Na to so v javnosti pred tem opozarjali njegovi prijatelji. V petek je Shamieh poiskal zdravniško pomoč in od takrat ostaja v zdravniški oskrbi. »Je v zelo slabem stanju,« so sporočili iz migrantskega centra Ambasada Rog.
Shamieh, ki je v Sloveniji dvajset mesecev in si v svoji »drugi domovini«, kot ji pravi, želi ostati, je v ponedeljek dobil obvestilo, da se mora naslednji dan ob 5.45 zglasiti v viškem azilnem domu zaradi deportacije na Hrvaško. Popoldne so se na tiskovni konferenci oglasili poslanci štirih vladnih strank Jasna Murgel, Peter Vilfan in Jan Škoberne, ter poslanec opozicije Miha Kordiš in pozvali, naj ga ne deportirajo.
Isti dan se je oglasil tudi predsednik vlade Miro Cerar rekoč, da je zaprosil notranje ministrstvo, naj odloži deportacijo. Ob podpori zbranih pred azilnim domom in ob prisotnosti poslancev Škoberneta in Kordiša se v torek to ni zgodilo. Cerar je nekaj ur pozneje napovedal, da bo predlagal vladi, naj Shamiehu podelijo začasno dovoljenje za prebivanje na podlagi zakona o tujcih.
Dan pozneje je opozicijska SDS vložila ustavno obtožbo proti Cerarju. Na četrtkovi seji vlade pa je prišlo do preobrata in je vlada odločanje o Shamiehovi usodi prepustila notranjemu ministrstvu. Tam vztrajajo, da je deportacija »posledica pravnomočne odločitve vrhovnega sodišča«.
Številni pozivi, naj uporabijo diskrecijsko klavzulo, ki v dublinski uredbi omogoča državam članicam EU, da odločajo o prošnji za azil ne glede na to, katera država je po uredbi za to pristojna, tako ostajajo.