Ljubljana – Vlada bo obravnavala predlog spremembe zakona, s katerim bi upokojencem z najnižjo pokojnino s 40 leti pokojninske dobe zvišali pokojnino na 500 evrov. Predlog bi lahko začel veljati julija prihodnje leto ali najkasneje v začetku leta 2018, koalicija pa mu je za zdaj naklonjena.
Pobuda Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) za spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju predvideva dvig najnižjih pokojnin za upokojence s polno pokojninsko dobo brez dokupa let, ki prejemajo pokojnino v višini manj kot 450 evrov. To v zvezi ocenjujejo kot prenizko, zato se zavzemajo za dvig na vsaj 500 evrov.
Zaradi različnih sistemov upokojevanja bi po predlogu pokojnino začeli zviševati pri prejemnikih najnižje pokojnine s 37 leti pokojninske dobe, ki bi dobili 470 evrov, tisti z 38 ali 39 leti pokojninske dobe pa 10 oziroma 20 evrov več. Tako bi po besedah predsednika Zdusa Janeza Sušnika najnižje pokojnine uravnali z mejo mesečnega dohodka za prejemanje varstvenega dodatka, ki znaša 470 evrov, s tem pa popravili krivico neusklajenosti pokojninskega zakona in zakona o socialno varstvenih prejemkih. »Če ima zdaj nekdo denimo 15 let pokojninske dobe in je prejemnik socialne pomoči, dobi več kot tisti, ki je delal 40 let. To pa je nedopustno,« pravi predsednik Zdusa Janez Sušnik.
Predvidoma 7,5 milijona
Povprečna starostna pokojnina z dopolnjenimi 40 leti pokojninske dobe ali več po podatkih zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) znaša 805 evrov na mesec. Upokojencev, ki prejemajo najnižjo pokojnino z dopolnjeno pokojninsko dobo brez dokupa, pa je po njihovih izračunih 33.000, od tega je 31.800 prejemnikov starostne in 1200 prejemnikov invalidske pokojnine, ki izpolnjujejo pokojninsko dobo brez dokupa. Razlike med njihovimi prejemki so posledica pokojninske osnove, ki je odvisna predvsem od njihovih povprečnih mesečnih plač.
Če bi prejemnikom najnižje pokojnine s predlogom zakona dodelili višjo pokojnino, bi po izračunih Zpiza za državni proračun to pomenilo približno 615.000 evrov na mesec ali 7,5 milijona evrov na leto več. »Več kot 50 milijonov so namenili zdravnikom in našli sredstva za preostali javni sektor, zato bi morali to storiti tudi za izravnavo najnižjih pokojnin upokojencev s 40 leti pokojninske dobe, ki so zdaj pod socialnim cenzusom,« je prepričan Sušnik.
Infografika: Delo
Koalicija za zdaj enotna
Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je predlogu naklonjena in meni, da bi denar za uresničitev v prihodnjem letu lahko zagotovili. V SD in Desusu menijo, da bi bila sprememba zakona prvi korak k ureditvi problematike nizkih pokojnin in slabega statusa nekaterih upokojencev. Stranki sta predlog s pripravo novele pokojninskega zakona podprli. Po mnenju opozicijske ZL bi morala minimalna pokojnina za delovno dobo znašati vsaj 500 evrov, zato bi predlog za zvišanje v državnem zboru prav tako podprli. Zakonsko spremembo bi lahko po besedah vodje poslanske skupine SMC Simone Kustec Lipicer pričakovali v januarju, višjo pokojnino pa bi nekateri upokojenci v tem primeru dobili julija prihodnje leto ali najpozneje na začetku leta 2018.
Brez dogovora o regresu
Zdus se zavzema tudi za to, da bi prihodnje leto letni dodatek oziroma regres dobili vsi upokojenci. Z zakonom za uravnoteženje javnih financ so leta 2012 izplačilo dodatka omejili na prejemnike pokojnine v višini 622 evrov, lani in letos pa so to meja zvišali na pokojnino do 750 evrov.
Koalicija se o njegovem izplačilu za vse še ni dogovorila. To bi stalo 40 milijonov evrov, zdaj pa je za letni dodatek upokojencem z nižjimi pokojninami namenjenih 19 milijonov evrov. V Zdusu so pripravljeni na kompromis, pravi Sušnik: »Z desetimi milijoni več v naslednjem letu bi področje lahko uredili začasno, leto kasneje pa bi regres morali dvigniti vsem.« Prepričan je, da bi morala vlada še posebej po izboljšanju gospodarstva socialno varnost zagotoviti vsem upokojencem. Glede na to, da je bilo po podatkih Zpiza novembra letos upokojencev, ki so prejeli manj kot 500 evrov mesečne pokojnine, skupno več kot 161.500, prag revščine pa je pri nas 617 evrov, je pred njo še veliko izzivov.