Anketa Dela: Bo novi predsednik ZDA dober ali slab? Ne vemo

Obama je bil dober predsednik ZDA, Trump se bo moral še dokazati. Od prve dame Bele hiše za Slovenijo ne bo koristi.

Objavljeno
27. november 2016 21.20
SEVNICA
Zoran Potič
Zoran Potič

Ljubljana – Slovenija ne bo imela nobene koristi od tega, da se v Belo hišo seli tudi Slovenka Melania Trump, ugotavljamo v anketi Dela. Slovenska javnost še ni popolnoma prepričana, ali bo Donald Trump dober predsednik ZDA.



V raziskavah javnega mnenja pred volitvami v ZDA smo ugotavljali, da je slovenska javnost prepričana, da bo zmagala Hillary Clinton. V tokratni anketi opažamo, da se je pogled na novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa spremenil, ker je več takšnih, ki niso presenečeni nad njegovo zmago, poleg tega veliko sodelujočih meni, da Trump mogoče vendarle ne bo tako slab predsednik, čeprav se večina ni mogla opredeliti.


Draga Melania, nič nas ni strah Donalda Trumpa

Bo imela Slovenija korist od tega, da je bodoča prva dama ZDA Melania Trump iz Slovenije, nas je zanimalo v tokratni anketi Dela. Dobili smo zanimiv odgovor, in če ga na kratko povzamemo, se glasi: Sploh ne.

Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike vedno vzbudijo pozornost celotne svetovne javnosti, tokratne pa so bile še bolj izstopajoče, saj je na njih 8. novembra zmagal človek, ki ni iz politike in milijarder Donald Trump, ki je poročen s Slovenko Melanijo Knavs.

Ko smo pred meseci preverjali, kakšno je mnenje prebivalcev Slovenije, kdo bo zmagal na ameriških volitvah, je bila velika večina sodelujočih v anketi prepričanih, da bo Hillary Clinton gladko zmagala. Ko smo po volitvah vprašali, komu bi namenili svoj glas, če bi imeli to možnost, so se odgovori porazdelili drugače. Za Trumpa bi jih glasovalo 31 odstotkov, za Clintonovo 30 odstotkov, za nikogar pa 35 odstotkov.

Ko križamo sociodemografske podatke, ugotovimo, da bi za Trumpa glasovali podporniki SDS, moški in samozaposleni. Za Clintonovo pa predvsem ženske in ljudje s srednješolsko izobrazbo. Ko smo po volitvah vprašali, ali so presenečeni nad izidom volitev, je več kot polovica sodelujočih v anketi odgovorila, da ne, 44 odstotkov pa jih je bilo kljub temu presenečenih. Ko križamo odgovor s socidemografskimi podatki, ugotovimo, da so presenečeni predvsem podporniki SMC in ZL, brezposelni in ženske.

 

Nad rezultatom volitev pa niso presenečeni podporniki SDS, starejši anketiranci od 55 let in moški. V nadaljevanju ankete smo poskušali ugotoviti, kako anketiranci dojemajo odhajajočega predsednika Baracka Obamo in novega predsednika ZDA Donalda Trumpa.

Zanimalo nas je, kakšen predsednik bo Trump in kakšen je bil Obama. Tretjina sodelujočih meni, da bo Trump dober predsednik, tretjina jih meni, da ne bo ne dober ne slab, dobra petina pa, da bo slab. Po drugi strani prebivalci Slovenije zelo cenijo Obamo, saj je več kot polovica vseh v anketi odgovorila, da je bil predsednik v odhodu dober »voditelj svobodnega sveta«. Da je bil slab, jih meni le 14 odstotkov, malo manj kot 30 odstotkov pa jih pravi, da ni bil ne dober ne slab predsednik ZDA.


Ker so po objavi rezultatov volitev borzni indeksi začeli padati (nato so se sicer kmalu spet dvignili), v številnih mestih so izbruhnili protesti zaradi nezadovoljstva, na globalni ravni pa se je začelo vse več držav spraševati, kakšna bo od zdaj vloga ZDA in kakšna bo usoda številnih mednarodnih pogodb, nas je zanimalo, ali so sodelujoči v anketi zaskrbljeni zaradi razpleta volitev in vsega kar jim je sledilo. Dve tretjini sodelujočih je odgovorilo, da zaradi razpleta volitev v ZDA niso zaskrbljeni, četrtina pa jih je. Zaskrbljeni so podporniki SMC in SD, ženske in ljudje v starostnem obdobju od 25 do 34 let. Po drugi strani niso zaskrbljeni podporniki SDS, moški in ljudje v starostni skupini od 45 do 54 let.


Na koncu nas je zanimalo, ali bo Slovenija imela kaj koristi od tega, ker je Melania Trump Slovenka. »Ne, Slovenija ne bo imela nobenih koristi,« je na vprašanje odgovorilo dve tretjini sodelujočih, petina pa jih je prepričanih, da koristi vendarle bodo.