Anketa Dela: Optimistično v novo leto

Leto 2016 je bilo uspešno ali enako lanskemu, pravijo anketirani, ki pa hkrati pričakujejo, da bo prihodnje leto bolje.

Objavljeno
26. december 2016 19.33
lvu_PLAVANJE
Zoran Potič
Zoran Potič

Ljubljana - Po zadnji letošnji anketi Dela lahko sklenemo, da Slovenci in Slovenke zrejo v prihodnje leto z veliko optimizma, saj večinoma pričakujejo, da bo leto 2017 uspešnejše od letošnjega.

Da bo prihodnje leto uspešnejše od letošnjega, meni skoraj polovica vseh sodelujočih v anketi; da bo enako, je odgovorilo 39 odstotkov vprašanih, da bo slabše, pa jih meni manj kot desetina.

Ko izsledke tokratne ankete primerjamo z anketami iz preteklih let, lahko opazimo, da so letos ljudje precej bolj optimistični kot v prejšnjih letih, vendar moramo primerjavo vzeti z zadržkom, ker smo letos spremenili metodologijo vzorčenja, saj poleg telefonskih uporabljamo tudi spletne ankete.

Samo da je zdravje

Da med ljudmi prevladuje pozitiven duh, potrjuje tudi prepričanje, da je bilo iztekajoče leto uspešno oziroma brez večjih sprememb na slabše. A optimizem nekoliko kali občutek, da Slovenija stagnira, saj tako meni 43 odstotkov vprašanih, dobra tretjina pa jih meni, da napreduje. Med vrednotami Slovencev je na prvem mestu še vedno zdravje, sledita pa mu družinska sreča in mir.

Zdravje ostaja na vrhu vrednot

Če letošnje leto primerjamo s prejšnjimi, so anketiranci ob izteku leta vedno izrazili upanje, da bo prihodnje leto boljše, razen leta 2014, ko je bil odstotek prepričanih v uspešno leto 2015 manjši od odstotka takšnih, ki so menili, da se ne bo nič spremenilo.

Po križanju sociodemografskih podatkov iz ankete dobimo naslednje ugotovitve - 63 odstotkov vprašanih, ki zaslužijo od 1100 do 1500 evrov neto plače, je prepričanih, da je bilo letošnje leto uspešno. Družbo jim dela skupina ljudi, starih od 24 do 34 let (61 odstotkov vseh iz te skupine je odgovorilo, da imajo za seboj uspešno leto), višje ali visoko izobraženi in ženske.Pričakovanja za prihodnje leto so še večja. Prvič v zadnjih štirih letih je optimistov več kot pesimistov, saj je skoraj polovica vseh vprašanih dejala, da pričakujejo uspešno leto 2017 (49 odstotkov).

Opazno je padel odstotek tistih, ki pričakujejo slabše leto 2017 - prejšnja leta je tako menila okoli četrtina, letos manj kot desetina. Zanimiv je podatek, da enake razmere kot letos pričakujejo tudi prihodnje leto (takšnih je 39 odstotkov), pri čemer se delež tako mislečih ni spremenil zadnja štiri leta. A ko v tem primeru primerjamo podatke med leti, je treba opozoriti spremenjeno metodologijo vzorčenja, ki smo jo uvedli letos, saj poleg telefonskih anket uporabljamo tudi spletne ankete in bi lahko večji optimizem pripisali tudi spremenjeni metodologiji.

Več jih je prepričanih, da Slovenija stagnira

Ko še nekoliko pokukamo v povečan optimizem prebivalcev Slovenije pri vprašanju, kakšne občutke imajo, ali Slovenija napreduje ali nazaduje, dobimo že nekoliko drugačno sliko. Da Slovenija napreduje, meni slaba tretjina vprašanih, da stagnira, meni 43 odstotkov vprašanih, da nazaduje, pa dobra petina. Da naša država napreduje, menijo podporniki SMC, SD in upokojenci, da nazaduje, pa menijo podporniki SDS in anketiranci, ki odgovarjajo, da se ne bi udeležili volitev, ter ljudje, ki nam odgovarjajo, da ne bi volili nobene stranke.

Z letošnjo zadnjo anketo Dela ugotavljamo, da je med vrednotami še vedno najvišje uvrščeno zdravje, nato družinska sreča in mir. Tem sledijo materialna preskrbljenost, bolj na koncu pa svoboda in demokracija ter kariera.

Tudi pri že tradicionalnem vprašanju, kje bodo anketiranci preživeli praznovanje novega leta, velika večina odgovarja, da bo to doma in v krogu družine (72 odstotkov), pri prijateljih in znancih jih bo desetina, na prostem le nekaj odstotkov, prav toliko anketiranih tudi na oddaljeni turistični destinaciji.

Tudi pri vprašanju, koliko denarja nameravajo porabiti za božične in novoletne praznike, ni občutnih sprememb - največ vprašanih bodo porabili toliko kot lani (57 odstotkov), manj kot lani pa jih bo porabila slaba tretjina.

Velika večina ne uporablja petard

Ob koncu smo postavili še vprašanje o uporabi pirotehničnih sredstev - kar 93 odstotkov sodelujočih v anketi nam je odgovorilo, da ne uporabljajo petard in predmetov, ki povzročajo veliko hrupa. Uporabo petard nam je potrdilo le sedem odstotkov vprašanih.