Ljubljana − Vlada je predlog sprememb zakona o Banki Slovenije, ki bi omogočil, da jo nadzoruje računsko sodišče, po besedah premiera Mira Cerarja pripravila v začetku leta. Nanj so dobili pripombe ECB, a ker so ga deležniki vmes precej predrugačili, čakajo ponovno mnenje ECB. Tega bodo dobili predvidoma do 20. decembra, je dejal Cerar.
Cerar je v odgovoru na poslansko vprašanje Bojana Dobovška (NP), kako bo vlada zagotovila učinkovit nadzor nad bančnim sistemom, ob začetku današnje redne seje DZ dejal, da se vlada zavzema za učinkovit nadzor nad Banko Slovenije. A za to so potrebne spremembe zakonodaje ter spoštovanje ustave in evropskega pravnega reda, je dodal.
»Računsko sodišče bi moralo izvajati nadzor nad Banko Slovenije in bankami, a mu tega država ne omogoča,« je poudaril Dobovšek in ugotovil, da je finančna kriza nastala zato, ker nadzorniški mehanizmi niso delovali. »Zato je nastala bančna luknja, mi pa ne moremo najti odgovornega zanjo,« je poudaril.
Cerar je dejal, da »ta vlada ni naredila bančne luknje, se pa zelo trudi, da bi preprečila, da do nje ne bi nikoli več prišlo«. Banko Slovenije nadzirata zunanji revizor in mednarodni revizor, ki ga določi Evropska centralna banka (ECB). Če bi jo nadziralo tudi računsko sodišče, bi morali spremeniti zakonodajo.
Cerar v tej fazi ni problematiziral navedb, ki jih je izpostavil Dobovšek glede ugotovitev evropskega računskega sodišča, ki je z ECB v sporu, do katerih podatkov lahko pride in do katerih ne. »Tudi na evropski ravni gre za kreativno razlaganje prava in da se takšen nadzor ne bi uvedel,« je o tem problematiki dejal poslanec.
Cerar: Prakse vmešavanja politike v gospodarstvo moramo preseči
Prakse vmešavanja politike v gospodarstvo moramo preseči, vlogo upravljanja državnih naložb ima SDH, ki bedi tudi nad privatizacijo, je danes v DZ spomnil premier Miro Cerar. Če je v katerem primeru prodaje bilo oškodovano državno premoženje, na kar je opozoril poslanec ZL Luka Mesec, naj to preiščejo preiskovalni organi, je dodal.
Mesec je namreč predsedniku vlade postavil vprašanje o negativnih posledicah privatizacije podjetij v državni lasti v luči zadnjega dogajanja s Heliosom. Tega je država leta 2013 prodala avstrijskemu Ringu za 145 milijonov evrov, ta ga je prejšnji teden prodal japonskemu Kansai Paintu za 572 milijonov evrov, je povedal in dodal, da je razlika, ki je nastala v treh letih, skoraj 400 milijonov evrov.Poslanca ZL to sicer ne preseneča, saj da je bil poslovni model špekulativnega prevzema precej jasen na začetku. Ring po njegovih besedah v Helios ni vložil nič, odpustil je 200 ljudi in optimiziral dobiček. Država je bila po njegovi oceni pri tem oškodovana za več deset, če ne sto milijonov evrov, zato bi od premiera pričakoval, da bo vlada zahtevala revizijo privatizacije Heliosa.
»Toliko škode, kot jo Sloveniji povzroča privatizacija, sta jo je povzročili samo bančna luknja in denacionalizacija,« je še dejal Mesec.
Cerar je poslanca ZL spomnil, da Heliosa ni prodala njegova vlada, je pa njegova vlada s sprejetjem strategije upravljanja državnih naložb uredila to področje. Slovenski državni holding (SDH) po načelih dobrega korporativnega upravljanja nadzira, vodi in usmerja tudi ta del, ko gre za privatizacijo državnih naložb, je dejal.
Privatizacija je v ključni domeni SDH, vlada se v to ne sme vmešavati. »Prizadevamo si, da se politika ne bi vmešavala v podjetja,« je poudaril in spomnil, da pa lahko vlada izraža svoja mnenja, je kritična in bo v najbolj kritičnih trenutkih kot skupščina odreagirala, če se bodo ugotovile nepravilnosti.
Kot je poudaril, njegova vlada spreminja prakse. Če bi se izkazalo, da je treba v neko podjetje poslati preiskovalne organe, bodo to naredili, so že. »Če se bo izkazalo, da je treba izvesti revizijo, potem bomo to naredili,« je poudaril in dodal, da morajo najprej svoje narediti nadzorni in preiskovalni organi.
V Heliosu se je sicer od ene do druge prodaje zgodilo marsikaj, to ni več isto podjetje, je ocenil Cerar. Zgodile so se namreč številne spremembe, racionalizacija poslovanja, umik iz nedobičkonosnih trgov, okrepilo se je področje razvoja in raziskav ...
Predsedniku vlade je sicer žal, da so v Heliosu morali odpuščati, ampak, kot je poudaril, je to v domeni korporativnega upravljanja podjetij.













