Ljubljana - Po zadnji letošnji anketi Dela lahko sklenemo, da Slovenci in Slovenke zrejo v prihodnje leto z veliko optimizma, saj večinoma pričakujejo, da bo leto 2017 uspešnejše od letošnjega.
Da bo prihodnje leto uspešnejše od letošnjega, meni skoraj polovica vseh sodelujočih v anketi; da bo enako, je odgovorilo 39 odstotkov vprašanih, da bo slabše, pa jih meni manj kot desetina.
Ko izsledke tokratne ankete primerjamo z anketami iz preteklih let, lahko opazimo, da so letos ljudje precej bolj optimistični kot v prejšnjih letih, vendar moramo primerjavo vzeti z zadržkom, ker smo letos spremenili metodologijo vzorčenja, saj poleg telefonskih uporabljamo tudi spletne ankete.

Da med ljudmi prevladuje pozitiven duh, potrjuje tudi prepričanje, da je bilo iztekajoče leto uspešno oziroma brez večjih sprememb na slabše. A optimizem nekoliko kali občutek, da Slovenija stagnira, saj tako meni 43 odstotkov vprašanih, dobra tretjina pa jih meni, da napreduje. Med vrednotami Slovencev je na prvem mestu še vedno zdravje, sledita pa mu družinska sreča in mir.
Zdravje ostaja na vrhu vrednot
Če letošnje leto primerjamo s prejšnjimi, so anketiranci ob izteku leta vedno izrazili upanje, da bo prihodnje leto boljše, razen leta 2014, ko je bil odstotek prepričanih v uspešno leto 2015 manjši od odstotka takšnih, ki so menili, da se ne bo nič spremenilo.

Opazno je padel odstotek tistih, ki pričakujejo slabše leto 2017 - prejšnja leta je tako menila okoli četrtina, letos manj kot desetina. Zanimiv je podatek, da enake razmere kot letos pričakujejo tudi prihodnje leto (takšnih je 39 odstotkov), pri čemer se delež tako mislečih ni spremenil zadnja štiri leta. A ko v tem primeru primerjamo podatke med leti, je treba opozoriti spremenjeno metodologijo vzorčenja, ki smo jo uvedli letos, saj poleg telefonskih anket uporabljamo tudi spletne ankete in bi lahko večji optimizem pripisali tudi spremenjeni metodologiji.
Več jih je prepričanih, da Slovenija stagnira
Ko še nekoliko pokukamo v povečan optimizem prebivalcev Slovenije pri vprašanju, kakšne občutke imajo, ali Slovenija napreduje ali nazaduje, dobimo že nekoliko drugačno sliko. Da Slovenija napreduje, meni slaba tretjina vprašanih, da stagnira, meni 43 odstotkov vprašanih, da nazaduje, pa dobra petina. Da naša država napreduje, menijo podporniki SMC, SD in upokojenci, da nazaduje, pa menijo podporniki SDS in anketiranci, ki odgovarjajo, da se ne bi udeležili volitev, ter ljudje, ki nam odgovarjajo, da ne bi volili nobene stranke.

Z letošnjo zadnjo anketo Dela ugotavljamo, da je med vrednotami še vedno najvišje uvrščeno zdravje, nato družinska sreča in mir. Tem sledijo materialna preskrbljenost, bolj na koncu pa svoboda in demokracija ter kariera.


Velika večina ne uporablja petard














