Ljubljana − Danes bo na Zdravniški zbornici za zaprtimi vrati seja skupščine, poslanci pa se bodo na tajnem glasovanju izrekli za podporo oziroma nepodporo predsednici, ki je komaj dobro nastopila mandat. Predsednik skupščine Marko Bitenc pravi, da ne bo glasovanja o njeni razrešitvi.
Zdenka Čebašek-Travnik je funkcijo predsednice Zdravniške zbornice Slovenije začela opravljati pred še ne mesecem dni, a se je v tem času že razplamtela afera o plači. To so podžigali še očitki o avtoritarnosti nove predsednice in tem, da je njeno ravnanje nasprotno od profesionalizma, ki ga je obljubljala, vse skupaj pa je zdaj privedlo do glasovanja o (ne)zaupnici.
Tega gotovo ne bi bilo, če se ravnanjem Čebašek-Travnikove ne bi zoperstavili nekateri člani njene ekipe. Ti so tako pomagali njenim nasprotnikom, ki so verjetno čakali pravi trenutek, da jo spodnesejo. Je pa ta trenutek nastopil neverjetno hitro. Kakšen bo izid glasovanja, si ne upa napovedati nihče. Če sklepamo glede na rezultat volitev v zbornico, kjer je proti nekdanjemu predsedniku zbornice Andreju Možini zmagala z le 86 glasovi prednosti, bo tudi izid današnjega glasovanja tesen.
Predsednik skupščine Marko Bitenc je v stiski, saj pravi, da je upal na miren mandat. Poudaril je, da se danes ne bo glasovalo o razrešitvi. Takšno glasovanje bi bilo namreč mogoče le, če bi predsednica kršila statut zbornice in delovala v škodo zbornici, česar pa ni storila. Čebašek-Travnikova je za krizno komuniciranje že najela zunanjo pomoč. Kolegom je pred izredno sejo napisala pismo, ki pa je še dodatno razburkalo strasti.
Prepričana, da je tarča nasprotnikov
Podporniki predsednice zdravniške zbornice Zdenke Čebašek-Travnik so prepričani, da je glasovanje o zaupnici prenagljeno, saj rezultatov dela še ni. Sama meni, da se ji maščuje, ker je začela takoj urejati stvari.
Predsednica zdravniške zbornice je v pismu članom pred glasovanjem o nezaupnici zapisala, da so zdravniki in zobozdravniki lahka tarča vseh, ki jih poskušajo deliti. Prepričana je, da je tarča nasprotnikov.
»Imela sem priložnost videti, kako v zdravniško zbornico priteka denar in kam odteka, kakšne pogodbe je zbornica sklepala v preteklosti in še kaj. Stvari sem začela urejati takoj. Zato – in ne zaradi plače – sem bila nemudoma deležna afere, ki naj bi trasirala pot predčasni razrešitvi,« je zapisala v ostrem pismu.
Muževič za nezaupnico
Predsednik sindikata družinskih zdravnikov Igor Muževič pravi, da tako bizarnega pisma z neargumentiranimi očitki nekdo, ki je na funkciji predsednika zbornice in je obljubljal, da si bo prizadeval za dobre medsebojne odnose, ne bi smel napisati.
V pismu je Čebašek-Travnikova po njegovem nanizala zadeve, ki bi jih morala predati organom pregona in takoj obvestiti člane o korupciji s konkretnimi podatki: »Če tega ne naredi, zgolj potrjuje, da ni prava za mesto, na katero je bila izvoljena. Globoko čutim, da bi bilo prav, da se ji izglasuje nezaupnica.« Pri tem poudarja, da so se proti njej obrnili nekateri člani, ki so izstopili iz njene ekipe, da je med zdravniki čutiti vedno več nasprotovanja njenemu ravnanju in da se marsikdo boji izraziti svoje mnenje.
Pred današnjim glasovanjem so poslanci namreč dobivali celo pisma, ali se zavedajo svoje odgovornosti, če se glasovanje izkaže za nezakonito. Pobudniki glasovanja namreč niso notarsko overili, da jamčijo s svojim premoženjem, če bo zadeva postala predmet tožbe.
Kalan Živčec: Plača ne more biti vzrok
Gordana Kalan Živčec, nekdanja predsednica zdravniške zbornice, ki je glasovanje o zaupnici uspešno prestala dvakrat, pravi, da je kolege mogoče prepričati le, če se pred njih postaviš z odprtim srcem in iskreno. Pričakuje, da bo Čebašek-Travnikova to naredila danes. Pismo, ki ga je ta poslala, je po njenem mnenju sicer piarovsko dodelano, a je ni prepričalo: »Retorika dokazovanja tega, kako so ji nastavili mino, in se pri tem delati všečno, ne bo uspešna.« Predsednici zameri, da govori neresnico, ko trdi, da zadeve na zbornici več let niso bile urejene. Izvršilni odbor je namreč po njenih besedah leta 2008 sprejel pravilnik o prejemkih funkcionarjev na podlagi razmerij, ki so bila v veljavi še od leta 1992. Sicer v plači ne vidi podlage za razrešitev predsednice, pravi pa, da ne razume njenih odzivov in je ne zagovarja.
Brecelj proti nezaupnici
Igor Praznik, zdravnik iz Vojnika, ne razume, zakaj je javnost tako »skočila« na plačo. Glasovanje o zaupnici bi morali po njegovem vezati na rezultate dela, ki pa jih po dobrem mesecu dni še ne more biti. Kot problematično pa izpostavlja, da ekipa Zdenke Čebašek-Travnik ni bila enotna. Kirurgu Eriku Breclju se zdi smešno, da se jo preganja zaradi plače: »Ljudje, ki ji očitajo visoko plačo, naj sami pokažejo dohodninske napovedi. Poleg tega pa še račune na tujem, na katere prejemajo ali so prejemali podkupnine.« Čebašek-Travnikova je po njegovem res nerodno reagirala na napade, o katerih meni, da so v javnost prišli najprej iz zbornice in šele kasneje od članov njene ekipe. »Padla je na klasično finto. Tega res ne bi smela, glede na to, da pozna politično delovanje.« Dejal je, da bo, če ji bodo izglasovali nezaupnico, osebno v parlamentu lobiral, da se obvezno članstvo v zbornici ukine.
Nekdanji predsednik zbornice Andrej Možina je pred izvolitvijo Čebašek-Travnikove napovedal, da bi ji ob morebitni izvolitvi pomagal z izkušnjami. In kaj bi ji svetoval? Zaradi današnjega glasovanja se je vzdržal komentarja, mu je pa žal, »da gredo zadeve v negativno smer«.