedeti, kaj se z vodo dogaja.
Tudi industrija in čistilne naprave naročajo meritve odpadne vode. »Pokličejo, ko vedo, da je vse v redu,« pravi Levstkova. Poleg tega ni predpisov, po katerih bi morali v odpadnih vodah meriti količino mikroplastike iz pilingov, nekaterih šamponov, zobnih past pa tudi oblačil, Toman pa je opozoril, da se ne spremlja niti posledic hormonskih motilcev v vodi.